Sme.sk » fotky.sme.sk » Diskusné fórum » Poradňa ku stránke » Veľkostný limit pre vkladanie fotografií

Veľkostný limit pre vkladanie fotografií

Nebolo by od veci nad ním pouvažovať...

Diskusné príspevky:

Pridal/a Rudolf Baranovič 22. mája 2010 o 18:10:37

opat otvaram temu velkosti fotiek. Dnes som si obisiel zopar inych fotoserverov a vsade som sa stretol s vlekostnymi limitmi. Ci uz v rozliseni, castejsie vsak v objeme fotiek. Bezne byva obmedzenie niekde medzi 200 az 500 kb. Preco to nemoze byt aj tu? Zrychlilo by to otvaranie fotiek, nezatazovalo by to server.

Pridal/a Martuschka 22. mája 2010 o 21:42:21

presne tak....je to na skodu veci. ale asi v SME maju velke harddisky.. :)

Pridal/a brki 23. mája 2010 o 08:41:38

ja od určitej doby ignorujem fotky, ktoré majú viac ako 2 MB...a asi prejdem na limit 1,5...limit je všade...len tu nie a nepovažujem to za plus ale za mínus

Zakázaný príspevok 23. mája 2010 o 00:20:59

Pridal/a kukonen 22. februára 2010 o 21:43:42

:))) však to je normálne snáď všade (okrem smečka asi .)))

Ono bol by to fajn vstupný test, tá "resize" operácia:)

Pridal/a wishi 22. februára 2010 o 22:45:39

ja som zvedavy, kedy sem ludia začnu pridavať normalne fotky, a nie pičoviny:)

resize je asi zaklad...

a to tu tiež vela ludi nezvlada 

Pridal/a osamakosa 23. februára 2010 o 08:14:51

...v kazdom pripade by sa mohlo dve minusky a fotka automaticky zmazana,ale to môžme len snívať....alebo 5 priemer a sup sňou preč...

alebo čo fotky autorov,ktorý tu nie sú aktívny cca dva roky?

no a asi každý si myslí,že fotka je fajn,keď ju sem zavesí,nie?

Pridal/a gina 21. februára 2010 o 13:56:32

podľa mňa to treba radikálne obmedziť,čo sa týka počtu fotiek aj veľkosti.Úplne by stačilo 1 foto za deň (alebo 7 za týždeň,ak by niekto chcel vložiť viac naraz).

Ja som zvyknutá na 980x980 a 200KB a úplne to stačí . Niekde požaduj´ešte menšie a nemám s tým problém.Mohlo by tu byť aj automatické zmenšovanie pre tých,ktorým na TK nezáleží...tí ostatní si to vedia zmenšiť aj sami... 

Zakázaný príspevok 22. februára 2010 o 09:21:41

Zakázaný príspevok 22. februára 2010 o 09:21:07

Pridal/a vladop 20. februára 2010 o 17:42:52

máte pocit, resp. za seba: mám pocit, že čokoľvek dobré tu bolo navrhnuté, že sa veľa z toho nezrealizovalo. Dole na stránke je: Čo vylepšiť na fotky.sme.sk písal som tam, veľa ľudí sa pridalo a ....nič. Myslíte, že sa to zmení. Možno sa deje, ale nemám o tom žiadnu informáciu. 

Veľkosť podľa mňa stačí max. 1024*768 resp. možno aj 1280*1024 s tým súvisí aj veľkosť cca. okolo 500 kB viac netreba. A tých 3-5 záberov na týždeň tiež úplne stačí, kto produkuje viac záberov (myslím ku zverejneniu) tu buď nie je alebo si to mýli s uložným serverom pre svoje foto.  Vlado

P.S. Možno sú aj takí, ktorí to nevedia zmeniť resp. nastaviť tu veľkosť foto a tu sa môže potom otvoriť blog resp. poradňa ako na to. A musím sa priznať, že ani ja nemám všetky fotky do 500 kB.

