Sme.sk » fotky.sme.sk » Diskusné fórum » Voľná diskusia » fotografia (fotenie) ako job

fotografia (fotenie) ako job

Skúsli by ste fotiť na objednávku (tí ktorí ste to ešte nerobili) ? ... vy ktorí máte skúsenosti s fotografiou ako občasným job-om (svadby atď.) podelte sa so skúsenosťami, hlavne z obdobia začiatkov. 

Diskusné príspevky:

Pridal/a byron (Rado Mikuš) 20. apríla 2011 o 19:34:54

čo vy na to ?

Pridal/a alexandra kraus 21. apríla 2011 o 14:22:52

pre mna je fotenie praca...praca, kt ma bavi a som rada, ze mam moznost mat takuto pracu...nemam pocit, ze by sa mi to nejak zunovalo, alebo ma fotenie menej bavilo, ked to robim za peniaze...skor som na seba pysna, ze som nieco dokazala a tesi ma, ze sa moj nepreplacany strohy styl paci aj niekomu inemu...zatial som nebola dotlacena k nicomu, co by sa mi na fotke nepacilo...gycovinam sa ja zdaleka vyhybam, mam rada simple fotku...fotim aj produktovu fotografiu, co nie je az taka zabava, ale zas som sa pri tom vela naucila...myslim, ze je to len vec pohladu...ja sa tesim...tesim sa z fotenia ako takeho, z toho, ze fotim aj niekoho ineho ako emmu a aj ked si asi porshe nikdy nekupim, moja praca je skvelaaaa :)

Pridal/a lie83 /Lenka/ 21. apríla 2011 o 09:43:19

Pred rokom som bola "dotlačená" fotiť na svadbe svojej najlepšej kamarátky. Na základe toho, že sa jej moje fotky krajiniek a podobné cvaky velmi páčili. Chápete, človek vidí pár fotiek uplne iného žánru ale zhodnotí, že však pofotiť na svadbe by nemal byť problém,nie? :)) Okrem toho zohrávali úlohu peniaze, a len na moje velké prehováranie som ju nahovorila na svadobného fotografa. Aj to po kompromise, že ona zaplatí iba za postoje (skrátka fotenie v parku, ich dvoch- neviem ako sa tomu odborne hovorí ) s tým, že príprava, na obrade a spoločné fotky zmáknem (to najťažšie)

...uff. si neviete predstavit aké to boli stresy, pár mesiacov dopredu. Fotila som krátko, s podobným fotením nula skúseností, žiadne momentky, technika o ničom, doteraz neovládam technické záležitosti, moja vobec prvá svadba na ktorej sa zúčastním, okrem toho najlepšia kamarátka.... asi tak 3mes som popri práci obzerala všetky možné svadobné fotografie, čítala články, ktoré ma však ničili. Uvedomila som si, že je to brutálna zodpovednosť, že to vlastne nechcem, ale nedalo sa z toho vycúvať. Všetci vraveli, že to zvládnem. Kúpila som si pevnú 50tku aby som mala aspoň aký taký svetelný objektív, dohodla som sa na zámku, že si chcem pozrieť  obradnú miestnosť, aby som vedela čo ma čaká. 2týždne pred svadbou sa mi snívalo o tom, ako fotím, ale foťák protestoval.

V deň svadby ma čakali presuny do LC a ZV a LC, aby som všetko postíhala. Stresy, stresy, stresy... svadbu som si ani moc neužila, až k večeru, keď som už fakt nefotila. Výsledok? Ľudia nadšení z fotiek (niektoré sa podľa mna ako tak podarili, no keď na ne pozerám teraz, je to veliká bieda :( A náledne od kamarátov ponuky, že snáď ich prídem nafotiť na ich svadbu :)))

a ja som si povedala, že už nikdy viac. S mojou povahou beriem všetko príliš vážne, zodpovedne a som stresák.

