Úpadek fotky.sme

Nedávno jsem si otevřel tuto stránku, říkám si, podívám se, eventuelně se inspiruji pro nějakou činnost ... Prošel jsem asi sto nových uploadnutých fotografií ... a ani jedna mě ničím nezaujala. Je to škoda, tento server jsem míval hodně rád, a prostě si myslím, že jde rychle pod zem. Možné příčiny jsou asi nějaké dovolenky, možná neschopnost lidí napsat si svůj názor, až moc velké plácání po ramenou.  Možná i neobjektivností administrátorů, vlastně spíš žádné starání se o tento server. Je to škoda. Je pravdou, že tento server byl vždy jen doplněk z hlavnímu portály SME, a vždy byl jeho úspěch koncipován jen v počtu návštěv uživatelů a neuživatelů za určitý časový úsek, ale asi by to chtělo i nějakou zajímavou tvorbu dát. Tak poprosím někoho, kdo není začátečník, ať to trochu rozjede - lidi na ten rozjezd za lepší server (repektive za lepší fotografie) by se našlo relativně dost. Karlík :)

Diskusné príspevky:

Pridal/a ivanv55 10. februára 2012 o 16:20:09

...v poslednej dobe je tu záplava fotiek , ktoré sú úplne o ničom, je to tu strašná nuda, treba s tým niečo robiť, lebo to tu stráca úroveň

Pridal/a Rudolf Baranovič 10. februára 2012 o 19:37:49

pridavam sa k tvojmu nazoru, je to tu teraz velmi slabe

Pridal/a Michal Legutký (leguan) 10. februára 2012 o 19:08:10

Veď práve. Už sa to tu x-krát riešilo. Základom musia byť akési kategórie. Buď podľa tém, alebo stupňa pokročilosti. Čo ja vidím ako najväčší problém, je neochota napísať komentár k fotke. Nie len obligátne +++. Viem, že mnohí sa necítia na nejaké kvalifikované komentáre, ale predsa len prinútiť sa porozmýšlať nad tým, čo ma na fotke zaujalo je určitou zárukou určitého napredovania. A zároveň oslovený autor je skôr náchylnejší poradiť alebo pozitívne pokritizovať... Iným problémom je prijať názor toho druhého.

Pridal/a Palorco 10. februára 2012 o 22:39:39

Je tu veľká rôznorodosť ľudí a štýlov, tolerantných a netolerantných autorov. Je to tu ako v prvom kole superstar. Chýba tu odborná porota, ktorá by mohla nádejným autorom trochu pomôcť a beznádejným rovno povedať, že tako nie a doporučiť nejakú fotoškolu alebo literatúru. Myslím, že by sa mohla viac využívať kolónka "Rola" kde by sa časom kategorizovali fotografi. Užívateľ, skúsený úžívateľ je málo kategorií. Chcelo by to viac. Možno by mohli redakcii SME sami fotografi navrhovať svojich kolegov na akési " povýšenie stavu".   

Pridal/a Janet 12. februára 2012 o 13:01:13

Aby som ako pomocník administratora uviedla na pravú mieru....užívateľ a skúsený užívateľ nie je o tom, že ten skúsený má lepšie fotky, ale o tom, že vie správne používať kľučové slová ...:) systém tu je tak nastavený a nič s tým nezmôžeme, pokiaľ sa to nezmení !!!

Pridal/a Palorco 12. februára 2012 o 22:03:40

No veď mi kritizujeme systém. Niekto ho asi nastavil a žiada si to zmeny. Web sa vyvíja a to je dobre. Mne vôbec nešlo o to aby som bol skúsený užívateľ, pretože ním nie som. Ale sú tu autori, ktorí sú lepší ako skúsený užívatelia. Stálo by za úvahu toto trochu rozšíriť. Možno dobrá rola by bola " Poradca", "Znalec" ", "Porotca"alebo tak nejako. Ak by niekto dobrovoľne zobral na seba rolu poradcu, tak by radil tým, ktorí ho o to požiadajú. Myslím, že redakcia Sme by sa mohla trochu viac o fotky.sme.sk zaujímať. Kľúčové slová predsa nemôžu objektívne určovať kto je skúsený. Veď to je smiešne.  

Pridal/a Muro09 13. februára 2012 o 20:46:38

Palorco, plný súhlas, ja nepíšem žiadne kľúčové slová, lebo je to somarina ako voda v koši a opakovanie toho istého. Ale mohol by som si prednastaviť pri mojich foto: hory,obloha,potok,strom,tráva. Som hrdý na to, že som neskúsený a planý fotograf, ešte k tomu aj darebný zaoberať sa nejakými nezmyselnosťami.

Pridal/a Jaster 13. februára 2012 o 21:21:48

pripájam sa,

tiež nepíšem žiadne slová

tie majú podľa mňa zmysel vo foto-bankách

no a klasifikovať na skúseného užívateľa na foto-portáli toho, kto správne používa kľúčové je, slušne povedané, zvláštne

Pridal/a Rudolf Baranovič 13. februára 2012 o 21:37:40

je to somarina, by ma zaujimalo kto a kolkokrat tu pouzil klucove slova :)

Pridal/a Daniela Q. 14. februára 2012 o 08:35:04

keď hľadáš niečo konkrétne, môže ti to pomôcť, je to normálna databázová vec,  kategórií býva obvykle menej

Pridal/a natalia vesma 13. februára 2012 o 22:17:01

Jaster, nepíšem vždy k fotkám, väčšinou iba kliknem a bez komentu často, ale niekedy sú pocity silnejšie a čo cítim, napíšem, aspoň fotograf, či fotografka vie, že pocity v nej zachované má, vie, či fotka s úmyslom vložená, pocit želaný vyvolá. Skúsený užívateľ nie je merítkom, či fotograf skúsený alebo znalý, len či vie vkladať správne kľúčové slová. Tak radšej by sa to tam neúvadzalo, to súhlasím, viac by som privítala kategórie, podľa nich pozrela fotky o ktoré mám záujem a nemusela by som preklikávať. Stačilo by pri vložení fotky kliknúť na kategóriu a nemuseli by byť žiadne kľúčové slová ( portrét, deti, príroda, krajina, žáner, vtipné, reportáž,  atď.... pri vkladaní fotky by som taktiež uvítala aby sa dalo zakliknúť fotka na hodnotenie, bez hodnotenia, chcem kritiku, nechcem kritiku, v komentároch by mohol iný užívateľ, alebo odborník napísať, čo by sa dalo inak, čo je zle... ale podobné tu už bolo veľakrát spomenuté, samozrejme by sa dali pozrieť vložené fotky dnes a podobne

Pridal/a natalia vesma 14. februára 2012 o 12:45:33

... databáza nie každému funguje, nie je všetko také ako byť má, ale to nikde nie je ideálne, všade sa objaví nejaký zádrhel a užívateľ je nespokojný. Návrhy na Čo vylepšiť na sme už nedávam, niekedy som dávala, ale podpora nebola, alebo niekto sa na tom dobre zabával.  Komentov píšem pomenej, zdieľať názor, že za ne body dostávam nechcem, predsa HI mi nie je potrebný a mnohokrát fotky vymažem a začínam odznova, tak viac menej len klikám. ak niekto niekomu skritizuje, väčšina sa urazí, záleží na tom, či kritika s taktom alebo bez neho, TK odborne neposudzujem, nie som znalec, fotka sa prihovorí alebo neprihovorí, sem tam pripíšem, čo by som inak dala, tí, čo sú znalí a pomôcť by vedeli, väčšinou tak neurobia a povedia: "... tiež som sa všetko učil sám a nikto mi nepomáhal, tak nech sa učia. Nakoniec sú školy fotografie a a ni kura zadarmo dneska nehrabe... Ja som si svoje musel oddrieť....a niekto to chce len tak, bez učenia..."Nebolo by od veci, aby každý pozrel aj na svoj prah a vymietol prach, dajme si ruku na srdce, koľkí dobrou radou začiatočníkom prispievajú a poradia. Takých je tu málo, dajú sa spočítať. Čo potom vlastne chceme a čo kritizovať? Keď veľa cvakov zbytočných je, asi je to chyba nás všetkých, lebo užívateľovi nenapíšeme, je to veľmi slabé.(kompo, TK treba popracovať), niekedy DeusExMachina ako Boh zo stroja napíše, ešte pár jednotlivcov, kedysi viac ľudí kritiku dávalo v dobrom a taktne, našli sa aj takí, čo človeka urazili, ale to tiež vina všetkých bola, tak zbytočne budeme niekoho obviňovať.Čo je v našich silách, redakcia za nás neurobí... asi tak, je to len o nás a v nás....

Pridal/a brk 14. februára 2012 o 15:33:23

za 2-3 roky som zmenil názor. keby ten, čo rozhoduje o forme a obsahu tohto portálu chcel zmenu spraviť, už ju dávno spraví a keďže ju nespravil asi je tento portál podľa jeho predstáv. Ja mu to nevyčítam, je to jeho vec.  Okrem toho, napriek periodicky vyjadrovanej nespokojnosti je tu stále veľa užívateľov a noví pribúdajú. Asi to plní predstavy majiteľa a užívateľ má možnosť si vybrať ten portál, ktorý mu vyhovuje. Keď sa chce začínajúci fotoamatér skutočne naučiť fotografovať, odporúčam neuzavrieť sa na tomto portáli, ale využiť aj iné, ktoré poskytujú aj služby, ako fotoškoly, informácie o technike a iné. Nad jeho fotkami síce nebude nik  híkať ako tu, ale skôr ho to posunie ďalej. Tento portál má čaro najmä pre užívateľov, ktorí síce radi fotografujú, ale nemajú záujem - ambíciu svoj koníček posunúť ďalej. Asi aj takýto portál má svoje opodstatnenie. Dnes si už dávam otázku, k čomu by to bolo dobré aj fotky.sme prerobiť na čosi iné, čo tu už je. Svojich "zákazníkov" má, vypĺňa miesto na trhu, tak nech si žije svojim životom. Howgh !

