Sme.sk » fotky.sme.sk » Diskusné fórum » Poradňa ku stránke » Výsledky súťaže o najkrajšiu fotografiu z kalvárie v Solke

Výsledky súťaže o najkrajšiu fotografiu z kalvárie v Solke

Diskusné príspevky:

Pridal/a ardea 30. mája 2012 o 22:13:28

gratulujem k výbornej fotke, víťazstvu a russtierovi za skvelý komentár (kritiku)

Pridal/a russtier 30. mája 2012 o 13:58:28

Slávnostne vyhlasujem výsledky súťaže z fotostretnutia na Hornej Nitre o najkrajšiu fotografiu z kalvárie v Solke, ktorú som ako hlavný organizátor tohto podujatia predčasom vyhlásil. Nebolo to ľahké rozhodovanie, pretože sa objavilo z tohto miesta na portály fotky.sme viacero skvelých obrázkov. Víťazom sa teda stáva fotografia  Za ostnatým drôtom, ktorej autorom je brki           http://fotky.sme.sk/fotka/275588/za-ostatnym-drotom . Prečo som sa takto rozhodol ? Nielen preto, že obrázok do dnešného dňa získal 50 hlasov a je pod ním bohatá spleť názorov na jej obsah, ale aj preto, že podľa môjho názoru vystihol najpregnantnejšie genius loci tohto miesta. Niekomu to možno tak trochu vŕta a ruší jeho kruhy, lebo mu je po chuti čosi inšie. Myslím si však, že ide o fotografiu, ktorá, keď sa na ňu dlhšie zahľadíte, chytí Vás za srdce. Ide o dielo, ktoré, keď si ho chcete naplno vychutnať, potrebujete istý čas. Každého silne vtiahne do svojho sveta v tej najhlbšej intimite. Magicky skutočnou atmosférou  dáva pocítiť teplo i chlad ľudskej existencie. Široký rozmer jeho vnímania vytvára jemné napätie. Protiklad kaplnky a ostnatého drôtu vnáša nepokoj, aký môže vzbudiť vedomie nepoznaného či nerozlúšteného stavu mysle. V obrázku však nájdeme aj istú lyrickú poetičnosť, ale aj kúsok dramatického pátosu. Do diskusie, ktorú si môžete prečítať pod obrázkom, prispejem ešte jedným postrehom, ktorý som si nikdy neuvedomil pri mojich nespočetných návštevách tohto miesta v ostatných 3O-tich rokoch.Keď som Vaše obrázky prezentoval aj pred miestnymi hornonitrančanmi, mnohým sa páčila práve táto fotografia. Jeden z obyvateľov Pravenca mi aj vysvetlil prečo. Ako iste mnohí  viete Horná Nitra bola jedným z centier karpatských Nemcov na Slovensku. Aj Nitrianske Pravno sa do roku 1945 volalo Nemecké Pravno alebo Deutche Proben. Žili tam ľudia zväčša milí, pracovití  a pohostinní. Pracovali, milovali, umierali na tomto mieste spolu so Slovákmi. Druhá svetová vojna však tvrdo zasiahla aj do ich životov. Väčšina z nich bola po tejto vojne na základe Benešových dekrétov odsunutá do Nemecka. Zostať mohli len tí zo zmiešaných slovensko-nemeckých manželstiev. O koľkom ľudskom utrpení na oboch stranách dodnes ani nevieme. A tak Borisov obrázok kaplnky za ostnatým drôtom na kalvárii v Solke, ktorú postavili práve karpatskí Nemci, akoby symbolizoval utrpenie a žiaľ jej staviteľov.Takže Boris blahoželám Ti k víťaznému obrázku, želám ešte mnoho, mnoho tvorivých počinov a pekné svetlo na Tvojich potulkách za peknými obrázkami.
Pridal/a jaza 30. mája 2012 o 22:55:06

Tibor....prečítal som to s otvorenými ústami a zatajeným dychom :)...vážne, napísal si to excelentne, bez ohľadu na to, či je to moja fotka, alebo nie. Keď sme sa tam túlali s foťákmi, hľadal som niečo iné ako väčšinou fotené pohľady na kostol a kaplnky. Hľadal som nejaký detail, symbol. Nepoznám tak históriu tohto krásneho kraja ako Ty a za Tvoju osvetu ďakujem, je to zaujímavé. Napriek tomu, keď som zbadal ten ostnatý drôt,  bolo mi jasné, čo chcem fotiť. Strávil som tam asi 20 minút a hľadal vhodný uhol a vhodné súvislosti. Ostnatý drôt, rovnako ako kaplnka sú výraznými symbolmi a schválne som k fotke nič nepísal, to vždy znižuje silu fotografie. Ako som už kdesi napísal -väčšinou si tú svoju metaforu nájde každý sám. Mám radosť, ak sa mi podarilo vyprovokovať ľudí k jej hľadaniu. Ale veľmi ma poptešilo najmä to čo píšeš, že fotka zaujala pár obyvateľov kraja okolo Nitrianskeho Pravna, teda nefotografov, ktorí v nej našli myšlienku. Cením si Tibor, že fotka zaujala Teba. A ďakujem za impulz a chuť do ďalšieho fotografovania :).