Zatiaľ neverím tomu, že by som si fotením mohla finančne prilepšiť a ani by ma to nelákalo. Teraz cítim slobodu, pohodu, fotím si čo chcem, ako chcem, sama pre seba :) Odmietla som pár ponúk nafotiť páriky alebo  nejaké portréty, preto lebo sa na to necítim. Aj keby to bolo zadarmo- nepýtala by som za to nič. Brala by som to skôr ako skúsenosť. Teraz som pre kamarátku "rodinný fotograf", fotila som ju tehotnú a zaznamenávam rast jej bábatka.

Aj keď viem, že bežný človek, ktorí sa o fotenie vobec nezaujíma a sám cvaká len tak pre radosť na dovolenke, je absolutne nenáročný. A to doslova!

Pridal/a Jaster 21. apríla 2011 o 18:46:15

veľmi sympatický a zodpovedný prístup. je pochopiteľné, že ak ti to prináša stres tak je to nie je ono,

dobre si spravila, že za týchto okolností odmietaš tak vážne veci, ako je svadba fotografovať,

ale ak ti ponúkajú aby si fotila, nejaké menej významné akcie, tak to kľudne zober s tým, že bude to fotené po tvojom a za tvojich podmienok,

a potom si to fotografovanie užívaj.

s tvojim prístupom iste nemusíš mať obavu, že by bol problém.

Pridal/a floe13 21. apríla 2011 o 09:42:08

hmmmmmmm...

je toto reakcia na to co mam napisane pri mojom poslednom pridanom zabere?

je pravda, jedna pani ma tuna oslovila ze ci by som nenarobila par zaberov z jarnych prac na "Bauernhofe", len preto ze ma videla fotit na tych pretekoch, a vie ze som "Bäuerin". Ale neoslovila len mna.

Nemyslim ze by mohli byt moje zabery uverejnene..a ani neviem ci jej aj nieco ponuknem...necitim sa na to aby som robila daku reportaz pre dedinsky platok. 

Napisala som o tej objednavke pri tom zabere len preto aby som vysvetlila ako vznikol...

...nic ine ma v danom momente lepsie nenapadlo... 

Pridal/a byron (Rado Mikuš) 21. apríla 2011 o 09:44:03

Nie floe13, nie je to reakcia, na popis k Tvojej fotografii. Len ma zaujímali názory na túto tému.

Pridal/a brk 20. apríla 2011 o 21:45:55

po prvé: necítim sa byť taký dobrý, aby som fotil na zákazku

po druhé: keď fotím len tak z roztopaše, vyberiem si fotky na uverejnenie (niekedy 1 zo 100, inokedy 5 zo sto, a niekedy 0 zo sto)...keby som fotil napr. svadbu, asi by som šancu na takú štatistiku nemal...svadba by sa kôli mne neopakovala

po tretie: fotenie na zakázku by potrelo zmysel toho, prečo fotím - pre relax, vyjadrenie svojich pocitov, pohľadu, už by som fotil pre peniaze (tomu pocitu sa asi nedá vyhnúť)

po štvrté: už by som nefotil to, čo chcem a cítim, ale to čo chcú a cítia iní...a tam by bol koniec môjho fotokoníčka, 

po piate: ak mi raz nebodaj bude niekto ochotný zaplatiť za moju fotku, tak mu dám druhú grátis :) 

po šieste: žíánre, za ktoré sú ľudia ochotní platiť nefotím...nebaví ma to 

Pridal/a byron (Rado Mikuš) 20. apríla 2011 o 22:16:34

brki, myslíš, že sa nedá oddeliť fotiť na zákazku, teda to čo objednávajúci chce, a zároveň fotiť čo fotografa baví tak ako sa hovorí od srdca ? ... inak som rád, že téma zaujala ...