Pridal/a Daniela Q. 14. februára 2012 o 16:09:04

ano, určite si každý sám musí hľadať zdroje informácií o technike, o postupoch, myslím, že nejakú inšpiráciu môže nájsť aj tu, aj vďaka tomu, že je to tu pomerne živé nielen v reakciách, ale a aj v rozmanitosti autorov. Myslím, že komunita celkom dobre funguje a aj keď sa veľa možno nepíše aj púhym pozeraním človek nadobudne skúsenosť..stále sa menia užívatelia a tak len do istej miery sa dá radiť, ale kto sa chce naučiť, nájde na inych portáloch dosť informácií. Obvykle zostane tam, kde nájde aj nejaké viac spriaznené duše s rovnakým názorom na fotenie, s rovnakým zameraním..

Pridal/a commandcom 16. februára 2012 o 11:57:17

Tento portal je zaujimavy najma svojou roznorodostou. Nielen zanrovou, ale aj charakterom autorov. Niektori su radi za kazdy podnet, ini su "majstri sveta". Je to fajn, aj ked ma to niekedy "serie", ze sme taki...

Skoda, ze par dobrych autorov odislo. Nebudem menovat ani rozoberat preco. Iba dodam, ze jedna vyborna fotografka, byvala clenka tejto komunity, mi nedavno napislala, ze zast niektorych taktiez byvalych clenov tohoto portalu (odidenych adminom) ide tak daleko, ze su schopni si ju najst na akomkolvek fotoportali a najnovsie boli zakazani aj adminom Art Limited za nemiestne komentare a trollovanie pod fotkami tejto autorky... Nuz, taki sme..

Pridal/a commandcom 16. februára 2012 o 13:07:42

Nuz, neda mi doplnit link na onu nasu byvalu spoluSMEfoticku: http://16147.portfolio.artlimited.net/?lg=en&tabid=10&gid=0
Pridal/a brk 16. februára 2012 o 14:08:33

Tibor, vďaka za link na Andreu, rád som si jej fotky znovu pozrel, Bola tu vzorom a inšpiráciou pre mnohých.

Pridal/a katarína. 16. februára 2012 o 21:12:16

tiež ďakujem za uvedený link, s radosťou a inšpiráciou som si opäť mohla pozrieť fotky Brendy aj napriek tomu, že neašpirujem na oslovenie fotografka, iba ma fotenie trocha baví...

Pridal/a Rudolf Baranovič 16. februára 2012 o 19:28:04

je to clovek s velkym srdcom, velmi aj mne pomohla, nezabudnem na nu. Ale uplne ju chapem, ze odisla a zaroven ma to velmi mrzi.

Pridal/a Rudolf Baranovič 14. februára 2012 o 07:44:01

velmi dobre si to napisala, vsetky navrhy sa mi pacia,uz len staci aby to niekto z redakcie doprogramoval, ale toho sa tu asi nedockame :(

Pridal/a Jaster 14. februára 2012 o 00:08:25

Natália,

tvoje komentáre sú poézia sama

a to s kategoriami si veľmi dobre vystihla

kto by chcel detičky klikne na deti, kto dovolenku klikne tam,

to by ďaleko lepšie umožnilo vyhľadávať (ak už niekomu na SME ide o to

kľúčové slová nepoužívam a ani nevnímam u iných,

takže prípadnú fundovanosť použitia neviem posúdiť 

Pridal/a Daniela Q. 14. februára 2012 o 08:32:06

čo sa týka kľúčových slov, slúžia tu ako kategória, napíšeš do hľadať príslušné slovo a vylistuje ti fotky...prípadne si ho vyhľadáš v najčastejšie používaných...

Pridal/a Rudolf Baranovič 12. februára 2012 o 14:19:22

Na jesen sa tu hovorilo o velkych zmenach zo strany redakcie, zmenilo sa akurat prehliadanie a otvaranie fotografii, kde su tie dalsie utajovane a vraj vynikajuce zmeny k lepsiemu ?

Pevne verim ze redakcia cita aj tieto prispevky a ze nam vsetkym odpovie.

Vazena redakcia! Dakujem za vsetkych, ktori zotrvali a za vsetkych ktori novi prisli a obohatili tento portal. Dali ste si zavazky a nam sluby, tak nas nesklamte a plnte ich!!!

Pridal/a OlinTHE 10. februára 2012 o 19:05:43

I keď nemám obzvlášť dobré fotky, musím s tebou súhlasiť

Pridal/a istvic 21. marca 2013 o 22:50:34

tak isto sa priznam,bojim napisat svoj nazor  pod mnohe fotografie,,nie len na zaklade toho ze by nebolo o com pisat ,ale castokrat su to ludia ,co mi chodia pod fotografie,hodnotia ,komentuju a ja jednoducho nenachadzam moralnych sil napisat im ,ze ,co je na ich fotografii zle,len aby som sa ich nejako nedostkoil ,neurazil

Pridal/a Michal Legutký (leguan) 22. marca 2013 o 08:19:18

tak isto sa priznam,bojim napisat svoj nazor  pod mnohe fotografie,,nie len na zaklade toho ze by nebolo o com pisat ,ale castokrat su to ludia ,co mi chodia pod fotografie,hodnotia ,komentuju a ja jednoducho nenachadzam moralnych sil napisat im ,ze ,co je na ich fotografii zle,len aby som sa ich nejako nedostkoil ,neurazil

Toto je zaujímavá úvaha. Ja si myslím, že ak sa má moje smerovanie kamsi posúvať, nemôžem brať ohľady na to, že ty si mi dal bod, tak ja ti nemôžem a nechcem pokritizovať tvoj obrázok, lebo mi už nabudúce bod nedáš... Asi aj tu môže byť podstata tohto javu s akým začal Rado...

Pridal/a istvic 22. marca 2013 o 09:29:52

z mojej strany som to nebol strach o to,ci v buducnosti dostanem body alebo nie:)

ale naozaj mi skusenosti ukazali,ze casto krat sa s takmer priatela stal clovek negativne naladeny voci mne ,pretoze som si dovolil skritizovat jeho tvorbu,aj ked som to myslel v dobrom:)

Pridal/a felin 22. marca 2013 o 13:42:39

úplne súhlasím, tiež mám názor že tým čím sú fotky sme dnes, sú len preto lebo ľudia nechcú byť kritický, berú ohľady, alebo sa im kritizovať nechce, alebo na kritiku obdržali tak negatívny ohlas že to radšej už neskúšali. Potom je tu samozrejme strašne veľa "fotografov" ktorím nemá kdo povedať, tak takto nie, takto ano. Keď som prišla na fotky sme , prvú fotku čo som zavesila mi skritizoval Rudo Baranovič, a nebolo to citlivé, ale dalo mi to to, že som nad tým porozmýšlala, niečo poštudovala. Bohužiaľ od vtedy nič... Takže zmeniť to môžu len ľudia ktorí to zmeniť chcú ja určite začnem a čakám to isté aj od ostatných čo sa týka mojich fotiek.

Pridal/a Rudolf Baranovič 22. marca 2013 o 19:45:38

ufff, co k tomu dodat, bol som tu jeden z najaktivnejsich diskuterov pod fotkami, neslo mi o oblubenost, islo mi o to, co pomohlo aj mne. Aj dnes tu stale nechavam vacsinu fotografii z mojich fotografii z pociatkov mojho vstupu na tento portal, nech kazdy vidi, ze kto chce, moze dokazat vela. A pomohlo mi vela ludi, niektori odisli, ale stale ich aj dost zostalo. Pomohli mi s priamou kritikou, prejavili bez obalu svoj nazor, tak ako oni to citia a vidia. A ja som to od nich bral, bez ohladu na ich skusenosti, bral som to ako ich pohlad na vec, vlastne na fotku. Ale bohuzial to sa tu uz dnes nenosi, dnes ked clovek napise svoj nazor, tak sa mu polahky moze stat, ze dostane sprchu, ze kde vzal na to skoly, co ma za sebou a tak. Nikoho dnes nezaujima subjektivny nazor ineho cloveka. Nedavno som si to aj ja odniesol. Nie nebojim sa takej reakcie, skor ma to uz unavuje vysvetlovat a ospravedlnovat sa za subjektivne prejavenie svojho nazoru. Nebyvam tu uz z nedostatku volneho casu tak casto, ale ak  sa pohnu lady a kritika sa tu zacne nosit, tak ja sa rad pridam. Mam vsak obavy :(

Pridal/a trebatice 22. marca 2013 o 19:53:27

ten kto sa chce posunúť kritiku prijme a kto si myslí že veľká zrkadlovka = veľký fotograf  ... ten ju proste nezoberie.

Pridal/a commandcom 22. marca 2013 o 18:41:53

Takže ideme na to? A mám zasa začať poctivo komentovať a kritizovať fotky? A mám na to právo? Postačuje moja vyše 45 ročná skúsenosť s fotografovaním, aby som mohol niečo aj negatívne napísať? Mám to skúsiť opäť a nebyť znechutený, keď mi ktosi povie, že čo si to dovoľujem?

Poraďte, priatelia!!!

