Sme.sk » fotky.sme.sk » Rudolf Baranovič » Stein » Zdvihni hlavu

Zdvihni hlavu

Žiaľ, bratislavský Sten skončil.

HISTÓRIA


Od roku 1873, kedy Alexander Stein spustil chod novopostaveného pivovaru v Bratislave, sa výroba nezastavila ani len na minútku, s výnimkou druhej svetovej vojny. Už v začiatkoch sa pivovar zaradil medzi najväčšie pivovary na Slovensku, s najväčším kapitálom a najväčším počtom pracovníkov. Bol na veľmi dobrej technickej úrovni a tak bol schopný konkurovať viedenským a budapeštianskym pivovarom. Steinovo pivo sa stalo čoskoro známe nielen doma ale i v zahraničí. Vyznávači piva sa s ním mohli taktiež stretnúť na medzinárodných výstavách, kde získalo niekoľko ocenení. Roku 1873 to bola medaila vo Viedni, v roku 1878 bol pivovar ocenený ďalšou medailou na svetovej výstave v Paríži a v roku 1879 medaila zo Székes Fehérváru. V roku 1882 vystavoval Stein v Trieste a 6 rokov nato prevzal medailu za výbornú kvalitu piva v Bruseli.  K miestnej popularite a obľube piva prispela aj vlastná Steinova reštaurácia, ktorá bola pôvodne spätá priamo s areálom pivovaru, neskôr stála na Steinerovej ulici oproti pivovaru. Rozvoz piva v začiatkoch obstarávali konskí povozníci na dlhých rebrinákoch a až po troch desaťročiach ich nahradili nákladné autá, ktoré vozili pivo nielen po meste, ale ho rozvážali aj mimo Bratislavy, neskôr za hranice štátu. Alexander Stein a potom neskôr aj jeho nástupca Hugo a Emil Steinovci boli naslovovzatými pivovarníkmi a sladovníkmi, rozumeli sa pivu, boli výbornými organizátormi, účtovníkmi a obchodníkmi. Po znárodnení v roku 1948 bol z pivovaru vytvorený podnik Západoslovenské pivovary, n.p. Bratislava. Až do roku 1953 mu organizačne podliehali pivovar v Nitre, pivovar v Hlohovci, 18 veľkoskladov ako i Meštiansky pivovar v Bratislave.

Pivovar, ktorý na jar roku 2007 kúpila luxemburská finančná spoločnosť Orco Property Group, zbúrajú.

Na mieste najstaršieho bratislavského a kedysi najväčšieho slovenského pivovaru má vyrásť polyfunkčný objekt s rezidenčným bývaním, občianskou vybavenosťou a možno aj hotelovým komplexom.

Nový majiteľ pivovaru, luxemburská developerská spoločnosť Orco Property Group, pivo variť nechce a tak hľadá záujemcu o kúpu pivovaru, ktorý by postavil preň objekty na inom mieste. Zároveň sa usiluje o zmenu územného plánu, lebo priestor na rohu Legionárskej a Blumentálskej ulice v súčasnom územnom pláne figuruje ako priemyselná zóna.

Zdvihni hlavu

Kliknutím na fotografiu sa fotografia zobrazí v pôvodnom rozlíšení.

O fotografii

Autor: Rudolf Baranovič
Pridaná: 22. januára 2011
Počet zobrazení: 1162 zobrazení
Typ obrázku: JPG
Veľkosť obrázku: 933 289 bajtov
Hodnotenie: 9 hlasov

Podrobné údaje o fotke

Odfotená: 22. januára 2011
Šírka: 650 px
Výška: 866 px
EXIF: EXIF súbor

Fotoalbumy:

Vloženie fotky

Vložte si túto stránku na web

Vložte si fotku na svoju stránku!

Zadaj parametre pre vloženie HTML kódu:

Vložiť:

Veľkosť:

HTML kód pre vloženie na ľubovoľnú stránku:

Náhľad:

Predchádzajúca fotka

Kde sa pivo varilo.....
Kde sa pivo varilo.....

Nasledujúca fotka

Okno
Okno

Ďalšie fotky autora

...
...

...
...

...
...

...
...

...
...