Pridal/a Igor 20. apríla 2011 o 23:07:13

Rado, ja si myslím, že fotiť svadby nie je problém. Jednoducho cvakáš, cvakáš a keď dáš fotky, alebo CD-čko mladomanželom včas, ešte keď budú v posvadobnej eufórii, tak sa im fotky budú páčiť a môžeš ich bez obáv skasírovať. Potom, keď manželstvo preveria roky spoločného života, v starobe budú s láskou pri tvojich fotkách spomínať na krásne okamihy. Ak im to nevýjde a po pár rokoch sa rozvedú, po svadobných fotkách ani pes neštekne. Takže netreba mať pred tým žiaden rešpekt a ísť do toho po hlave. No radím ti to najprv vyskúšať pár krát ako promo - zdarma, prípadne za náklady... ;-)

Pridal/a byron (Rado Mikuš) 20. apríla 2011 o 23:23:45

Igor, nieže by som mal na to čas, ale práve dnes mi napadla myšlienka, že či by som to skúsil, keby som dostal ponuku, a nejak tak ako si písal som rozmýšľal, ale potom som si predstavil pár svadobných foto od "profi" fotografov čo som videl, a neviem či  by som vedel len tak cvakať, akože veď keď sú zaľúbení, tak čokoľvek im dáš, budú radi, len taká úvaha

Pridal/a Brendy 20. apríla 2011 o 23:40:27

ked to tak citam, tak mam pocit, ze napad so zakupenim jednorazovych fotoaparatov a polozit kazdy na stol-kde sa  hostia navzajaom fotili v roznych situaciach sa mi zda efektnejsie ako len tak "niejako svadobcanov odfotit"...u mna bud to robim seriozne a cielene alebo vobec...ale to je tiez len osobny postoj k veci...

Pridal/a byron (Rado Mikuš) 20. apríla 2011 o 23:54:34

Brendy, súhlas, ale mám niekoľko skúseností, zo Slovenska, kde to fungovalo asi tak, že profi fotič si zobral hlavné postavy vždy bokom, vytvoril si dostatočný časový priestor, a fotil, vyšli z toho celkom fejn fotky, ktoré sa ale od seba veľmi neodlišovali a asi po tretej som napr. ja stratil záujem o posvadobnú projekciu, a bolo evidentné, že keď išlo o to zachytit atmosféru svadobného večera, už to nebolo ok, teda podľa mňa samozrejme ...

Pridal/a Brendy 21. apríla 2011 o 08:33:24

Byron ale to ako fotia ini na Slovensku,sa mi zda nedostatocny argument...ale ved preco nefotit-treba si najst zakaznikov a odviest uroven aby boli spokojni...a este by to cele malo byt oficialne...

Pridal/a SUADA 21. apríla 2011 o 11:03:38

There is an inflation of average photographers these days who think they are good enough to become profis ..... Brendy an me dont think so .... we have a job in another genre and are still amateurphotographers !

Pridal/a byron (Rado Mikuš) 21. apríla 2011 o 09:42:24

Brendy, ked mam skusenost len zo Slovenska tak mozem pisat len o tychto skusenostiach, a samozrejme nechcem to pausalizvat, urcite je vvacsina fotografov, ktori chcu odviest dorbu pracu, to som len na margo veci napisal, ze aj taky pristup existuje.

Pridal/a Igor 20. apríla 2011 o 23:54:22

Brendy s tými jednorazovkami to je dobrý nápad:-) z mojej strany to bola irónia, ale bohužiaľ odkukaná od niektorých profíkov, čo sa svadbami živia...

Pridal/a Igor 20. apríla 2011 o 23:34:49

Rado, bol v tom kopec irónie, ktorá bohužial nemá ďaleko od pravdy. Fotil som už zopár svadieb, určite viac ako 10. Dôvody prečo boli rôzne, ale vždy to bolo zadarmo a v časoch filmov a papiera, len za spotrebovaný materiál, niekedy ani to nie. No napriek tomu, že som o tom presvedčený, že s fotením svadieb mám  skúsenosti, nešiel by som to robiť ako džob. Asi by mi pocit zodpovednosti zväzoval ruky, nohy a oči...