Pridal/a trebatice 22. marca 2013 o 19:50:55

ÁNO máš právo a kľudne kritizuj! Nebaví ma to poklonkovanie pod fotkami radšej debatu a občas aj nejakú tú technickú pripomienku lebo iba to vie posunúť lebo +++ toto ešte nikoho neposunulo nikam :-)

Pridal/a felin 22. marca 2013 o 21:52:21

Poctivo nemusíš, ale sem tam by si mohol. Ten kdo to myslí s fotografiou vážne, kritiku znesie a niečo si z nej zoberie, ten kdo nie po čase odíde... A ide predsa o to, aby tu zostali ľudia, ktorí sa chcú posúvať ďalej a tvoriť naozaj hodnotné fotky.

Pridal/a ardea 21. marca 2013 o 23:14:05

to môže človek cítiť ako nejaký záväzok .... ale ja myslím, že aj ocenenie sa dá napísať tak, aby si autor aj čítajúci uvedomili, čím to je, že je tá ktorá fotka dobrá - čo ju urobilo dobrou  .... ľudia si myslia, že najviac sa naučia cez kritiku - to nemusí byť pravda. Jedna aj druhá cesta (kritika aj pochvala - ale rozmenené na drobné) sú zdrojom informácií.

Pridal/a Andrea E 22. marca 2013 o 06:44:09

myslim si, ze ked sa uz ten bod dava,je dobre aspon jednym-dvoma slovami napisat ,co ma k tomu viedlo...

Pridal/a xyz 22. marca 2013 o 22:54:43

kto sa bojí kritiky svojich fotiek, ten nech ich nezverejňuje, kto sa bojí kritizovať, ten nech nekritizuje. .)

ja dávam často body bez slovných komentárov, ono totižto obrazy hovoria predsa len iným jazykom než vety samotné. nie vždy je jednoduché sformulovať, čo v nich vidíme, čo vďaka nim cítime, čo náš pohľad pripúta k jednej fotke na dlhší čas než k inej. čo nás osloví bez slov, ktoré potom márne hľadáme. .))

pri "obrazovom porozumení" tie slová podľa mňa nie sú až také podstatné. preto som rada, že sa fotke dá dať hlas len tak, "potichu". 

ak však máme pocit, že vystavený záber je celý zle, alebo niektorý z jeho aspektov by sme dokázali posunúť "vyššie", tak tam by už tých pár slov bodlo. tak smelo do toho! :)) 

ja sa priznávam k svojej lenivosti, občas sa aj zľaknem a dosť vecí zas ani neviem, takže tam nepomôžem. .)

Pridal/a FEDIN Daniel 22. marca 2013 o 23:00:32

„Aby si sa vyhol kritike, nič nerob, nič nevrav, ničím nebuď.“ HUBBARD Elbert Green....:-)
Pridal/a Lukas11.9. 23. marca 2013 o 12:54:34

fajn ... asi nema zmysel pokracovat v tejto debate ... ked niekto krizizuje mne to nevadi ... ale ak ma to nikam neposunie da mi to asi tolko ako tie zatracovane +++ ... nemusi sa potom kritik unuvat s kritikou a moze dat --- koment "fotka velmi zla" mi nic neda ... a nic nepovie ... a myslim ze nikto mudry z neba nespadol ... a toto je portal pre amaterov ... a ked niekoho len zkritizujem mozno mu zoberem chut fotit a za par rokov by mozno bol z neho dobry fotograf ... nikoho nechcem urazit len u niektorych autorov mi chyba trosku pokora ... a to nehovorim o kometrach mne ale inym :) a aj ked si niekto o sebe mysli ze je super fotograf nemal by nikto zabudat na porekadlo ze aj vol raz telatom bol ;) dufam sa moj koment nikoho nedotkne :) ak ano vopred sa ospravedlnujem ...

Pridal/a istvic 23. marca 2013 o 19:47:16

Lukas ,moje zacoiatky na portaloch boli uz dost davno, dostaval som tam  tvrde lekcie ,bol som x razy ponizeny,nasledne urazeny a jedine ta vasen a chut ucit sa ma posunuli dalej,Pre mna osobne nebola dolezita  technika,mal som staru sunku,,z dnesneho pohladu.Canon 300 D,fotil som do JPEGu na male rozlisenie ,pretoze karty boli naozaj dost drahe.Pred tym som fotil na film,presiel som si vsetkymi stadiami zaciatocnika,ako je fotenie kvetiniek,skaliek oblohy,tony materialu ,ktore ked si dnes pozriem ,smejem sa.Ale úpopri tom vsetkom som mal chut postupit dalej,vzdy ma to lakalo k dokumentarnej a reportaznej fotografii,preto som neustale sledoval pracu majstrov co sa z rozvojom internetu stalo velmi dostupne a lahke.mam doma tony knih roznych autorov  a haldy casopisov ,ktore boli zamerane smetom ,ktory ma zaujimal.v Konecnom dosledku to neboli kritiky od inych uzivatelov,aj ked samozrejme mnohe mi nieco dali,ale bola to moja chut ucit sa,vy,myslat,hrat sa a davat do fotografii seba sameho.nerobme zase z kritiky zlate tela,dal som ich roznym autorom  myslim ,ze som mnohym aj pomohol ,nasmeroval ich urcitym smerom a ozno aj inspiroval,tak ako aj ja sa neustale inspiurujem inymi.  Na druhej strane je kopec ludi ,ktpory dostali kritiku a  nepomohlo,Stale tie iste chyby,stale tie iste uhly pohladua podobne.Postupne ta samozrejme prestane bavit opakovat sa ,stale dokola omielat tie iste pravidla a techniky ,kotre su dnes na internete popisane omnoho lepsie ako by som to podal ja .Preto castokrat ani nenapisem nic ,iba oznacim ze fotografia ma zaujala,obodujema konec,smitec,Nic viac.Kto ma zaujem,moze napisat hocikedy na mail,do spravy,na FB je nas tu urcite vela a ked ja vidim zaujem zo strany novacika ,vzdy ochotne poradim.

Pridal/a Lukas11.9. 23. marca 2013 o 20:14:18

jasne suhlasim ... kto chce sa moze zlepsit aj bez internetu ... aj ked myslim ze ked niekto poradi je to urcite rychlejsie a mozno cennejsie ...  ja som sa fakt s nejakou velkou kritikou este nestretol zatial ;) len mi bolo luto niektorych ludi tak som sa zapojil do tejto debaty ;) niektore komenty sa mi zdaju niekedy take moc sebavedome a ja take nemusim ;) budem asi citat len svoje ...

Pridal/a František Smržík 23. marca 2013 o 14:55:30

Mas pravdu,Lukas11.9. Ak mame vnutorny pocit,ze mame dostatok skusenosti a vedomosti na to,ze vieme kvalifikovane posudit,kritizovat fotky inych fotografov,,tak kritizujme...hodnotme... ale naozaj by nemala pri tom chybat ta pokora, o ktorej pise Lukas11.9. Ja za seba mozem povedat,ze sa necitim byt povolany kritizovat, hodnotim fotky podla mojho subjektivneho pocitu... a nemyslim, zeby som tym niekomu ublizil...  

Pridal/a Lukas11.9. 22. marca 2013 o 22:12:50

Je v poriadku, keď niekto kritizuje ... Len myslím, že kritika nikoho neposunie dopredu, pokiaľ kritizujúci neporadí ... A toto je portál pre amatérskych fotografof, tak keďže som amatér a ma niekto skritizuje, nedovtípim sa sám od seba, v čom sa mám zlepšiť, alebo čo si naštudovať ... Ale možno nie som taký inteligentný ako niekto tu ... Ale to je len názor amatéra, čo má nanič fotky ...

Pridal/a felin 22. marca 2013 o 22:43:41

ale kritika je opísanie fotky ako ju človek vníma, čiže ako je urobená kompozične, farebne, pocitovo,.... kritika neznamená že ťa tu bude niekdo ponižovať. Alebo ty nechceš počuť názor na tvoje fotky ? Fotka je robená predsa pre ľudí, má niečo niekomu povedať, vyjadriť, ale to že ti niekto povie pekná, alebo +++, alebo obstojné, ťa nikde neposunie. Samozrejme ten nápad s nápisom pri fotke " na kritiku" je výborný, pretože tak sa môže naozaj každý rozhodnúť či chce počuť názor alebo nie

Pridal/a Lukas11.9. 22. marca 2013 o 23:03:16

nie v pohode ... ja som rad ked ma niekto skitizuje ... ale mal by mi napisat aj co som spravil zle aby som sa zlepsil ... a nie len ze fotka je velmi zla ... to je kritika nanic ... a potom mam pocit ze ten co kritizuje ale nic neporadi ma z toho pozitok ...

a co sa tyka tych +++  neviem ... je tu kazdy den tolko novych fotiek ze ked by som chcel napisat kazdemu aspon jednu vetu na foto co ma zaujme tak tu stravim cely den ... a ked ma nieco zaujme viac tak aj nieco napisem ... ale kedze som amater a nevyznam sa myslim ze by bolo zbytocne pisat litanie v com je fotka dobra kedze myslim ze moj nazor nejak nikomu zatial nepomoze ... ale to je len moj nazor ...