Zakázaný príspevok 20. februára 2010 o 19:19:40

Pridal/a vorec 20. februára 2010 o 16:18:03

V podstate opäť raz vec ktorá už bola navrhnutá v 3veci ktoré sú aj tak na dve veci :-) Ale VDH dobrý nápad že otváraš túto diskusiu vo fóre, díky. Ja som jednoznačne za. V poslednej dobe síce už tak pozorne nesledujem čo všetko sa tu vkladá a v akej veľkosti, ale tiež som toho názoru aby to bolo  presne zadefinované v podmienkach a myslím že serveru ako takému to len pomôže. A rozhodne to podľa môjho názoru pomôže aj autorom aby sa zamysleli čo a ako vkladajú, resp. aby skúsili trochu popracovať na príprave/prezentácii pre web. Zmenšiť a doostriť je skutočne minimálny zásah. Okrem toho, že áno určite to ušetrí aj dátový prenos.

K samotným rozmerom, ja osobne momentálne mám v hlave myšlienku vlastného sajtu, a aby mi to nejak všetko lícovalo, tak panorámy som sa rozhodol skresať na 1180 px na šírku, ale vo všeobecnosti si myslím že 1280 px (vychádzajúc z rozlíšenia monitora) je až až. I keď áno videl som na ps.eu že tam je max 950 čo sa mi nie veľmi pozdáva ale ak je to tak dané, treba sa prispôsobiť. Tuná je to vývine, takže si myslím že nejakými návrhmi môžeme dospieť ku všeobecému konsenzu. Dátový strop max. 500 kB

A koniec koncov predpokladám že sme analyzuje aj návštevnosť stránok, takže tam si ľahko vyfiltrujú návštevnosť podľa rozlíšenia monitorov čo môže byť tiež jeden z pomocných ukazovateľov ktorý by mohol niečo načrtnúť...

Pridal/a Vi ♪ Da ♪ Ho 20. februára 2010 o 10:37:51

Už ani nepočítam, koľkým autorom som v komentároch písal, nech fotografie zmenšujú na nejaký prijateľný rozmer. Nielen z dôvodu kvality ich fotogafií, ktoré je myslím pre každého dôležitá (aspoň by mala byť), ale aj s ohľadom na nesúrodé rýchlosti pripojenia ostatných užívateľov a návštevníkov portálu. A myslím, že práve teraz, keď sú veľmi často (dennea dlhodobo) veľké problémy s načítavaním stránky, odôvodňované kapacitnými možnosťami servera, by stálo za to nad tým pouvažovať. Viem, že existuje F11 a +/- , ale ak niekto uploadne 5MB fotku s rozmerom 5000 x 3000, tak to nevyrieši ani problémy s kvalitou ani tech. problémy stránky... ;o)  

Čo tak zaviesť veľkostný limit napr. na 1000 x 1000 / 500 kb? Je to predsa portál a nie fotobanka...
Pridal/a osamakosa 20. februára 2010 o 12:19:34

SKôR ZNížIť  kapacitu ako velkosť foto-čo potom panorámy,albo nejaké detajly sa stratia....možno,panarámka do 2500 by mohla mať.-)

Pridal/a Vi ♪ Da ♪ Ho 20. februára 2010 o 13:06:32

tých panorám tu zasa toľko nie je a ak náhodou, môže dať autor link na photo v pôv. veľkosti - photo free hostingov je dosť a dosť... chodím napr. na jeden kvalitný fotoportál, kde je limit 850 x 850 / 350kb a nie je s tým žiaden problém... A keď mohol dávať napr vorec panorámy so šírkou 1280, neviem, prečo by to nemohli robiť aj ostatní... ;o)
Pridal/a avaata 20. februára 2010 o 14:27:29

ok, zasa dalsiu vec som sa naucila, nikdy doteraz som ziadne fotky nikam nevkladala, az teraz od januara a na velkost formatu som nedavala pozor. Ako vyslo, tak som vlozila. Opät viem viac. Budem davat pozor.