Pridal/a Janet 20. apríla 2011 o 23:34:03

bYron ja so fotila svadby dve a to netere, ale len tak ako pomocná sila a celkom sa im tie cvaky páčili !! :)

Pridal/a byron (Rado Mikuš) 20. apríla 2011 o 23:39:11

Janka, sekundárne aj ja, a tiež som bol s nekotrými zábermi celkom spokoný, ale nebol som ten, kto je tam len na to ... :)

Pridal/a Janet 20. apríla 2011 o 23:22:05

Igor super si to vystihol..hmmm...kedy som naposledy pozerala svadobné fotky ?!! :)

Pridal/a Brendy 20. apríla 2011 o 22:37:59

No Byron-ja som fotila architekturu a presla som barak zdola nahor s jednym objektivom a zhora nadol s druhym- a ta slapacka nebola od srdca...pri foteni svetelnej skusky fasady stale niekto za mnou stal ze "teraz cvakni" ani to nebolo o srdca...ale nie, bolo to zabavne ,ale len do istej miery...a ostatne bola koncentrovana praca aby bol patricny vysledok...

Pridal/a brk 20. apríla 2011 o 22:25:36

obávam sa, že by som asi na fotenie na zakázku nemal pri svojej práci čas, aj keď 20 rokov dozadu by som nad tým možno uvažoval...je to aj vec veku, životnej situácie...určite by to neboli svatby,ani  fotenie detí v námorníckom odeve s bielymi ponožkami v ateliéri...musel by som byť pri tom opitý a to sa neviem :)

Pridal/a b0baz 20. apríla 2011 o 21:57:18

Perfektne napísané, respect.

Pridal/a brk 20. apríla 2011 o 22:04:13

vďaka...je dobré sa občas zamyslieť, prečo vlastne fotíme...mohli by sme napríklad radšej štrikovať ponožky :)...a my radšej so studenými nohami pozeráme do hľadáčika foťáku :) ...samozrejme myslím to metaforicky, jedny ponožky doma mám

Pridal/a Janet 20. apríla 2011 o 22:48:24

Boro je to úsmevné :) preto sa teším na stretko !!!

Pridal/a byron (Rado Mikuš) 20. apríla 2011 o 22:58:29

ok, ja to poviem tak, keby niekto prejavil záujem o moju fotku a nebodaj by za ňu chcel zaplatiť (čo je skoro vylúčené) je možné, že by ma to potešilo :) ... mám použitú, uverejnenú fotku (v printe), ale bez honoráru, a potešilo ma to dosť teda :)

Pridal/a Brendy 20. apríla 2011 o 23:14:02

hm,ak si chce niekto seriozne zarabat fotografiu-ma mat na to zivnosticky list(aspon v Rakusku-ten sa da ziskat vzdelanim alebo ukazanim skusenosti...) a treba ist na to systematicky-po prve treba ziskat patricnu stabilnu uroven a rozhodnut sa pre tematiku,zaopatrit si patricnu vystroj a hladat zakaznikov..ak niekto caka, ze "niekto nebodaj zakopne"-tak to asi fungovat nebude...

Pridal/a Rudolf Baranovič 20. apríla 2011 o 19:49:54

co by som neskusil, len s tym jobom treba zacat podla mna jednoduchsie ako napr. svadbou. To je jeden z najtazsich jobov, jednak technicky byt pripraveny na rozne expozicne a svetelne podmienky a jednak na zachytenie jedinecnych momentov, ktore sa neopakuju a od fotografa sa ocakava, ze ich zachyti.

Velmi rad si aj ja vsak precitam nazory a skusenosti tych, ktori to uz skusili, pripadne pravidelne robia :)

Pridal/a Brendy 20. apríla 2011 o 21:23:57

mna osobne nleaka velmi fotit na zakazky,radsej sa venujem volnej fotografii,kde mozem ja sama rozhodovat o fotografii...na "zakazku" som fotila len architekturu-interiery,fasady a modely...islo tu o preciznost a presnost(pri modeloch aj o svetlo)...zopar fotiek bolo vybranych do viacerych casopisov,myslim si, ze som mala vyhodu , ze ako architekt som vedela lahsie posudit,co je dolezite...fotit architekturu kvalitnym dokumentarnym sposobom chce ale väcsiu investiciu(shift objektiv a k tomu aj patricny fotoaparat)-a tak je u mna otazka-bud budem robit kvalitne arch.fotky ale ziadne...