Pridal/a Rudolf Baranovič 23. marca 2013 o 09:24:46

ano, suhlasim, ze je lepsie, ak autor kritiky napise aj navod na lepsiu fotografiu. Ale co ak v danom momente pise len o pocitoch a nema ani potuchy ako to inak spravit, lebo napr. nepoznal zamer autora, co ho viedlo k vytvoreniu fotografie a ake boli dane svetelne podmienky. A este k tomu aj jeho nazor/kritika moze byt nespravna, proste je to len jeho momentlany a subjektivny pocit. To pisem aj za seba, lebo viem, ze  nie vzdy pisem aj  ako to spravit lepsie. Ale niekedy nie je ani co napisat, len to, ze z fotografie necitit nic, ze je to len prvoplanovo odfotene. Ak chceme robit fotografiu pre siroke publikum, tak to vobec nie je jednoduche, sam mam vela fotografii, ktore su len pre mna, pripadne do kosa. Ak robim fotografiu pre inych, ktori na danom mieste nie su, musim sa zastavit a premyslat, co tou fotografiou chcem povedat a ci davam divakom sancu sposobom, akym som to odfotil, tu sdituaciu, ked tam neboli pochopit. A potom este je tazke pre zaciatocnika si urcit samotny zaner//zaber fotografie, ci chcem robit len dokument, alebo siahnam po mete s privlstkom umelecka fotografia. Ked hovorim za seba, tak otvorene poviem, ze ja som pri mojej tvorbe nas pojem umelecka fotografia uz davno zabudol, viem, ze ja tou cestou nejdem. Howgh a hor sa do mesta, dnes nam svietzi prisznive svetlo :).

Pridal/a Janet 21. marca 2013 o 21:16:53

Nekonečná téma úpadku...hmm..ako v živote raz si hore a raz dole. Osobne som tu tiež radikálne obmedzila návštevy, menej pozerám fotky, menej hodnotím a menej fotím !! Ostal mi už čas iba na krátke + a na adminovanie. Fotostretko si však nenechám újsť a teším sa na Vás všetkých !! A čakám na dôchodok :D

Pridal/a byron (Rado Mikuš) 18. marca 2013 o 19:57:24

Tak neviem, ala ja začínam mať jasno v tom, či má ešte pre mňa zmysel tráviť čas na fotky.sme. Uvedomil som si, že už sem chodím tak voľáko len zo zotrvačnosti a pritom napriek všetkému som sem chodil rád. Veľa ľudí s dobrými fotkami sa tu prestalo objavovať (pár ale pribudlo). Zdá sa, že už mi návštevy tu nič nedávajú. Asi je čas dať si chvíľu pokoj :), alebo sa aspoň menej často objavovať. prajem pekný večer

Pridal/a Michal Legutký (leguan) 21. marca 2013 o 20:18:25

Nuž, môj pohľad na úpadok je ten, že sa prestalo debatovať pod fotkami. Nemusí tu ísť o niejaké odborné siahodlhé debaty o neviem čom, ale asi je to symbol dnešnej uponáhľanej doby, kde musí stačiť komentár +++ alebo fajn. Tak sa stáva, že kvalitné fotky zostávajú nepovšimnuté a tie "pohľadné a mainstreamové" sa dostávajú do popredia. To je asi daň dnešnej doby. Preto, si ja osobne vážim postrehy pod fotografiami od russtiera, Miloša Teppera, diany, commadcoma, ale aj iných na ktorých si teraz rýchlo nespomeniem. Potom to ale vyzerá aj tak, že keď sa pod fotkou objaví komentár od kvázi dobrého fotografa tak ostatný akoby sa zľakli, že čím už oni len môžu prispieť... A nebodaj aj nejaký kritický ako mal jedným časom lumax.  Z toho potom aj možno vychádza určitá frustrácia o ktorej písal Rado. Možno by pomohla akási rubrika, ako je na jednom fotoportáli, "Na kritiku" kde by sa dobrovolne dávali fotky na pranier. Ale pochybujem, že by o také niečo bol zo strany administrátorov záujem.

Michal

Pridal/a Rudolf Baranovič 22. marca 2013 o 19:50:26

Michal, ten napad s rubrikou "Na kritiku" sa mi paci, to by mohol byt dobry zaciatok na obnovu tohto portalu. A tam by si davali fotografie len autori, ktori maju o kritiku zaujem. Aj v tomto ohlade mam vsak obavy, ze portal sme nema zaujem o take novoty.

Pridal/a trebatice 22. marca 2013 o 19:54:41

ale to sa dá aj napísať pod nadpis ... na kritiku

Pridal/a Janet 22. marca 2013 o 21:35:57

Dobrý nápad :) no odporúčam dať text "Na kritiku" za názvom fotky a červeným „Na kritiku“, alebo zeleným písmom “Na kritiku“, aby sa fotky ľahšie odlíšili aj v náhľade pri komentároch :).

Pridal/a Janet 22. marca 2013 o 21:46:07

zelenú beriem späť (máme ju v názve fotky), tak mením na modrú

„Na kritiku“

Pridal/a Muro09 21. marca 2013 o 20:25:48

Michal, dobrý postreh, akurát na mňa si zabudol :-)))

Pridal/a Michal Legutký (leguan) 21. marca 2013 o 20:44:13

Janči veď vieš, že Ty si nezabudnuteľná postava tohto portálu... :D

Pridal/a Rudolf Baranovič 22. marca 2013 o 19:50:55

Takveru, bez Mura09 by to tu uz nebolo ono :)

Pridal/a commandcom 19. marca 2013 o 13:48:45

Tiez som sa pred casom snazil pomoct z tejto stranky nieco ine urobit... Zo znamych pricin to nie je mozne. Je to masovka a taku chce vydavatel mat.

No musim povedat, ze medzi tou hrbou balastu su aj skvele fotografie. Aj od niektorych novych, starych, ci staronovych. Problemom skor je, ze sa rapidne meni pohlad divaka aj fotografa na fotku. Uz to nie je ani obrazovy dokument, uz je to iba emocia na pol sekundy.

Moznoze je to aj pre mna vyzva, pokusit sa robit take obrazky, ktore tu prvoplanovu emociu maju, zaujmu a cloveka nevdojak pritiahnu a prinutia sa zamysliet... Preto si myslim, ze ma zmysel na tejto stranke ostat...

Pridal/a Rudolf Baranovič 23. marca 2013 o 09:27:23

nasiel som zaujimavy citat na webe, mozno Vam to nieco napovie, mozno nie:

"Fotografovanie je s v súčasnosti najmasovejšou ľudovou zábavkou. Povyšovať fotografiu na remeslo, alebo ju posúvať do sféry umenia je smiešne. Pozerať sa vôkol seba a stláčať pri tom spúšť fotoaparátu dokáže aj mierne cvičený šimpanz. Vo všeobecnosti sa umenie príliš nadhodnocuje. A pritom je to len jeden z obchodných artiklov a spôsobov obživy autorov, interpretov a ľudí na nich parazitujúcich."...khammeleon

Pridal/a Daniela Q. 23. marca 2013 o 16:41:20

na doplnenie tu je cely clanok...http://www.khammeleon.sk/o-khammeleon

Tak trocha si protirečí, niektoré časti pôsobia ako póza... a je to nakoniec aj remeslo, ako hovori v časti o dobrej fotografii.

A určite môže byť aj umením, práve vtedy, keď nestláčate spúšť ako cvičený šimpanz..:-) ale  hľadáte súvislosti.

Pridal/a Andrea E 23. marca 2013 o 11:00:15

nepoznam autora na fotky.sme,ktory by sa zlepsil na zaklade kritiky,zato poznam autorov(leadwell,grajcaricka,Rudo),ktori sa zlespili, lebo na sebe pracovali,rozmyslali nad tym co robia,stidovali literaturu,navstevovali kurzy a pozorovali co je zaujimave u "majstrov"...akosi sa nechytam tej diskusie o kritike..akoby boli na "vine" ti co nepisu a nie to co fotia resp.cvakaju ....je to len moj osobny nazor,ale ten je podfarbeny mojou profesiou,v ktorej som drilovana k velkej zodpovednosti za kazdu ciaru co narysujem....

Pridal/a Daniela Q. 23. marca 2013 o 16:44:27

Ľudia sa zlepšujú vtedy, ked su motivovaní, a k tomu naozaj velmi významne pomáha pochvala a až potom, od človeka, ktorému dotyčný verí, aj dobre mienená kritika, lebo to je predpoklad, že ju zoberie...

Niet pochýb, že bez hľadania, študovania a rozmýšľania to nejde, ale spätnú väzbu získava až publikovaním.

Pridal/a ek2 24. marca 2013 o 13:53:34

...suhlasim...

...na tento prtal chodia ludia s rozdielnou mierou skusenosti, s rozdielnym technickym vybavenim, s roznymi PC zrucnostami - ludia rozneho veku...

...ale s rovnakou chutou fotografovat - s rovnakou tuzbou zachytit nieco krasne, ako najlepsie to vedia...

...myslim, ze viac pomoze rada - ako kritika...

...pomoze ak ten skusenejsi zaregistruje zlepsenia - ak pochvali, co sa vydarilo a poradi ako zlepsit co sa nevydarilo (hoci poradi, ako a v akom programe fotografiu upravit, kde najst  edukacne stranky, odhali par "trikov"...)

...necitliva kritika moze mnohych odradit (pri novych autoroch kritik netusi s kym ma do cinenia, nevie ci ide o diet, alebo stareho cloveka...nevie, ci nejde o labilneho cloveka...)

...ano - suhlasim - je velmi fajn, ak si na tomto fore dokazu vydiskutovat stanoviska skuseni "harcovnici" - ak si (hoci aj tvrdsie) konfrontuju svoje nazory...

...ale treba odhadnut mieru - a zbytocne ludi neurazat - pretoze kritika bez poradenia riesenia - bez pochopenia zaciatocnickych tazkosti("zotretie" fotografie pod ciernu zem) moze skor ublizit, ako niekam posunut...ako vo vserkom - hlavna je empatia a pochopenie...

Pridal/a Lukas11.9. 24. marca 2013 o 17:42:26

súhlasím ...