Pridal/a SJ-en 20. februára 2010 o 13:24:14

Nechapem jednu vec: Preco treba nieco obmedzovat? Teba zrusit jednu velku vyhodu tejto stranky? Prave preto, ze nie je to obmedzene - mala som moznost tu vidiet jednu nadhernu fotku z vrchu sveta, kam sa nikdy nedostanem, v obroskom formate to bol skutocne zazitok.

Lepsia by bola diskusia o tom, co vylepsit, a nie o tom, co zrusit. Budme radi, ze to funguje ako funguje napriek svojim nedostatkom. 

Pridal/a SJ-en 20. februára 2010 o 22:51:31

OK

Pridal/a SJ-en 22. februára 2010 o 11:11:22

Dik za odpoved.

Pridal/a Vi ♪ Da ♪ Ho 20. februára 2010 o 15:44:16

SJ-en.. nchcem, aby to vyznelo cynicky, ale keď si chcem pozrieť skutočne nádherné fotky z vrchu sveta, otvorím si napr. stránku National Geographic... Okrem toho si myslím, že kvalitná fotka vo formáte 1000 x 1000 (alebo dajme tomu 1200 - kvôli autorom panorám) nikoho o žiaden zážitok neochudobní.

Píšeš, že treba diskutovať o tom, čo vylepšiť - a práve toto obmedzenie by v konečnom dôsledku vylapšenie prinieslo - nielen kvôli tech. problémom s načítavaním stránok a samotných fotografií, ale aj v kvalite fotografii. Pretože sa nájde bohužiaľ stále dosť takých autorov, ktorí sem vložia denne aj 10 fotiek, ktoré však majú výpovednú hodnotu len pre nich samotných, nikoho iného nezaujmú, no zbytočne zahlcujú server. A drvivá väčšina fotografií, uverejnených v pôv. formáte, teda s veľkosťou nad 2000 je na tom po stránke tech. kvality značne zle. Stále je tu dosť dosť takých, ktorí majú pomalšie pripojenie a vzhľadom na súč. problémy si skôr pozrú radšej menšiu fotku, ktorá sa im rýchlo otvorí, než 5MB záber, ktorý sa načíta len do polovice alebo vôbec nie. 
Pridal/a Vi ♪ Da ♪ Ho 20. februára 2010 o 11:23:50

a ešte som zabudol na množstevný limit... myslím, že by nebolo tiež márne opäť sa ním vážne zamyslieť a konečne ho pevne stanoviť a zakomponovať priamo do pravidiel ako PRAVIDLO, nie odporúčanie... resp. to urobiť tak, že napr. max 3 fotografie týzdenne a ďalej systém jednoducho nepustí. Je síce fajn, že sa pri veľkom počte prestanú fotografie zobrazovať na titulke, kapacitu to však požiera a povedzme si úprimne - mnohí si tu z toho robia svoje rod. súkr. albumy a a fotografie nikomu nič (okrem autora) nepovedia...
Pridal/a SJ-en 20. februára 2010 o 20:49:25

Podla mojho nazoru tato stranka teraz az na pomalost funguje celkom dobre a je – ziva, prave preto, ze ma svoje vyhody oproti inym, a jednym je aj velkost. Vacsina fotoserverov ide prave opacnym smerom, postupne zvacsuju limit velkosti vkladanych fotiek. Asi nie nahodou.

My sme uzivatelia, a chod serveru ma na starost prevadzkovatel. Obmedzenia nevedu k vylepseniu. Pisem to napriek tomu, ze sa snazim zmensovat fotky /aj ked nie vzdy, priznam sa/. 500kb. je malo, fotky napr. 900x600 moze mat vyse 600-700kb., aj viac – a ked sa to musi upravit, vzdy je to na ukor kvality. Zalezi co je na fotke napr. Labute, kde chyba voda, ma len nieco cez 100kb., co neznamena, ze by som chcela mat taketo pravidla, co limituju velkost obrazu na minimum. Myslim si, ze malokto a zriedkavo vklada fotky o velkosti 5MB, to je extrem.

