Sme.sk » fotky.sme.sk » Diskusné fórum » Fototechnika » Staré fotoaparáty

Staré fotoaparáty

Milí flogeri SME, rád by som dal do "pľacu" tému klasickej analógovej fototechniky, najmä skúsenosti ako sa s ňou pracuje. Viecero z nás ju používa, avšak "mládež" ju vôbec nepozná. Napísal som na túto tému jeden blog, ktorý by mohol slúžiť ako začiatok diskusie. čo va na to? Tu je link: http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/231495/Starym-fotakom.html

Diskusné príspevky:

Pridal/a Janet 12. januára 2011 o 00:05:20

ja mám tiež starý foťak a Prešov mám dosť blízko :)

Pridal/a Passant 11. januára 2011 o 16:23:00

Hadam najkvalitnejšie čb. svitkové a kinofilmy vyrábala firma Ilford (dnes je to myslím Harman).  Ich filmy, ak sa navyše vyvíjali v originálnej vývojke ,skutočne nemali konkurenciu. Ako som už písal firma sa špecializovala na čiernobiele filmy.

Dám sem odkaz (ani som ho sám celý neprečítal, iba prebehol). 

Mal by to byť  vyčerpávajúcí návod na zpracovanie. 

http://www.ilford.cz/data/prirucka.htm

Pridal/a commandcom 11. januára 2011 o 16:46:28

Znacku Ilford stale dostat. Ale uz to nie je co to byvalo. Rad som fotieval na Ilford HP ( http://www.fotocommunity.de/pc/pc/mypics/606188/display/4189637 ) , volalo sa to v Mikrophene rucne v vyvolavacom tanku. Dnes uprednostnujem KODAK Professional BW400CN, je to proces C41, da sa volat v minilabe a ma vyborne vysledky pri priamom skene z negativu http://www.fotocommunity.de/pc/pc/mypics/606188/display/22492737 
Pridal/a Igor 11. januára 2011 o 18:35:26

Ilford xp2 super sa tiež vyvoláva procesom C-41; iso 400

Pridal/a knuf 11. januára 2011 o 20:56:30

chalani a ake su ceny?

vyvolanie plus scan za kino resp. zvitkac ?

Pridal/a DeusExMachina 11. januára 2011 o 21:07:40

okolo 20 za zvitok (vyvolanie a scan v bmp na dvd)...tam kde ja chodim. ale platim aj za cas, som totiz nedockavy a tam mi to spravia za hodinu

Pridal/a knuf 11. januára 2011 o 21:14:09

ty brdo, to je celkom masaker . . .

Pridal/a commandcom 11. januára 2011 o 21:34:51

Ja platim v BA asi 5 evri za zvitok a 5 evri za vyvolanie spolu so skenom....

Pridal/a knuf 11. januára 2011 o 21:53:20

tibor, este pls na teba :)

na tej fotocommunity som si vsimol, ze fotis om-1tkou. segra dostala jednu od jeziska a chcem sa spytat, ci pouzivas interny expozimeter, alebo nie...

jasne, ze mi ide o px625 :) nie je niekto v bratislave, kto tie omka upravuje na 1.5V ?

Pridal/a commandcom 12. januára 2011 o 09:06:40

Weinzell je do nacuvacich pristrojov. Ma otvory, ktore treba odlepit a od toho momentu sa bateria vybija, bez ohladu na to, ci je zatazena, ci nie. Navyse ma o desatinu voltu nizsie napätie, takze expozimeter nefunguje presne. Treba vzdy pocitat s korekciou o jednu clonu.Do OM1 sa daju este na ebay zohnat stare ortutove baterie, su este pouzitelne. Zasahovat do OM-ky sa neoplati, dnes to vie urobit jedine jedna dielna v Europe ( http://www.om-doktor.de/ )Lepsie ale je, tak ako som to pouzival aj ja na OM1, kupit si adapter so zabudovanou zenerkou, do ktoreho sa davaju standardne dnes dostupne baterie, a ktory z ich vyssieho napatia urobi presne to, ake mali stare ortutove baterie. Tu je link: http://www.smallbattery.company.org.uk/sbc_mr9_adapter.htm
Pridal/a knuf 12. januára 2011 o 12:27:36

