Sme.sk » fotky.sme.sk » Diskusné fórum » Poradňa ku stránke » Novembrový výber 2010

Novembrový výber 2010

http://www.sme.sk/c/5665552/vase-fotky-novembrovy-vyber.html

Diskusné príspevky:

Pridal/a Muro09 7. decembra 2010 o 21:09:26

Príjemné prekvapenie na fotky.sme.sk. Uvítal by som zverejnenie komisie, ktorá novembrové najfoto vyberala. Všetkým vybraným fotografom gratulujem, nech je to pre nich povzbudenie do ďalšieho hľadania ešte lepších záberov. Ďalšie príjemné prekvapenie, bola grafika, v akej sú zobrazené víťazné fotografie, kvalitou ich to posunulo ešte vyššie. Škoda, že na samotnom portáli fotky.sme.sk sú fotografie zobrazované v dosť mizernej grafike, zlepší sa to až po druhom a ďalšom rozkliku. Iné fotoportály napr. ephoto, nahuby a pod.majú grafické rozlíšenie neporovnateľne lepšie.

Pridal/a commandcom 6. decembra 2010 o 10:03:21

Ocenenie Kuliseva ako europskeho top profesionala je este horsia fotograficka tragedia ako hodneotenie a vyber na SME...

Pridal/a brki 6. decembra 2010 o 13:46:22

neviem posúdiť, na akom rebríčku v rámci Európy stojí Filip Kulišev a či si to ocenenie skutočne zaslúžil v rámci konkurencie, ale nech ľudia posúdia sami http://www.amazing-planet.com/ ...je to vec vkusu  
Pridal/a commandcom 6. decembra 2010 o 14:00:17

Ad. Kulisev: Vo fotografickych kruhoch (viacmenej umeleckych) sa Kulisevovi vytyka, ze je zamerany komercne a ze jeho tvorba je malo invencna. Je dokumentristom prirody s dobrou technikou a relativne slusnym citom pre kompo a najma s vynikajucimi marketingovymi schopnostami. Jeho fotky su lubive a zaujimave, ale na tomto portale SME by sa naslo mnoho ovela invencnejsich fotografii, ktore viac smeruju k naozajstnemu fotografickemu umeniu ako Kulisevove krajinky. Tu je link na info o Kulisevovom najnovsom oceneni http://blog.martinus.sk/2010/12/filip-kulisev-ziskal-najvyssie-europske-ocenenie-pre-fotografov/
Pridal/a brki 6. decembra 2010 o 14:40:29

Súhlasím, čo sa týka jeho komerčného zamerania...ale aké má byť zameranie profesionálneho fotografa, ktorý sa tým živí? Mnohí kvalitní profesionálni fotografi vystavujú silné umelecké fotky a keď si pozriem ich komerčnú web stránku tak sú to samé fotky svadieb,portréty detí a pod.. Niečím sa živiť musia...Jeho expedície za fotením nie sú určite lacné. Aj na ne treba zarobiť. Ináč, keby mal niekto záujem si jeho fotky pozrieť, po 10.12. v Auparku BA bude vystavovať (myslím že už tradične medzi Vianocami). 

Čo sa týka toho "Novembrového výberu"...neviem aký kľúč použil a kto, každý z nás by tam preferoval možno iné fotky, iných autorov, iný štýl. Aj mne tam chýbajú niektorí autori. Vždy to bude len subjektívny výber, ináč to nemôže byť, tak to beriem.  

Pridal/a DeusExMachina 6. decembra 2010 o 14:39:02

ale vidis, ide s trendom, HaDeeRkom nesetri...ovela viac ma zaujal Martin Vrabko ktory ho dostal tiez (to ocenenie, nie HDR)

Pridal/a brki 6. decembra 2010 o 15:24:25

Martin Vrabko má výborné fotky, ale keď som zašiel na jeho komerčnú stránku  www.martinvrabko.com, tak väčšinou samá komercia...až po reklamu a politický plagát na objednávku. Umenie je "čisté" vtedy, keď sa ním človek nemusí živiť :)

Pridal/a commandcom 6. decembra 2010 o 14:46:18

Ad Kulisev: Iba tak ma napadlo, ze v tento okamih je par centimetrov nad tymto prispevkom jedna fotka s nazvom tusim "tak uz som tu..." Taku fotku kulisev neurobil... A takych fotiek je tu mnozstvo. Aj bez HDR, bez ocenei a vyberov... Proste fotiek, ktore su cosi viac, ako iba pastva pre oci. A o tom je fotografia...