Pridal/a commandcom 24. marca 2013 o 15:57:37

Kto sa bojí, nech nejde do lesa. Kto očakáva samú chválu, je naivný. Problém je, že ľudia sú často pod vplyvom vlystných emócií a zabúdajú, že aj fotka má svoje pravidlá a zásady nezávislé na osobných pocitoch. Rovnako ako sa nedá postaviť dom podľa každého návrhu (statika nepustí). Dnešná postmoderná doba však tlačí do ľudí snáď už od materskej školy individualizmus a asertivitu. Otázka však je, či hyperasertívnych ľudí "umravniť", alebo jednoducho sa na nich vykašlať. Neberiem argument, že kvalifikovaná kritika "niekoho raní". Raní ho tak maximálne jeho nebatyčné ego...

Pridal/a ek2 24. marca 2013 o 21:54:48

commndcom....

...ano - plne suhlasim s tym, ze kazde remeslo ma svoje pravidla....

...lenze ludska tvorivost je plne zavisla na pocitoch, emociach a individualite ... sem neprichadzaju ludia, ktori sa chcu tymto "remeslom" zivit - ale ludia, ktori hladaju sposob, ako vyslovit nevyslovitelne - ako ukazat inym svoj vnutorny svet...

...iste - kazde remeslo ma "svoje pravidla" - lenze z remesla sa stava umenie az vtedy, ked niekto s nadanim, tvorivostou a silnymi emociami najde odvahu tie pravidla porusit....

...a kto objektivne posudi mieru talentu, invencie a tvorivosti? - trufas si?

...ja na individualizme - NAJMA ak je rec o tvorivosti - nevidim nic zle - prave naopak...

...hej - "kvalifikovana kritika"...:O) - poznala som par profesorov z AVU - ktori vyhlasovali, ze na kritiku svojich studentov sa necitia dostatocne "kvalifikovani"...:O) - a tvrdili, ze k tvorivosti je nutne pristupovat s pokorou....tak kto uz o sebe moze povedat, ze je "kvalifikovany"  na kritiku tvorivosti ineho cloveka...:?)

...pokial ale ide o ciste technicku stranku veci - potom  - nech zvazujem - ako zvazujem - pripada mi ze je ovela uzitocnejsie poradit - ako skritizovat...pretoze ani navacsi talent sa bez zakladnych vedomosti neobide...

... nuz - hej...mnohi ludia dnes zabudli na to, ze ranit ineho cloveka (hoci len jeho "ego" - teda inymi slovami jeho osobnost) - je sposobovanie bolesti inemu cloveku...je to naozaj nutne? na amaterskej pode?....

...iste - keby slo mojho zamestnanca - alebo podriadeneho a slo by o vykon jeho povolania - asi by som pokojne "ranila jeho ego" - pretoze profesionalna tvorivost je nieco ine, ako tvorenie pre radost...

...nie - ja netvrdim, ze treba "hladkat" ega ...:O) - ale treba vyberat slova - a uprednostnit radu pred invektivou...je predsa skoda kazdeho cloveka, ktory sa da odradit....nikdy nevies, co sa v kom skryva...

...najma v pripade velmi skusenych a dobrych autorov nie je potrebne, aby si potvrdzovali svoju prevahu nad zaciatocnikmi necitlivou kritikou...

Pridal/a Daniela Q. 29. marca 2013 o 16:46:48

výborne si to vystihla :-), citlivo a múdro

Pridal/a Michal Legutký (leguan) 25. marca 2013 o 08:15:55

Myslím si, že pravda je niekde uprostred. Vyjadriť kritiku, ktorá je podložená je jedna vec a niekoho zdrbať vec druhá. Ďaľšia vec je názor alebo radu (teda kritiku) prijať. A tu budem s Tiborom za jedno, že preto aby som niečo chcel dokázať je potrebné aj prijať kritický názor. Ale aj niečo preto urobiť z vlastnej snahy. To znamená sledovať aj ako to robia iný, trebárs aj napísať názor pod fotkou a potom z takejto debaty čerpať informácie. Nikto učený z neba nespadol (to len Mura zhodili).

Mne napríklad veľmi pomohlo to, že keď mi Tibor pod jednu fotku napísal, že hraničí s gýčom, tak som sa tiež vnútorne čertil, že čo si to nejaký commandcom dovolil. Veď doteraz mi k fotke dávali samé pluská... Následne som si pozrel jeho fotky a bolo mi jasné, že to nie je len nejaký comm... ale človek, ktorý už niečo nafotil. A bol som nesmierne šťastný keď sme sa stretli na fotostretku Španej a mohol som počúvať učenú debatu. Jednoducho aj táto debata je tenký ľad a každý si z nej môže urobiť svoj uzáver. Jedno je isté. Nie je dobré pod fotku napísať, že je to somarina a Ty ako autor choď sa radšej hrať do pieskoviska a nezavadzaj tu... Na druhej strane ani niekedy nie je toľko času aby sa rozoberali a hodnotili fotografie typu tak tu som bol a teraz všetci padnite na zadok... Preto si myslím, že tu by tá kategória "Na kritiku" veľmi pomohla. Aspoň teda pre tých ktorí chcú na sebe trochu popracovať. Toť vsoj, voľáko som sa rozpísal takto poránu :-D

Michal

Pridal/a ek2 25. marca 2013 o 10:40:55

Michal,

...vlastne sa zhodneme - mozno je to nejaka nejednotnost v pouzivani slova "kritika". Ja vobec namam na mysli "davanie plusiek" za cokolvek (sama to ani nerobim) - a ani vyhybaniu sa diskusii ci vysloveniu nazoru. Ja mam skor na mysli presne take vyroky - ako uvadzas "to zdrbavanie" - vyhlasenia typu "je to zle, je to len take cvaknutie"...a pod. - bez uvedenia toho preco je to zle a co by sa s tym dalo spravit -aby to zas take zle nebolo.Preto tak zdoraznujem skor snahu poradit.

To ci si niekto poradit da, ci si najde viac informacii - ak sa mu rada nepozdava, ci to spravi nabuduce lepsie a ci to vobec DOKAZE spravit lepsie - to uz je ina vec...to uz musi kazdy rozhodnut a zvladnut sam.

:O) - nooo - co sa tyka tych gycov tak tych je na tomto portali pozehnane - a vacsinou vysoko bodovane a  s obdivnymi komentarmi...

V oblasti fotografickej techniky mozem akurat drzat hubu a pocuvat skusenejsich - ale co sa tyka estetickej stranky - myslim, ze tam si celkom pokojne mozem dovolit vyslovit svoj nazor - ba aj poradit. Ibaze velmi rychlo som prisla na to, ze je to marne - kazdy clovek ma nejaky osobny vkus - a je to velmi subjektivna oblast. Darmo budem vysvetlovat, ze aj estetika ma svoje pravidla (ohladom fotografickej techniky to ludia este chapu - v oblasti estetiky - NIE, pretoze presne vedia - co sa im osobne PACI - a do toho si kecat nedaju (ty si zrejme vynimka)...

...a co je horsie - uz som mala casto "cukanie" vyslovit svoj nazor (ciste ohladom estetickej stranky diela) - aj v pripade tych velmi skusenych, velkych a vseobecne ocenovanych (a nesporne velmi dobrych) FOTOGRAFOV - ale jednoducho som si netrufla. Clovek si radsej "zahryzne do jazyka" - ako by mal ist proti vseobecnemu obdivnemu hikaniu....nuz co - ved kazdy ma pravo mat nejaky vkus:O)

...a neviem, ci sa mi paci myslienka "Na kritiku"...ved ku KAZDEJ fotografii by malo byt "dovolene" vyslovit nazor...a ak autor zverejnuje fotku "na kritiku" trochu mi to signalizuje, ze si sam nie je celkom isty - len - preco ju potom chce zverejnovat:?) - hadam by bolo lepsie na nej popracovat - a zavesit ju az potom, ked je s nou spokojny (a negativny nazor, ci rada moze prist VZDY - lebo nik nie je sebe samemu najlepsim sudcom)

Pridal/a commandcom 25. marca 2013 o 11:20:07

Milí priatelia SME-fotiči, mnoho sa tu diskutuje o tom, že sú fotky iba kritizované a nikto neporadí. Davam teda "do placu" pár mojich článkov o fotografovaní, o portáli FOTKY SME, o róznych technikách a fintách a o všeličom okolo fotenia. Kto má čas, nech číta:

http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/296596/Internet-vas-fotit-nenauci.html

http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/276600/Upadok-portalu-fotkySME.html

http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/272206/Co-to-vlastne-fotime-Kriticka-statistika-FotkySME.html

http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/271228/Fotenie-nase-letne-Rychlokurz.html

http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/268151/Fotograficky-diptych-Podla-mna.html

http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/262453/Street-foto-Alebo-soft-paparazzi.html

http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/262453/Street-foto-Alebo-soft-paparazzi.html

http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/252870/Piktorializmus-Vraj-tak-fotim.html

http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/248434/Aj-erotika-je-len-dokument.html

http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/246891/Portfolio-Review-Depresivny-bezvychodiskovy-pribeh.html

http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/243694/Preco-fotografujeme-gyc-Pseudointelektualska-uvaha.html

http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/242885/Som-analogovy-blazon-Kontroverzne-o-foteni.html

http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/242371/Street-fotografia-To-nie-je-iba-paparazzi-styl.html

http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/242042/Za-zenitom-digitalnej-fotografie.html

http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/240554/Analog-versus-HDR.html

http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/237700/Letne-citanie-o-senzoroch-Len-pre-laikov.html

http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/237314/Co-vo-fotosope-nedokazete-malovanie-svetlom.html

http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/233014/Co-vo-fotosope-nedokazete-igelit-a-gel.html

http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/232247/Co-vo-fotosope-nedokazete-cross-processing.html

http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/231711/Ako-fotili-stare-kompakty.html

http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/231495/Starym-fotakom.html

http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/219754/Neostrost-na-fotografii.html

http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/216869/Podivny-termin-kvalita-fotografie.html

http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/213151/Sedim-si-na-portali-a-je-mi-dobre.html

http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/209820/Dierkova-kamera-zo-zrkadlovky.html

http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/206236/Jednoduchy-trik.html

Pridal/a N o K i N 27. marca 2013 o 19:00:30

Dobré príspevky, zaujímavé čítanie a zdravé názory, klobúk dole

commandcom !