adapter samozrejme poznam, len sa mi moc nepaci ze ubytok napatia na tej diode je zavsily od prudu, takze to tiez nemusi byt uplne presne... ale diky za odpoved, to, ze to dobre v om-1tke funguje mi staci :)

inac tie weincelly nie su do nacuvacich pristrojov - vyrabaju ich specialne do fotakov a vyrobca udava 1.35V (iked sa mi moc nezda) , narozdiel od tych nacuvacich maju menej dier a vydrzia dlhsie

tie nacuvacie maju 1.4V a su ovela lacnejsie ako weincelly

este pre zaujimavost:

http://rick_oleson.tripod.com/batt_adapt_us.pdf ;

Pridal/a commandcom 12. januára 2011 o 12:43:21

Tie dierkave baterie  sa daju kupit v BA v predajni nacuvacich pristrojov pri Dvoch levoch. Myslim ze je to uplne identicka technologia ako weinzell, tak ako pises su trocha "pribrzdene" menej dierami, lebo fotaky nepotrebuju taky prud ako nacuvace.  Maju, ak sa nemylim 1,4V naproti 1,35, co mali ortutove. Co sa tyka tej zenerky, je to v OM-ke irelevantne, lebo bateria nenapaja nijaku elektroniku, iba jednoduchy expozimeter, ktory ma konstantny odber. V OM-ke ( aiste aj v inych fotakoch) to funguje absolutne bezchybne.

Pridal/a knuf 12. januára 2011 o 13:39:35

CdS expozimeter nema konstantny odber - je to predsa fotorezistor, cim viac svetla - mensi odpor - vacsi prud, nie?

mno ale vyzera, ze s tymi chybami to nebude take dramaticke, takze adapter... 

Pridal/a commandcom 12. januára 2011 o 13:47:16

S tym expozimetrom mas asi pravdu... Ta zenerka bude ale urcite vhodne vybrata, aby to fungovalo...

Pridal/a knuf 12. januára 2011 o 14:39:29

mne uplne staci, ked vravis, ze to funguje dobre :)

dik

Pridal/a Igor 12. januára 2011 o 17:09:20

trochu som googlil:-) : náhrada nedostupnej batérie pri analógových fotoaparátoch:

http://www.matunak.sk/servis_olympus.html

Pridal/a knuf 12. januára 2011 o 20:52:46

wow, super, diky!

Pridal/a knuf 11. januára 2011 o 22:08:52

no weincell poznam, ale nepride mi to uplne ekonomicke :) pouzivate to niekto? ako dlho vydrzi a da sa zadusit ?

Pridal/a Igor 3. októbra 2011 o 21:46:36

knuf tu síce už nie je, ale keby to náhodou niekoho zaujímalo tú baterku (weincell 1,35V) používam už od polovice decembra 2010 a stále ňou merám správne hodnoty. pravdepodobne je teda konštruovaná pre fotoaparáty :-)

Pridal/a Igor 11. januára 2011 o 22:13:34

ja som zohnal pár za 5 dolárov aj spoštovným, asi dopredaj a funguje zatial dobre (1 mesiac) :-)

Pridal/a knuf 11. januára 2011 o 22:23:02

niekde sa pise, ze vydrzi aj rok... boze, teraz aby som ju este zasoboval baterkami :)

udajne olympus robi upravu... 

Pridal/a Igor 11. januára 2011 o 22:52:54

teraz som čítal na obale, že neaktivovaná vydrži 10 rokov.:-) viem, že ttl hranol, kde ju používam, sa dá prekalibrovať na 1,5 V. Tak určite to pôjde aj s OM-1. skúsil by som mailom osloviť nejaký fotoservis.