Pridal/a brki 6. decembra 2010 o 15:21:09

absolútny súhlas...za seba môžem povedať, že je tu pár autorov, ktorých fotku by som si kľudne zavesil v obývačke radšej ako presaturované ľúbivé fotky profesionálov...napr. mariposa...fotky plné príbehov a emócií. 

Pridal/a Brendy 6. decembra 2010 o 14:33:13

no bez ohladu na to ,ci existuju lepsie fotky alebo nie(je to individualny pohlad),treba uznat , ze Kulisev nasiel odvahu investovat,vsadil na jednu kartu  a aj to je nevyhnutna sucast uspechu..

Pridal/a brki 6. decembra 2010 o 15:25:41

viacerí by sme sa chceli živiť ako on, aj keď si netreba robiť ilúzie, že to je len romantika a dobrodružstvo :)

Pridal/a golconda 5. decembra 2010 o 18:43:20

Ja tiež blahoželám všetkým vybraným! Som rada, že vynikajúce fotky nezapadnú prachom a aspoň takouto formou sú ďalej prezentované (niektoré fotky z fotky.sme.sk som objavila aj na facebooku cez "Pekne fotky"). Podľa mňa aj takýmto spôsobom sa nepriamo zvyšuje kvalita tohto portálu - chcem veriť tomu, že po zhliadnutí takýchto fotiek to mnohých odradí, aby na tomto portáli vystavili  svoje rodinno-vtáčkovo-zvieratkovo-albumové cvaky.

Pridal/a natalia_vesma 6. decembra 2010 o 13:13:03

osobne si rada pozriem aj ihorské, aj portréty, deti, kvety, rôzne momentky, hmyz, makro .... rešpektujem záujem druhých, nemôže mať každý taký, akoby  práve uťívateľ - divák chcel. Je to ako v zamestnani, keby každý lekárom bol, či vládnym činiteľom, nemali by sme pekárov, poľnohospodárov, atď. Len tak obrazne, lebo sa mi nepáči, ak sa pohřda niekym, kto fotí kvety, hmyz, či deti, alebo niečo iné. Portréty detí neberiem ako rodinné alba, sú to tak isto fotografie. Kvalitu portálu si robíme sami, naučme sa rešpektovať nielen seba, ale aj iných a potom môžeme chcieť aby rešpektovali nás. No, tak som si to asi dobre navarila, ale inou nebudem, fotiť budem to, čo zaujíma mňa, vtedy môžem pocit do fotografie vložiť, inak to neviem.

Blahoželám všetkým, čo sa dostali do výberu, verím, že iim bude k úžitku a budú slabším nápomocní radou. Prajem príjemný deň...

Pridal/a avaata 6. decembra 2010 o 15:55:35

natalia, pekne si to napisala, ja to citim podobne, rada si pozriem fotky z roznych zanrov a sa mi pacia...sme rozni a to je fajn...a tento fotoportal som si oblubila - napriek nedostatkom -ked pridu navrhovane zmeny...budem sa snazit prisposobit....

a novembrovy vyber tiez potesil, aj fotky sa mi pacia...blahozelam

Pridal/a lie83 /Lenka/ 5. decembra 2010 o 19:03:47

pridávam svoju gratuláciu a teší ma výber fotiek, ktorý sa mi naozaj páči. som rada, že som medzi vami :)

Pridal/a Miloš Tepper 6. decembra 2010 o 12:54:58

Nedá mi nenapísať...pridávam sa ku gratulácii všetkým,ktorí vo výbere dostali miesto.A potešilo,že sa tu objavila aj moja fotka :-)

Pridal/a Brendy 5. decembra 2010 o 18:23:59

Neviem ako vy,ale ja fotim preto,lebo chcem zobrazit moje videnie sveta..osobne vobec nechapem,o co ide,ze sa tu dokola rozprava len o hodnoteni...kazdy si pocit z fotky vytvori sam a utajavovat autora nepovazujem za vhodne,hlavne ked fotky vyjadruju istu kontinuitu...a vlastne treba pozriet viacere resp.predosle...naozaj zacinam doslova pochybovat o co tu fotografom ide...sorry ze sa ostrejsie vyjadrujem ale pripda mi to ako skolska diskusia ...a fotky tym lepsie nebudu...a vobec naco to pisem

Pridal/a Lavondyss 6. decembra 2010 o 22:23:06

Podla mna ide pri fotení o velmi jednoduchu vec. Zachytiť obrazy "Krásy" a podeliť sa s nimi ...nič viac.

Hodnotenie je spätna väzba, na sme.sk sa mi páči jednoduchosť tejto spätnej vázby. Ako dielko zaujme, ake emocie, myšlienky a reakcie vyvoláva, to je druhoradé a u každého divaka rôzne.