Pridal/a Vi ♪ Da ♪ Ho 20. februára 2010 o 22:16:33

až na pomalosť... a to je ten problém. Nepochybne to odrádza množstvo ľudí od návštevy tejto stránky. A výhodou tohoto portálu je jeho interaktivita, možnosť okamžite reagovať na fotky či komentáre, možnosť diskutovať vo fóre i pod fotkami (!) a nie bezhlavé vkladanie kadejakého balastu. No možno 5MB je extrém, ale za posledné 2 dni to dosť sledujem a narazil som minimálne na 20 fotografií (len z tých, ktoré ma nejako zaujali v thumb) a čuduj sa svete - ich rozmer presahoval okraje môjho 20" monitoru a ich veľkosť bola niekde medzi 2 - 4MB... a to už za extrém ťažko považovať... Iste aj fotka 600 x 600 môže mať 600 - 700 kb, ale aj 2,5 MB...  ;o)  Ako už bolo spomenuté - nie je problém urobiť v dobrej TK fotku so šírkou 1000 - 1200. Ja skutočne málokedy presiahnem šírku 900 a veľkosť cca tých 500 kb (mám tu len 2 panorámy, ktoré presahujú šírku 1500px a jednu fotku so šírkou 1450px)... tým netvrdím, že moje fotky sú dobré ;o) Robím to ale hlavne preto, lebo niekedy rovnaké fotky vkladám aj na iné portály, kde je limit obmedzený na 850 - 900 px / 250 - 350 kb a nechce sa mi robiť fotku v troch či viacerých veľkostiach... A ako som už spomínal, nikde s tým obmedzením nie je problém...
Pridal/a SJ-en 22. februára 2010 o 09:31:29

Neviem od coho zavisi rychlost stranky, no urcite nie od velkosti nami vlozenych fotiek - Vcera to fungovalo - dnes, asi 30min. trvalo hodnotit 3 fotky, pricom 2x vypadla stranka celkom, komentar sa stratil.

Zakázaný príspevok 22. februára 2010 o 09:50:17

Pridal/a Rudolf Baranovič 22. februára 2010 o 23:24:19

karlik, ale zas uznaj, cim viac bude tento web profesionalnejsi (ak k tomu ovsem dojde), tym tu bude uz menej zabavy a rodinnej atmosfery. Ja som za pozitivne zmeny, ale ak k tomu dojde, tak sa urcite zmeni aj atmosfera, vid VIVO, dost slusny web, ale pre mna nudny, kvoli ludom a atmoske sa vraciam stale sem :)

Zakázaný príspevok 23. februára 2010 o 07:26:02

Zakázaný príspevok 23. februára 2010 o 10:38:32

Pridal/a DeusExMachina 23. februára 2010 o 11:16:43

Karlik, don't leaving, s kym budem diskutovat o zaludnostiach anglickej gramatiky?

Zakázaný príspevok 21. februára 2010 o 08:37:11

Pridal/a Vi ♪ Da ♪ Ho 20. februára 2010 o 22:19:31

sorry, malo byť "presiahnem 1000" ;o)
Pridal/a Rudolf Baranovič 20. februára 2010 o 13:25:59

tak tak, tych sukromnych albumov je tu dost. Holt volne pravidla vzdy budu viest cloveka, ze co nie je zakazane, to je dovolene.

Pridal/a SJ-en 21. februára 2010 o 00:33:01

Neviem od coho suvisi rychlost stranky, teraz napr. funguje perfektne.

Pridal/a Janet 20. februára 2010 o 11:09:04

ViDaHo súúúúúhlasim s tebou,,, je to optimálny limit... už aby to tu bolo!!!!!

Pridal/a Rudolf Baranovič 20. februára 2010 o 11:13:43

som za uz som to tu aj niekde pisal

Podrobné údaje o téme

Téma: Veľkostný limit pre vkladanie fotografií
Stav témy: otvorená
Založil/a: Vi ♪ Da ♪ Ho
Založené: 20. februára 2010 o 10:28:26

Podrobné údaje o fóre

Fórum: Poradňa ku stránke
Stav fóra: otvorené
Založil/a:
Založené: 27. októbra 2009 o 07:56:27