Pridal/a knuf 11. januára 2011 o 22:59:18

tu v prahe by som vedel, ale co v bratislave? existuju este servisy na stare "mechanicke" fotaky?

ani tu to nie je sranda...

Pridal/a DeusExMachina 12. januára 2011 o 08:12:42

dobry servisman je tento: http://www.foto-servis.sk/

Uz mi robil viac mechanickych veci, je dobry ale ma toho vela...ale da sa s nim v pohode dohodnut.

Pridal/a Igor 11. januára 2011 o 23:05:22

ja som našiel jedného na internete. je v prešove. mailom som sa s ním dohodol, čo potrebujem a či to ide opraviť.  potom som mu foťák poslal poisteným balíkom a on ho po oprave poslal späť ako dobierku s účtom a záručným listom. celé to trvalo asi 10 dní.

Pridal/a knuf 11. januára 2011 o 23:09:55

diky!

Pridal/a Igor 11. januára 2011 o 23:18:13

niet za čo. keby si nenašiel, môžem poslať kontakt.

Pridal/a Peter Blahak 11. januára 2011 o 07:57:39

dnes idem prave kupovat chemiu a papiere, uz bolo dost experimentovania s 30 rocnymi vecami v tmavej komore. ...a drzte palce, nech sa moj prvy film vydari. :)

Pridal/a jozzzo 11. januára 2011 o 17:17:07

ja mam uz kupene, odlozene a furt sa nemozem dostat aspon k vlastnorucnemu vyvolaniu filmu... :/

drzim palce...
Pridal/a Palorco 10. januára 2011 o 22:35:58

Vážení normálne ma tu začínate inšpirovať. Asi si od brata požičiam flexaret. :-)

Pridal/a Palorco 10. januára 2011 o 22:39:45

Commandcom poprosím Ťa o radu. Ty budeš určite vedieť či sú ešte také filmy. Čiernobiele viem vyvolávať ale farebné budem musieť asi niekde poslať.

Pridal/a commandcom 11. januára 2011 o 10:02:02

PaloRCo a ostatni, takze troska dlhsi pokec, ake mam skusenosti: Zvitkove filmy (ako aj vsetky ostatne) maju bud svoj vyvolavaci proces, ktory je popisany aj s doporucenou chemiou a vyvolavycimu casmi obvykle na webe vyrobcu. Potom su filmy, ktore maju vyvolavaci proces standardizovany. Pre farebny negativ je to proces C41 (a jeho ekvivalenty), napriklad FUJI Superia. Tieto sa daju vyvolat v kazdom modernom minilabe. Su aj ciernobiele filmy s vyvolavacim procesom C41 (je to vlastne farebny film s monochromatickymi vrstvami), tieto maju oznacenie CN (Color Negative). Tu bol vyborny film FUJI Neopan 400CN, ten ale prestali vyrabat, este sa nejake na ebay zohnat daju. Teraz je dostupny dobry CB film KODAK Professional T400CN, ma vyborne zrno a velmi zaujimavu tonalitu. Ten sa tiez da vyvolat v kazdom modernom minilabe. No a potom je cela spusta inverznych filmov (ludovo diafilmov), tie su oznacene E6. Tie by mal kazdy minilab prijat a odoslat do laboratoria, kde to vyvolaju. Proces E6 je trocha narocnejsi. Po vyvolani nechavam filmy ihned skenovat, pretoze neskor sa moze poskriabat emulzia, moze na to napadat prach a podobne, co potom cistit v kompe je otrocina. Ja volam a skenujem vo FUJI v Auparku v BA, su podla mna v BA najlepsi (aj ked niekdy trocha ufrflani). Kto je z BA, kludne sa tam moze na mna odvolat, poznam majitelov aj personal. Najlepsie je si v minilabe vybavit kartu zakaznika, potom su aj nejake zlavy. Pri skene je treba ale pozadovat tzv "lepsi" sken (pri zvitkaci je to zhruba 2800x2800 bodov na policko 6x6), aby sa s tym dalo pracovat. Na technologii, ktora je bezne v minilaboch na skeny zvitkacov (Noritsu) sa da z jedneho obrazku dostat do 80 MByte.

