Sme.sk » fotky.sme.sk » rylo » Life in Cold Blood » Emys orbicularis

Emys orbicularis

Emys orbicularis (Korytnačka močiarna)

Vyskytuje sa v južnej Európe, Severnej Afrike, západnej Ázii a na východ jej areál rozšírenia zasahuje až po Aralské jazero. Ďalej žije v teplejších oblastiach strednej Európy, kde sa severne vyskytuje až po Poľsko. V severných oblastiach výskytu je všade chránená. V našej červenej knihe je taktiež uvádzaná v kategórii kriticky ohrozený druh, ktorého ďalšie prežitie je pri neustálom pôsobení faktorov ohrozenia nepravdepodobné.

Naše pôvodné populácie korytnačky močiarnej boli viazané na Východoslovenskú nížinua niektoré lokality na južnom Slovensku, Záhorskej nížine a na južnej Morave. Pravdepodobné jediná pravidelne sa rozmnožujúca populácia bola doteraz v Národnej prírodnej rezervácii Tajba pri Strede nad Bodrogom.

Korytnačky vyhľadávajú zarastené jazerá, slepé ramena riek, väčšie bažiny, alebo melioračné kanály. Vyskytujú sa po hranicu asi 700 metrov nad morom. Cez deň sa radi slnia na spadnutých kmeňoch trčiacich z vody, alebo na kameňoch tesne pri brehu.

(túto nádhernú korytnačku som našiel dnes pri brodení sa jedným zarasteným rybníkom (názov si nechám radšej pre seba)  na západe Slovenska. Ide určite o jednu z mojich najvzácnejších fotiek, hoci bola do tejto lokality vypustená v rámci reintrodukcie. Možnosť rozmnoženia na danej lokalite je nulová, biotop nie je vhodný na množenie týchto korytnačiek, na život áno. Keďže sa však dokážu dožiť aj viac ako sto rokov!!!, je možné, že ak sa jej podarí, prežije aj mňa, čo by som jej prial...teda pokiaľ sa dožije cez tých sto rokov :D :D :D)

Emys orbicularis

Kliknutím na fotografiu sa fotografia zobrazí v pôvodnom rozlíšení.

O fotografii

Autor: rylo
Pridaná: 3. júla 2013
Počet zobrazení: 589 zobrazení
Typ obrázku: JPG
Veľkosť obrázku: 395 130 bajtov
Hodnotenie: 5 hlasov

Podrobné údaje o fotke

Odfotená: 2. júla 2013
Šírka: 650 px
Výška: 433 px
EXIF: EXIF súbor

Fotoalbumy:

Vloženie fotky

Vložte si túto stránku na web

Vložte si fotku na svoju stránku!

Zadaj parametre pre vloženie HTML kódu:

Vložiť:

Veľkosť:

HTML kód pre vloženie na ľubovoľnú stránku:

Náhľad:

Predchádzajúca fotka

Falco tinnunculus
Falco tinnunculus

Nasledujúca fotka

Merops apiaster
Merops apiaster