Podstatné je Krásu vidieť a podeliť sa s nou.

Ak chceme dalej dielko rozoberať podla kritérií ako impakt, kompo, technika, farby...kludne v komentároch a doporučeniach autorovi. Robiť z toho komplikovaný systém hodnotenia dosť ludí asi odradí a začne to byť už len o hodnotení....

Pridal/a Brendy 7. decembra 2010 o 08:05:49

Lavondyss hlavne s tou poslednou vetou s tebou uplne suhlasim...

Pridal/a Rudolf Baranovič 5. decembra 2010 o 19:03:39

vyjadrujes len to co citis, ja tiez uz dnes hodnotenie velmi nepotrebujem hodnotenie.

Ale ine to bolo pred rokom, ked som sa rozhodol aj cez tento portal na sebe tvrdo pracovat, vtedy mi to ciastkovo pomohlo, bud som vedel, ze tymto smerom neist, alebo naopak ma posmelilo ze toto je spravna cesta.

Takze zas pre tych co este nevedia ako dalej a chcu to riesit cez fotoportal, tak hodnotenie moze byt pre nich riesenie, i ked len cistkove.

Pridal/a blue thistle 5. decembra 2010 o 19:36:03

vies,ze hodnotenia na tomto poprtaly nie su smerodajne, 90% hodnoteni su klamstva majitela fotky...kamaratstvo,alebo ja dam tebe,ty das mne...

Pridal/a Rudolf Baranovič 5. decembra 2010 o 19:42:07

nie neviem a nechcem vediet! Napisal som len svoj nazor, tuto debatu nechcem dalej v tomto smere viest, su to dost silne slova a niekoho sa to moze dost dotknut. Howgh.

Pridal/a Brendy 5. decembra 2010 o 20:06:15

hodnotenia su len hrubou orientaciou u sirsieho castokrat laickeho publika...hruba orientacia pomoze,ale aj tak komenty pomozu este viac...

Pridal/a brki 5. decembra 2010 o 22:06:32

bodovanie v podstate nie je nič iné, len zjednodušená alternatíva slovného hodnotenia...v konečnom dôsledku pre amatérov je fotenie zábava, určitá úroveň umenia, vyjadrovania sa a takýto portál je spoločenská hra...len niektorí to tu berú príliš vážne...:)...

Pridal/a Igor 5. decembra 2010 o 23:54:52

Boris nad tým sa zamýšľam už príliš dlho, teda nad tým ktorí to berú príliš vážne, resp. ktorí vážnejšie. A ako sa zamýšľam, tak sa zamýšľam furt mi to vychádza, že najvážnejšie to berú - no schválne hádaj ktorí?

Myslím, že na tejto stránke sú v súčasnosti dôležitejšie (z môjho pohľadu) problémy: načítavanie stránok, rôzne 403 či čo to je, výpadky celého sajtu na x minút, kvalita zobrazovania atď., atď. Celé to hodnotenie a veci okolo neho je len čerešnička na torte :-) 

osobne sem začínam chodiť menej práve kvôli veciam čo som spomenul...

Pridal/a brki 6. decembra 2010 o 09:48:35

:)...súhlas

Pridal/a foksamater 6. decembra 2010 o 06:38:38

podobne...

Pridal/a brki 5. decembra 2010 o 17:00:32

Táto stránka by mohla byť lepšia, keby sa zmenil systém, ktorý vedie často k neobjektívnemu hodnoteniu...čo si budeme hovoriť. Tak to tu chodí. Za seba poviem, že ma to tu už nebaví ako kedysi. Ja nepotrebujem žiadne body....nepotrebujem ich hlavne ako odmenu za to, že som niekomu pochválil fotku a pridelil bod. Preboha, však tu väčšinou nie sme malé deti, ale dospelí ľudia, mnohí máme dospelé deti. V poslednom čase chodím pozerať fotky najmä na fotoaparat.cz a 1x.com...Samozrejme, že 1x com je o úplne inej kvalite a ak tam chcete uverejniť fotku, schvaľuje to tuším 7 členná komisia. Ale na spomínanom českom fotoportáli zo 7 stupňovej stupnice sa využíva celá stupnica, aj "-1". A je možnosť pre autora, aby zakázal hodnotenie, fotka sa len komentuje. Ak chcem skutočne vedieť, ako je na tom moja fotka a čo robím zle, chodím na iné fotoportály. Sem chodím skôr komunikovať, je tu veľa šikovných ľudí nadšených pre fotografovanie. Netvrdím, že je tu všetko zlé. A fotky.sme majú potenciál byť dobrým fotoportálom. Stačilo by pár kozmetických úprav, napr. anonymita autorov, napr. prvých 7 dní po uverejnení fotky, so zákazom rámikov a podpisov.  Anonymitu som navrhoval už pred vyše rokom, nebol som jediný, nezmenilo sa skoro nič....