Pridal/a coogee 27. januára 2011 o 10:48:28

Ahoj,

takze na vyvolanie  a scan CB filmov odporucas fuji aupark? 

alebo mas este nieco ine otestovane v BA?

Pridal/a DeusExMachina 27. januára 2011 o 11:17:26

pokial mas ten CB monochromaticky tak ano, pokial nie, tak si to vyvolaj sama alebo ti to spravia na Nezábudkovej 5

Pridal/a Palorco 11. januára 2011 o 16:15:04

Ďakujem. Najprv vyškúšam asi CB a potom uvidím.

Pridal/a knuf 11. januára 2011 o 10:22:31

ja este pridam : 

http://www.digitaltruth.com/devchart.php

asi to tu uz bolo, ale hodi sa 

Pridal/a Palorco 10. januára 2011 o 22:37:20

Dúfam teda, že zoženiem v Poprade taký film a vývojku s ustaľovačom. Výbavičku na vyvolávanie filmov ešte mám! 

Pridal/a gabika 10. januára 2011 o 21:39:19

Ahoj. Ja som doma našla jeden starší aparát, ale funguje len na filmy 6x9 (dúfam, že som to nepoplietla, nebolo to moc čitateľné) :). poradil by mi, prosím niekto, kde sa dajú a či sa vôbec také filmy ešte dajú zohnať? ďakujem vopred :)

Pridal/a commandcom 10. januára 2011 o 22:02:01

Tie filmy sa bezne daju kupit v lepsich minilaboch, ja ich kupujem vo FUJI v BA v Auparku, kde ich davam aj vyvolavat a ihned po vyvolani naskenovat. Inde by som to nedaval, lebo tito robia najlepsie v BA. Odporucam CB FUJI Neopan 400CN, farebny zase FUJI Reala 100. Vola sa to "zvitkovy film", ludovo "zvitkac", odborne typ 120. Ja pouzivam stary fotak 6x6 a da sa z jednoho policka bezne dostat okolo 80 MByte sken. Viac tu: http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/239188/Akom-som-kupoval-mechaca.html
Pridal/a knuf 26. januára 2011 o 22:26:22

kde v sobotu v bratislave zohnat kino neopan1600 alebo ilford3200? najradsej nie obchodak, ale foto z ulice  . . .

prinajhorsom - maju v tom auparku ? 

u mna momentalne vypredane ;( 

Pridal/a DeusExMachina 26. januára 2011 o 22:52:24

mozem sa zajtra spytat ci maju, ale zvyknu. v tom auparku teda.

ale mozu mat aj tu http://tinyurl.com/5soedvt

alebo tu  http://tinyurl.com/4s4s4ue

Pridal/a Igor 26. januára 2011 o 22:44:46

Skús Prolaika na Palackého, v interbetovom obchode je v ponuke. Nožno ho budú mať na sklade.

Pozri: http://prolaika.inshop.sk/inshop/filmy-a-fotokomora/filmy/ilford/ilford-delta-3200-professional-135-36.html 

Pridal/a Igor 26. januára 2011 o 22:45:36

"internetovom" :-/

Pridal/a knuf 26. januára 2011 o 22:57:59

diky obidvom

ta pro.laika vyzera gut a mam to blizko, len sa trochu obavam toho bazaru :) 

Pridal/a gabika 10. januára 2011 o 22:06:20

jee, veľká vďaka. hneď tam bežím :)

moc si mi pomohol.. zháňala som všade, prešla som celý internet a nevedela som sa z toho vysomáriť.