Pridal/a brki 30. mája 2012 o 23:01:22

A toto sa táva, keď sa jeden neodhlási :))))). Takže k textu pod jazou sa hlásim ja, je môj, ale jaza uvoľnila PC, neodhlásila sa a ja som písal pod jej menom :). Ale počul som, že sa to stáva aj v iných rodinách :)))

Pridal/a kvitek 30. mája 2012 o 21:43:24

gratulujem,

Pridal/a mkonik (Milan) 30. mája 2012 o 19:55:46

Právom vyhrala táto fotka :-) a gratulujem :-)

Pridal/a byron (Rado Mikuš) 30. mája 2012 o 20:22:22

napriek tomu, že všeobecné nadšenie z tejto fotografie nezdieľam, gratulujem brki, keď oslovila toľko ľudí asi na nej niečo bude ... (úprimne)

Pridal/a katarína. 30. mája 2012 o 18:37:30

K tej fotke som sa vrátila mnohokrát, kým som napísala svoje pocity ... aj tak som zakončila slovom "neviem" - asi to bolo vyjadrenie "vedomia nepoznaného či nerozlúšteného stavu mysle", ako si to vo svojom perfektnom hodnotení uviedol. Výber najlepšieho obrázku je zaslúžený. Autorovi gratulujem, želám vždy dobré svetlo a nevyčerpateľnú inšpiráciu.
Pridal/a golconda 30. mája 2012 o 18:28:27

gratulujem vitazovi k nadhernej fotke a autorovi sutaze - russtierovi vyjadrujem obdiv nad uzasne napisanym zdovodnenim... mohol by si aj castejsie vyhlasovat a takto krasne hodnotit sutaze - to by mi vobec nevadilo, ze som nevyhrala, ale bola by som nesmierne poctena, ze sa takejto sutaze mozem zucastnit :-)

Pridal/a jaza 30. mája 2012 o 22:58:41

súhlasím Ivonka, Tibor je výborným umeleckým kritikom :). Vie trafiť klinec po hlavičke, často upozorní na súvislosti, ktoré ostatným uniknú a to výborným štýlom.

Pridal/a Rudolf Baranovič 30. mája 2012 o 17:57:23

perfektna kritika, taku som davno nevidel a nepocul, Tibor, klobuk dolu!

Pridal/a commandcom 30. mája 2012 o 17:03:52

Vyborne napisana kritika obrazka, ktory zasluzene zvitazil...

Pridal/a russtier 30. mája 2012 o 14:05:50

Dodávam ešte, že cenu Ti slávnostne odovzdám prvý večer na 7. fotostretnutí fotosmečkárov v septembri na Ždiari !!!
Pridal/a Daniela Q. 1. júna 2012 o 20:58:05

Dnes je noc kostolov  a ja som si zas uvedomila, ze pre mňa sú takéto miesta akousi konzervou času, a ľudských túžob, nebola som tam na Solke a nepoznala som jej konkrétnu históriu...nevidela som ani iné fotky  a nevyjadrovala som sa k tejto, lebo to, čo ja vnímam ako mágiu takých priestorov, mi to neevokovalo..ale každý vníma inak Odfotila som raz jednu opustenú synagogu, zarastenú stromami a s oknami, cez ktoré sa naháňal vietor a mala som fyzicky pocit, že nimi počujem vychádzať modlitby...bol to silný zážitok 

Pridal/a gaidheal 1. júna 2012 o 06:31:00

tiež ma teší, žeTibor vybral práve túto za víťaza a ešte krásny popis k nej pridal, zaujala ma keď som ju videla ešte v Borisovom foťáku, gratulujem a teším sa ďalšie nezvyčajné pohľady

Podrobné údaje o téme

Téma: Výsledky súťaže o najkrajšiu fotografiu z kalvárie v Solke
Stav témy: otvorená
Založil/a: russtier
Založené: 30. mája 2012 o 13:56:59

Podrobné údaje o fóre

Fórum: Poradňa ku stránke
Stav fóra: otvorené
Založil/a:
Založené: 27. októbra 2009 o 07:56:27

Ďalšie témy