Pridal/a AdMich 24. apríla 2011 o 08:17:33

Pre mna je to hobby, aj ked sa mi už pár fotiek podarilo čisto náhodne predať, fotím prírodu a lietadla, ale aj ostané keď mám náladu...no živiť by som sa tím asi nechcel, stratilo by to svoje čaro a zrejme by sa to stalo otravným....takto mám čas, vybehnem von, pofotím si, som na čerstvom vzduchu a ešte spravím sem-tam niekomu radosť peknou fotkou :)

Zakázaný príspevok 24. apríla 2011 o 16:41:36

Pridal/a byron (Rado Mikuš) 24. apríla 2011 o 16:44:25

... sú aj iné zakazky ako svadby ...

Zakázaný príspevok 24. apríla 2011 o 16:48:18

Pridal/a commandcom 26. apríla 2011 o 07:31:32

Tak ja si myslim, ze "socialna fotografia" (stuzkove, svadby, krstiny a pod.) vobec ziadna nuda nie je. Akurat sa tam clovek "nenazere" :-) Obcas to robim, ale iba tak " z hecu" znamym a zadarmo. Minule som mal na jednych krstinach mensi problemik, ked som musel dost "intenzivne" odhanat nejaku osobu od foteneho objektu (krstenca), aby nezavadzala v zabere. Ked sa mi to podarilo, dostal som nasledne nenapadny "sprdunk", ze ako "brutalne" som vyhodil zo zaberu jednu "uctyhodnu" prababku. Ale fotky sa pacili, ako obvykle ked take fotim. Som totiz velmi drzy fotograf, idem az fararovi "do kalicha" a neveste "do vystrihu". Je to ale reportaz, nie "pozy" ci tzv. "park". To by ma nebavilo. Mozno sem dam na ukazku nejake "akcne" z takehoto fotenia. 

Pridal/a fct.sk 22. apríla 2011 o 23:36:18

Svadobna fotografia je snad najtazsi zaner (ak sa to da tak nazvat) aky poznam. Na Slovensku poznam 5 fotografov, ktorych by som sa odvazil nazvat "Svadobnymi" (ja medzi nich nepatrim a tiez netvrdim ze ich nie je viac).

Samozrejme pravdou je, ze kazdy kto dnes ma digi zrkadlovku, sa hned citi na to aby zaznamenal pre niekoho jedny z najvyznamnejsich okamihov zivota. 

Tak ci onak, vsetko zalezi od klientely...a ta je zvacsa bez vkusu a nevedia rozoznat Fotografiu od fotografie...co ide ruka v ruke s tym, kolko za tieto sluzby su ochotni (nie schopni) zaplatit. Ako uz tu bolo spomenute, vidia fotografiu kvetiniek, zabiciek a motylikov...a hned predpokladaju, ze zvladnete pod stresom produktovu fotografiu, portretnu, inscenovanu, reportaznu, dokumentaristicku,...a vsetko bez moznosti reparatu. Tiez mam jeden pekny zazitok z rozhovoru o svadobnom fotografovi, kde sa jeden mlady chlapec nechal pocut..ze jeho znamy vyhral Fotomaraton, takze to nemoze byt zly fotograf a za svadbu si nic nepyta ;)

Ale na druhu stranu, odvaznym stastie praje..a aj ekonomicka situacia mnohych mladomanzelov, takze je zachovana rovnovaha v prirode. Mier vsetkym ;)

Pridal/a gaidheal 23. apríla 2011 o 07:07:18

...a aj tak sa rozvedú a potom budú fotky ostentatívne trhať a páliť ;)

Podrobné údaje o téme

Téma: fotografia (fotenie) ako job
Stav témy: otvorená
Založil/a: byron (Rado Mikuš)
Založené: 20. apríla 2011 o 19:25:28

Podrobné údaje o fóre

Fórum: Voľná diskusia
Stav fóra: otvorené
Založil/a:
Založené: 27. októbra 2009 o 07:40:21

Ďalšie témy

© Copyright 1997-2021 | Petit Press, a.s.