Pridal/a foksamater 5. decembra 2010 o 16:53:09

To aby sme si zalozili vlastne forum...

Pridal/a ELYN 5. decembra 2010 o 14:46:31

velmi pekne fototgrafie vybrali,vsetkym vybratym gratulujem a dakujem za tu krasu,ktoru zachytili pomocou svojich fotacikov,skutocne je sa cim kochat

Pridal/a Rudolf Baranovič 5. decembra 2010 o 13:19:21

no veru toto ma prekvapilo, je to fajn, ze prevadzkovatelov serveru zaujima, co tu stvarame :). A tie fotky tam vyzeraju naozaj lepsie. Skoda len, ze my ked nieco chceme zmenit, tak sa tvaria hluchi a slepi. Aspon keby raz za cas spravili medzi nami anketu, co cosi take a na zaklade vyhodnotenia by aj nastali zmeny.

Ale ten novembrovy vyber, toto ma prekvapilo, musim redakciu pochvalit za ten pocin. Akurat, ze aj tuna nebola ziadna informovanost nas uzivatelov, to by sa malo zmenit.

Pridal/a karamana 6. decembra 2010 o 10:23:36

mne sa tiez velmi paci napad a realizacia novembroveho vyberu. gratulujem vsetkym, co tam maju fotky. neda mi vsak nenapisat aj ine, ako gratulaciu.

myslim, si, ze je nefer, ked niektori autori sa objavili vo vybere viackrat. toto ma byt portal fotoamaterskych nadsencov... takze smelo sem mozeme vkladat fotky, ktore urobia radost-sebe, mozno dalsim. mozu to byt aj 'vtackovo-zvieracie cvaky'. zalezi, len na ludoch, ktori sa tomu viac rozumeju, ake komentare k fotkam napisu... prestanu sa zaujimat iba o svoju kategoriu a nieco naucia ;)

Pridal/a blue thistle 5. decembra 2010 o 14:07:40

ruiger čo tým myslíš zm,eniť?

to akože by si snažil viac?.-)

no objektívne,dobrý výber,majú čas keď sa nemusia hádať a prehrabávať zlými fotkami zároveŇ:-)) 

Pridal/a Rudolf Baranovič 5. decembra 2010 o 16:31:05

minimalne maju nadhlad, my sme uz casto neobjektivni :D, keby naozaj aspon meno autora nebolo vidno, pokial ho oznamkujem, bola by vacsia objektivnost. Mapriek tomu, ze styl autora je uz u niektorych aj tak rozpoznatelny, aj tak , pokial meno nevidim, tak to nemusi byt pravda.

Pridal/a byron (Rado Mikuš) 5. decembra 2010 o 16:45:23

tiež som za to, aby sa autor zobrazil až po hodnotení ...

Pridal/a blue thistle 5. decembra 2010 o 16:35:53

minimálne teraz dobre vravíš:-)

Pridal/a foksamater 5. decembra 2010 o 12:49:11

tu by sa toho mohlo viacej zmenit...

Ale co uz... 

Pridal/a blue thistle 5. decembra 2010 o 14:09:50

hej hlavne spôsob hlasovania,ako sa tu uz 2 roky spomina minimálne 5 bodov a utajenosť nickov pred hodnotením minimálne
Pridal/a paavuk 5. decembra 2010 o 12:02:28

fotky vo vybere vyzeraju daleko zivsie ako prezentovane na fotky sme, upload na tomto portali fotkam hodne ubera :(

Pridal/a Janet 5. decembra 2010 o 12:10:35

paavuk veru máš pravdu..je to škoda, že tu hlavne v náhľade sú fotky na výšku strašné .. hádam sa to časom zmení

Pridal/a Brendy 5. decembra 2010 o 11:30:00

ani som nevedela, ze sa take cosi vybera...

Pridal/a Janet 5. decembra 2010 o 11:57:12

ani ja !! Brendy to je premiera

Podrobné údaje o téme

Téma: Novembrový výber 2010
Stav témy: otvorená
Založil/a: Janet
Založené: 5. decembra 2010 o 10:27:22

Podrobné údaje o fóre

Fórum: Poradňa ku stránke
Stav fóra: otvorené
Založil/a:
Založené: 27. októbra 2009 o 07:56:27