Pridal/a commandcom 27. marca 2013 o 19:30:24

Vdaka...

Pridal/a Peter Stastny 25. marca 2013 o 14:59:50

vďaka za linky, rád si prečítam.

Inak ja na tento portál chodím hlavne kvôli tomu, že sú tu relatívne živé diskusie (aj keď by určite mohli byť aj živšie:). Dávam fotky aj na flickr, a tam ľudia povedia, že sa im fotka páči, ale ak sa im nepáči, nepovedia nič. S kritikou som sa tam takmer nestretol. Preto si veľmi cením, ak ma tu niekto konštruktívne kritizuje, a myslím, že som sa vďaka tomu aj posunul dopredu. A čo sa týka nekonštruktívnej kritiky (resp. "zdrbávania":), síce to niekedy zabolí a urazí to ego, ale stále je to lepšie, ako keď fotka nevyvolá vôbec žiadny záujem.

Pridal/a Andrea E 26. marca 2013 o 00:45:27

mne sa zda slovo "kritika" od zaciatku zle volene....vyjarit svoj nazor,respektive usmernit(podla vlastnych skusenosti ci vkusu) alebo poradit sa da s rovnakym ak nie lepsim vysledkom pozitivnym sposobom...preco hned ist na vec "negativne"?...hoci "kvalilfikovana kritika"nemusi byt vzdy negativna...niekedy rozmyslam,co je cielom kritiky a neviem sa s stym uplne stotoznit...

myslim si , ze vo fotografii je hlavne zaciatok tazky-pochopit ako na to cele ist(tam treba poradit) a neskor to cele zavisi od inych danosti ci okolnosti(tam kritika nepomoze)

Pridal/a ek2 26. marca 2013 o 01:35:37

...PRESNE to mam od zaciatku na mysli...

...debata, diskusia, polemika, konfrontacia...

...vsetky tie slova indikuju rovnocenne postavenie dvoch ludi - kde jeden pocuva druheho - a jedn od druheho nieco ziskava...

...slovo kritika uz v sebe nesie podriadenu a nadriadenu poziciu kritizovany nediskutuje, neoponuje - len sa "brani" - alebo zduje...

...preto tu tolko vytukavam...:O)

Pridal/a Michal Legutký (leguan) 25. marca 2013 o 14:01:09

TIbor, to by si pomaly mohol aj vydať knižne...

Pridal/a ek2 25. marca 2013 o 12:42:31

dakujem za linky - rada si pocitam.

Ale mne neslo o TOTO (tuto publikacnu cinnost vysoko ocenujem) - ale skor o individualnu kritiku jednotlivych fotografii/autorov - a SPOSOB jej podania.Kedze je toto amaterske forum - ja vidim "kritiku" skor v polohe diskusie (otvorenej a mnohostrannej)  POD KONKRETNOU fotkou - ako jednoznacne "zotretie"  a kritiku z pozicie "skusenejsieho". No - ja vidim celu vec tak, ze diskusia obohacuje OBE strany - a dokonca aj ten "skusenejsi" moze z nej vela ziskat- pretoze skusenost casto znamena upadnutie do rutiny (tomu sa nevyhne nik - dokonca ani "profik" :O) - a pocuvanie toho "menej skuseneho" - mu moze tiez nieco priniest...

...Dat konkretnu radu pod konkretnou fotkou (ak sa na to citim:O) - ale zaroven si vypocut AJ argumenty druhej strany a rozmyslat nad nimi...to mi pripada asi ako najoptimalnejsia cesta obohacujuca vsetkych.

Pridal/a trebatice 25. marca 2013 o 11:09:30

ale zase na druhej strane autor ktorý napíše na kritiku ... musí rátať s tým že tá kritika môže biť aj negatívna a možno aj dúfa že tá kritika bude aj konštruktívna.

A je tu veľa fotografom ktorý si fotky na kritiku nedajú lebo oni robia dokonalé fotky - alebo si to o sebe aspoň myslia

Pridal/a ek2 25. marca 2013 o 12:20:19

...nooo - kritika ktora nie je konstruktivna akosi nema velmi zmysel .Myslim, ze uz tym, ze clovek svoje fotografie zverejni, vystavuje sa moznosti kritiky - nama zmysel to este aj osobitne zdoraznovat (potom to vyzera tak, ze k fotografiam, ktore nie su takto oznacene nie je vitana ziadna diskusia). Kritika pokojne moze byt aj negativna - to uz vyplyva so samotnej podstaty kitiky - ale ak je LEN negativna (tzv, "zdrbavanie") - potom nikomu napomoze - akurat moze odradit. Konstruktivna kritika znamena to, ze presne definuje, kde je chyba - ake su moznosti vyhnut sa jej v buducnosti. Konstruktivna kritika by mala aj poukazat na potencial s ktorym je mozne dalej pracovat.

...ak ide o tvorivu cinnost (a to fotografovanie nesporne je) potom myslim, ze je vhodnejsia diskusia - ako "negativna kritika". pretoze NIK nie je neomylny, NIK si nemoze narokvat poziciu absolutnej autority ...a prave diskusia je to, co posuva ludi dopredu

Pridal/a Lukas11.9. 24. marca 2013 o 17:57:51

myslím že nemá zmysel s tebou o tomto polemizovať ... ale ak si už začal s tým prirovnaním ... ak sa niekto nebojí a vojde do lesa nebuchnem ho hneď palicou po hlave ... a potom sa už bude v tom lese báť ... ak chcem aby sa lesa nebál tak ho v ňom povodím a poviem mu čo a ako ... ale na to musíš mať povahu a chcieť ... a ak nechceš tak ti to budem zbytočne vyslevtlovať ...

Pridal/a trebatice 24. marca 2013 o 18:04:38

ale zase nemôžeš očakávať že tu Ťa niekto bude vodiť a ukazovať čo a ako, áno môžu Ti poradiť ale na veľa vecí budeš musieť prísť sám svojím štúdiom .... a ak Ti tu niekto zo skúsených fotičov poradí tak si to treba veľmi, veľmi vážiť

Pridal/a Lukas11.9. 24. marca 2013 o 18:12:13

ja necakam a  vazim si to  ...

Pridal/a istvic 23. marca 2013 o 12:02:39

dobre pises Dina,,cele je to osobnom vklade fotografa,

je iba na nom ci sa posunut chce alebo nie,,nikto to za neho nespravi,nikto ho nenauci fotografickemu videniu a citeniu.Chce hlavne trpezlivost,tvrdu pracu na sebe a nadsenie.

Pridal/a Daniela Q. 19. marca 2013 o 09:07:03

Byron, aj ja som tu mala dlhšiu prestavku, to je v pohode...ale aby si vedel, tvoja foto Tu som clovek je pre mna naj ...zo vsetkych portalov, kde som kedy bola, je nezabudnutelna a vystizna, je pravdiva, sarkasticka i smutna zaroven...a je najlepsia, tu by som si vytlacila a zaramovala.. som j rozmyslala, ze ked budem v Bystrici, najdem to miesto...ale ja som v Bystrici veeelmi malo a neviem, kde to je.

Niekedy človek netuši, co dava druhym svojimi fotkami.

Pridal/a Andrea E 19. marca 2013 o 00:26:08

stranka je taka aka je...akosi sa nechatam co ti chyba-ci komentare na tvojich fotkach,ci lepsie fotky inych autorov,ci diskusia pod fotkami...sami si vytvarame uroven tejto stranky-svojimi fotkami,bodmi, ktore rozdavame,ci komentarmi...a sami sposobujeme,ktoreho fotografa stranka oslovi alebo nie...