jj, o tých zvitkových sa písalo aj v tom návode, ale zas ja ako neskúsená v tomto som nechcela byť za debila, keďže som sa s tým ešte vôbec nestretla.. no a samozrejme mi u nás povedali, že to už ťažko nájdem. už teraz sa teším ako malé decko.

fakt vďaka

Pridal/a commandcom 10. januára 2011 o 22:25:59

Ale radsej si ten film daj rovno v minilabe zalozit do fotaku a po nafoteni vybrat. Kludne sa odvojaj na mna (Tibor Javor), majitelia aj personal ma pozna. Najochotnejsia je taka vysoka brunetka... A vyborne skenuje!

Pridal/a gabika 10. januára 2011 o 22:35:41

cením si ochotu, vďaka ešte raz :)

Pridal/a commandcom 24. augusta 2010 o 15:31:31

Ahojte priatelia, dovolujem si upozornit na moj ostatny blog o fototechnike. Snad niekoho inspiruje: http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/239188/Akom-som-kupoval-mechaca.html
Pridal/a Rudolf Baranovič 24. augusta 2010 o 19:36:09

nazrel som, precital a pobavil i poucil sa a aj ohodnotil :))

Pridal/a commandcom 9. júna 2010 o 14:29:05

Rad by som vas pozval do diskusie na temu Stare fotoaparaty. Moznoze by to bolo lepsie ako stale hodnotit hodnotenie serveru :-)

Pridal/a Rudolf Baranovič 9. júna 2010 o 15:28:20

Ja som mal par tyzdnov doma Olympus Pen EES z roku 1962, bohuzial mal prasknutu mechaniku uzavierky. Ten by som inak skusil. Celkovo ked sa nad analogom zamyslim, tak analog nie je problem zohnat a da sa dokonca zohnat za slusne peniaze. A fotky ked vies fotit maju rozhodne inu dynamiku a farby. Problem, napr. aj vo mne je ale neistota, ci som uz taky dobry, aby som mohol fotit naslepo bez naslednej kontroly. Je to pohodlnejsie a istota fotit cez digital. Ale analog je urcite lakava cesta. Raz by som sa chcel vybrat a skusit aj tento smer fotografie, ja som vsak rozhodnuty najprv mat aku taku istotu a tam mi digital dost pomaha, hlavne v sebadovere. 

Pridal/a Brendy 9. júna 2010 o 15:46:49

To com ja opisovala su velmi stare a nezaplatitelne unikaty,ale je tu naozaj zopar obchodov, kde sa stare fotoaparaty daju stale kupit

Pridal/a Brendy 9. júna 2010 o 14:38:27

ak je niekto nahodou vo Viedni a chce si pozriet stare unikaty najde ich vo "Westlich.at" na Westbahnstrasse-blizko Mariahilferstrasse.Su to priestory,kde byvaju vystavy(posledna zaujimava bol.R.List) a takisto maju vo vitrinach stare fotoaparaty.Zda sa mi, ze organizuju aj aukcie fotoaparatov...

Pridal/a commandcom 9. júna 2010 o 14:44:59

A Sobotka vo Viedni ich ma tiez na metraky, kto nejaky chce vyskusat, nech si ale so sebou do predajne prinesie film, ten pod dozorom predavaca nafoti a fotak kupuje az po jeho vyvolani a kontrole. Inak ten "mechacik", o ktorom pisem v blogu (co som dal link) som kupil v Bratislave v Pro Laika za 69 Euro. Foti bajecne!

Podrobné údaje o téme

Téma: Staré fotoaparáty
Stav témy: otvorená
Založil/a: commandcom
Založené: 9. júna 2010 o 14:22:37

Podrobné údaje o fóre

Fórum: Fototechnika
Stav fóra: otvorené
Založil/a:
Založené: 12. októbra 2009 o 23:47:25

Ďalšie témy