Pridal/a byron (Rado Mikuš) 19. marca 2013 o 07:43:38

áno diana, vchýba mi diskusia pod fotkami, chýbajú mi komentáre pod mojimi fotkami atď. ... Dušan, aj pre mňa to tu bol/je relax, ale asi som sem chodil/chodím často ... ja mám len pocit, že už je tu také like-ovité, ale môžem sa ja mýliť :)

Pridal/a Daniela Q. 19. marca 2013 o 09:10:32

byron, ty by si mi tu velmi chybal, napisala som ti preco

Pridal/a Dusan64 18. marca 2013 o 23:21:55

Ale no Rado. Tento portál bol pre mňa od začiatku o pohode, priateľstve a občasnom "škádlení" pri fotkách, resp. názoroch na ne. Dnes fotí strašne veľa ľudí. Tento portál je pre mňa relax. Občas uletím a dám sem foto, ktorej sa o pár hodín zasmejem. Nebudem menovať, ale odpovedz si sám. Registrujem viacerých z nás aj na iných špecializovaných fotoportáloch. Koľko je tam fotiek podobnej úrovne ako tu... takže neni čo riešiť. Vymýšľali sa tu rôzne pravidlá. Ale keď chceš dostať nejaké zrkadlo o tom či napreduješ (nielen ty ale každý z nás) tak si myslím, že sú dve cesty. Ísť na portál kde zverejnenie fotografie je podmienené schválením nejakej skupiny hodnotiteľov, alebo poslať foto na nejaký salón pod patronátom FIAP. Veľmi si vážim všetkých dobrých autorov fotiek na fotky.sme a nieje ich ani tu málo, ktorí ukazujú svojími dielkami, o čom by fotografia mala byť. Asi toľko za mňa :-)

Pridal/a russtier 19. marca 2013 o 11:58:02

... absolútne súhlasím s Dušanom ... závisí to od toho, aké ma človek ambície ... priznám sa, že ja takmer žiadne ... ale nesmierne rád sa obrázkami bavím ... a tu ich je spústa ... teším sa s nimi ... hľadám príbehy, emócie, pocity ... ako v kine ... a tak som tu rád a nechystám nikam odísť, nechystám sa zamýšľať nad tým ako sa zlepšovať, vyhraňovať sa do nejakého žánru ... ale to som ja ... prosto sa len bavím ... ale chápem aj iných, ktorí majú ambície čosi dosiahnuť, posúvať sa ku kvalite ... úprimne im držím palce ...!  :-))

Pridal/a Jaster 19. marca 2013 o 21:53:31

s Tiborovým úsudkom súhlasím

rustierov aj Dušanov rozumný postoj k portálu im prináša potešenie za každých okolností

tým sa líšia od tých, ktorí raz za čas rozladený odchádzajú (aby sa zas vrátili, alebo aj nevrátili),

ja tiež chodím menej ako kedysi, ale uvedomujem si, že portál a hlavne užívatelia na ňom sú prínosom,

preto sem vždy rád nazriem a občas aj prispejem nejakou fotografiou,

myslím, že to tu nie je iba o bodoch

a viem, že časy kedy bolo možné dostať 116 bodov za fotografiu sú nenávratne preč

Pridal/a trebatice 19. marca 2013 o 15:03:24

Tiborko ako z knihy plne s tebou súhlasím :-)

Pridal/a takk1 18. marca 2013 o 21:17:20

... som na tom podobne :) ... budem sa tesit na tvoje aj BB zabery, vzdy mi vycarili usmev na tvari, mohla som sa tvojimi ocami divat na moje rodne mesto a potesit sa ked mi bolo smutno :), vdaka za to a coskoro sa dufam objavis znovu, budem ta potajomky sledovat :) ...

Pridal/a byron (Rado Mikuš) 25. marca 2012 o 22:51:59

Tak občas premýšlam, či tu ešte ide fotky ... ?!

Pridal/a Damuš Macho 24. marca 2012 o 14:23:30

Môj skromný názor na úpadok.fotky.sme.sk :) šak ja rád píšem, každopádne úroveň možno klesá, nielen tu, resp. pribúdajú geometricky užívatelia ktorí si kúpia svoju prvú zrkadlovku... (podotýkam je dosť ľudí, ktorí prešli na digizrkadlo z mobilu, alebo dlho nemali v ruke žiaden foťák...) tak to potom môže-Všakovako vyzerať... Neoslovíš skúseného fotografa jedného, možno druhý bude tolerantnejší, keď nie, prídu riťolezi, keď nie -tak puberťákom sa páči hoc-čo čo je popi.. cool.. :D

tu konkret.na fotky.sme to tiež cítiť, ako nedávno poznamenal pán command., "facebook" aj keď inšpirácie ubúda, a čoraz viac ju hľadám inde ako tu, lebo potrebujem sa i ja ešte veľa učiť , ALE stále sú tu chvalaBohu autori-ktorých foto sa páčia nielen mne, rád si ich pozriem, a inšpirujem sa. Menovať nie je potrebné.

Tak si tu žime, jedzme pime, foťme, všetko z mierou, a ako inač, radi sa majme :) Idem na bicykel, konečne, možno nejaké gýčovinky .ičovinky pofotím ;) Páá

Pridal/a T-travel 26. marca 2012 o 09:14:32

Damus, ty si klasik. Takych mozem :)

Pridal/a Igor 16. februára 2012 o 22:16:19

už hlbšie do pipinky sa dnes tie moje komentáre pod fotkami nemôžu ukladať!?

Pridal/a natalia vesma 18. februára 2012 o 22:34:06

Igor, komentáre sa neukladajú ani mne, tak idem ďalej ....

Pridal/a brk 13. februára 2012 o 10:50:37

Tu už bolo toľko pokusov a návrhov zo strany užívateľov a všetko bez zodpovedajúcej reakcie a odpovedí, že si myslím, že dnešný stav je totožný s predstavou redakcie a preto je stratou času sa tým ďalej zaoberať. Sú aj iné fotoportály, kde sa amatérsky fotograf môže realizovať a vybrať si môže podľa svojich predstáv a dosiahnutej úrovne svojej tvorby. Ak chce ísť amatérsky fotograf ďalej, mal by uverejňovať na viacerých portáloch, ale hlavne na tých, ktoré dosahujú vyššiu úroveň, ako je jeho tvorba, aj keď nad jeho fotkami nikto nebude híkať. Ináč bude stagnovať, alebo ho ten podpriemer stiahne dole. Najhoršie je uzatvoriť sa na jednom portáli, v rámci jednej komunity a uveriť aký som dobrý.

Pridal/a sonyk 10. februára 2012 o 23:24:18

cele to citat nebudem,mozno to uz niekto napisal predo mnou...ale ja mam riesenie :) samozrejme :D

hodnotenie + a - pre fotky,kludne +2 az -2 a aby sa dalo hodnotit pod nahladom fotky...5min. by som si kazdy vecer zaklikal a siel spat s dobrym pocitom ako som im zas dal :D

otazka je ci by to malo byt anonimne, podla mna ano,ale nemam problem ani ked nebude 

Pridal/a Muro09 10. februára 2012 o 23:49:49

Kolegyne a kolegovia, v tomto príspevku založenom Karlíkombezčokolády sa snažíte riešiť neriešiteľné. Ale snahe a iniciatíve treba nechať zelenú. Je tu snaha kategorizovať amatérskych fotografov do nejakých skupín, a čo ja viem ešte čoho, podľa niečoho, čo ani nikto nevie. Len všetci riešitelia problému kategorizácie tesne pred vložením svojho príspevku zrazu zabudli, že tento fotoportál je prístupný každému, ktorý ako tak zvláda prácu s internetom, a nedajbože zablúdi na denník SME, kde ešte nejakou záhadou objaví fotky.sme.sk. No a tu je ten háčik, prečo niektoré vložené foto sú trochu menej pozerateľné. Vysvetlenie jednoduché. Aha fotoportál, aj ja mám nejaké foto, idem sa pochváliť. Vôbec sa tomu nečudujem, ani ma to netrápilo a ešte menej ma to bude trápiť dobudúcna. Je to verejný fotoportál, kde každý má rovnaké právo vložiť to, čo sa jemu páči. Potom nech sa ale niekedy nediví, ako mu to okomentujú alebo odignorujú kolegovia fotoamatéri.

Pred zhruba dvomi rokmi tu bývali piatkové debaty, kopec srandy, zaužívané piatkové foto s originálnym humorom. Po pracovnom týždni relax ako sviňa. A teraz?

Stále však beriem tento portál pozitívne, lebo je tu ešte zopár fotografov-amatérov, ktorí vedia skutočne dobre poradiť. Škoda, že už len zopár. Dosť ich už odišlo, alebo sa stiahlo do anonymity, alebo už nemajú chuť sa zapájať do debaty. Tí, ktorí tu zostali a noví prišli, prajem všetkým príjemnú zábavu, život neberte až tak tragicky, keď sa niekomu nepodarí nejaké foto, sú ďaleko, ďaleko väčšie problémy v živote.

Na záver jedna myšlienka: Kto je chorý, chce len jedno - aby bol zdravý, a ten kto je zdravý, zrazu začne vymýšlať somariny. Muro09.  

Pridal/a Miloš Tepper 11. februára 2012 o 17:48:24

Súhlas s Murom09,bolo to už x krát napísané,toto je verejný portál prístupný každému.Každý má ale svoj pohľad na kvalitu fotiek,niekto vkladá z recesie,niekto si myslí,že tá jeho fotka je dobrá,iný zase nemá umelecké cítenie,ďalší nevie čo je sebarerlexia...Faktom je,že naozaj kvalitných fotiek tu veľa nenájdeme,v porovnaní s kvalitnejšími portálmi,viď photoserver.eu,kde ale viazne komunikácia,len sa boduje,ale každopádne je podsatne lepší.A tí,ktorí si myslia,že to fakt vedia,nech skúsia 1x.com.Tam sa dá hľadať inšpirácia.

Keď som prišiel na "naše fotky" videl som každú druhú fotku tak,že mi pomaly padala sánka,dnes možno jednu z tisíc..naozaj.Je to o tom,že kto má záujem učí sa,napreduje,treba vedieť prijímať kritiku a vedieť ju dať,vnímať fotky lepších,a vedieť,že vždy je čo zlepšovať.Niektorí to už pochopili,ale všetci by to mali brať ako zábavu,pretože presne o tom to je.

Mám rád tento portál,som mu verný,aj napriek kvalite,pretože som sa tu veľa naučil,sú tu ľudia so srdcom,ktorí milujú život,prírodu,a vďačím im za to,že som sa trošku naučil fotiť..

P:S - berte kritiku vždy pozitívne a s nadhľadom,a musíte vedieť ju rozdávať,pretože inak budete stagnovať..

Pridal/a Damuš Macho 16. februára 2012 o 20:46:00

Zdravím všetkých priateľov fotografie, nedá mi sem tiež niečo nenapísať na temu Karlíka-ktorého nie dávno ste niektorí z tadeto odpratali... -už to je na zamyslenie...

Po 2.: Niekto si povie, alebo možno aj napíše, a nemyslím tým len-práve Teba Muro09, že ten pravý sa akurát ozýva-nejaký Damuš... čo on, my mnohí ostatní sme tu dlhšie a vieme svoje a hotovo... Každopádne môj skromný pohľad- bodovanie je tu tiež na nič, každý by si mal-alebo aspoň vačšina ľudí -zo získaných bodov odčítať aspoň 50%, platí to samo aj pre mňa, u Teba Muro09 aj zo 2/3, lebo tie body sú také aké sú-vačšinou neuprimné, alebo ako odplata ja obodujem Tebe-Ty mne, alebo sme kamoši, alebo sme vyrástali na jednom dvore...  prosto skupinky atď..

Tie komenty potom aj stoja za to alebo minimalne hovoria za veľa... dobre že do riti sladkosťou nejde niekto niekomu vojsť... ok, ale šak kamarátstva nech existujú, čo je na tom zlé, ale presne o tom to je.. o hraní sa na spravodlivosť a pravidlá ktoré aj tak neexistujú... fotoportály sú také lebo sú verejné..

A komentovanie +++, ja som to chvalaBohu nikdy tak nerobil, viem dať občas aj nejaký obkec, aj kladné, aj záporné komenty sú fajn keď sa tu objavia.. môžu len posunúť.. a takéto typy komentárov sú vážne na zamyslenie: http://fotky.sme.sk/fotka/228350/sniperka#msg1390131

Aj tam som sa zapojil-že čisto náhodne :) ale nedalo mi nezareagovať... 

Pridal/a ivanv55 18. novembra 2011 o 18:34:37

Pozrel som si asi 15 stránok s fotkami a s výnimkou 3,4 fotiek ma tu nič nezaujalo, naopak ma skôr zaráža, čo vštko tu ľudia dokážu zavesiť, bez najmenšieho náznaku sebakrtitiky. Začínam sa tu pomaly ale isto nudiť. Pokiaľ sa tu niečo radikálne nezmení , tak silne rozmýšľam, že na tejto stránke skončím.    

Pridal/a Matej Hlbočan 13. februára 2012 o 23:06:52

Tak sme na tej istej kolaji, ja som tu už oficiálne skončil, chodím tu len na look, či tu je nejaká dobrá fotografia buď od miloša teppera alebo od rudolfa baranoviča, inakšie tento server už upadá dosť dlho ( viem už je to tu riešené najmenej milión krát). Hlavný problém tohto serveru je predovšetkým lenivosť niektorých užívateľou, ktorý dajú k fotografií iba "+++". Akceptujem nových užívateľou, čo ešte neviedia ako to tu chodí, ale tí "veteráni" by sa to už mohli odnaučiť dávať. Potom by sa zišlo pozmeniť hlavne pravidlá používania, fotografie max 1 za deň (to je štandart na "lepších" serveroch), veľkostné obmedzenie za 500-300KB, nie že sa stretnem s fotografiou ktorá bude mať 28MB ( to je už choré), základné zmeny vo fóre, vymazanie starých tém, nejaký verejný "pokec" (nie, žiadnu súkromnú miestnosť na pokeci), a zlepšiť aj samotný systém bodovania, tento zaužívaný systém je už pekne nudný, len ,,Pridajte BOD"", inšpiroval by som sa serverom http://photoserver.eu/, tam je omnoho menej fotografií za deň, než tu. A ešte chcem doplniť k tomu bodovaniu, nehovorte že ste sa na tomto servery cez toľké roky nič nenaučili o kompozícií alebo o technickej kvalite. 

Pridal/a Daniela Q. 14. februára 2012 o 08:45:17

ja občas pozriem na ten server a nevidím tam veľa slovnej kritiky a tiež to niekto takto hodnotil, každý sa asi slovne vyjadrí tam, kde cíti potrebu. Tento system jedného bodu má význam vtedy, ak hodnotíš hlavne impakt, kreativitu, nápad, proste to, či ťa tá foto zaujala..sú iné servery, kde veci môžeš hodnotiť v kategóriach a v stupnici..tam kde sa často kladie velky dôraz na TK mne väčšinou chýba originálny pohľad. Tam, kde nie sú natolko ludia zviazaní, slobodnejšie dávajú nápaditejšie veci..Kto sa chce zlepšiť v TK, nech ide na patričné servery, kto hľadá hlavne inšpiráciu, vyberie si zas iné..to, že ľudia odchádzajú je normálne, hľadajú si také, ktoré im viac vyhovujú, ale zároveň sú z rôznych dôvodov na viacerých pre porovnanie. Väčšina sama dospeje k jednej foto za deň, ale aj mne sa niekedy výnimočne stane, že dám dve, potom dlho nič..

Pridal/a byron (Rado Mikuš) 14. februára 2012 o 11:17:31

... výstižne si to napísala DanielaQ. 

Pridal/a byron (Rado Mikuš) 19. novembra 2011 o 23:58:50

má tu podobné pocity

Pridal/a OlinTHE 10. februára 2012 o 19:08:24

Tiež rozmýšlam či niektory luďia maju buď obmedzené videnie, alebo im pripada že sa tu môže "pochváliť" už skutočne hocičím.

Pridal/a Rudolf Baranovič 20. novembra 2011 o 11:34:57

paneboze, dnes aj ja ked pozeram, tak mam chut utiect, fotky bez myslienky, pripadne cele dovolenkove albumy vysypane, priatelia kolegovia, ci sme amateri taki alebo onaki, uprimne dnes je to katastrofa! Myslim to v dobrom, ak fotografovanie nie je Vasa zaluba do takej miery, ze sa chcete zlepsovat a posuvat smerom ku kvalitnejsej tvorbe, ale Vas ciel je iba  zverejnit svoje vytvory pre siroku obec na internete, na to su ine portaly, tzv. galerie, napr. Picasa, Panoramio, rajce.net apod.. Nikomu to nezazlievam, ak sa niekto chce so svojimi zabermi pochvalit, napr. z dovolenky, ale albumy sa naozaj tvoria inde.

Pridal/a brk 21. novembra 2011 o 21:04:24

Rudo, podpisujem sa pod to, súhlasím

Pridal/a Castlepool 19. novembra 2011 o 11:32:06

Ivan, twl - piišeš plynule - suuvislo - až mi je to divnô..! :)

Pridal/a Michal Legutký (leguan) 13. novembra 2011 o 23:24:58

Konečne aj jedna pozitívna zmena. Ak ste si už nevšimli, dávam do pozornosti, možnosť prezerať následujúce fotky autora v druhom  (nezväčšenom) náhlade. Oceňujem a ďakujem.

Pridal/a brk 15. novembra 2011 o 15:20:16

Fajn pozitívny prvok, ale viac by som sa potešil obmedzeniu vkladania fotiek, toto je krok vpred v komforte používania stránky, ale kvalitu fotiek to nezvýši...

Pridal/a DeusExMachina 15. novembra 2011 o 18:44:15

ale kvalitu nezvysi okrem zdravej sebakritiky vkladatelov nic ine...

Pridal/a brk 15. novembra 2011 o 19:28:05

to máš pravdu, ale keďže sebakritiky a sebareflexie sa u veľkej skupiny autorov nedočkáme, treba upraviť podmienky...nie každý pochopí, že toto nie je FB, ani úložisko fotiek - je ich veľa a pre tých treba upraviť klzisko...zvýšiť mantinely 

Pridal/a maro_ba 16. novembra 2011 o 09:37:59

na toto by ma napadlo riesenie, spravit nejaky tim ludi, kludne aj s aktivnejsich uzivatelov, ktori by fotku pred zverejnenim schvalili. Samozrejme naroky by neboli moc vysoke, ide predsalen o amaterske fotky, ale uplne zle cvaky by nepresli

Pridal/a DeusExMachina 16. novembra 2011 o 11:01:12

snivaj dalej, toto je komercny projekt, nie ludomilny...taketo weby existuju, ale su sukromne...fotopocity.net

Pridal/a fotopuška 14. novembra 2011 o 22:58:57

musim ocenit je to ovela pohodlnejsie

Pridal/a golconda 14. novembra 2011 o 20:42:21

súhlas...aj mne sa to páči a teším sa z pozitívnej zmeny :-)

Pridal/a Martuschka 14. novembra 2011 o 07:55:42

ano to je dobré.

Pridal/a Igor 16. novembra 2011 o 17:48:53

Tá úprava rozkliknutej fotky sa mi nepáči. Doteraz som videl akokoľvek veľkú fotku po načítaní celú, teraz nie... :-(

Pridal/a Igor 16. novembra 2011 o 20:59:08

už je veľkosť fotky v poriadku. ďakujem :-)

Pridal/a commandcom 16. novembra 2011 o 21:43:15

Najnovšie technické vylepšenia sú SUPER!!! Vďaka za to... Ale pridajte ešte kategórie a bude to excelentné!

Pridal/a foksamater 17. novembra 2011 o 15:34:39

Forum preslo pozitivnymi upravami. Dakujem Adminom. A rad sa sem budem vracat.

PS: Len tak dalej... 

Pridal/a Igor 16. novembra 2011 o 22:34:50

ja by som asi ani nevedel do akej kategórie čo zaradiť :-)

Pridal/a Igor 16. novembra 2011 o 17:54:14

to tlačítko zatvoriť, pridáva prácu navyše, keď sa prehliadač ešte pýta na zatvorenie karty a treba ho potvrdiť. Jednoduchšie je priamo zatvoriť kartu...

Pridal/a ardea 16. novembra 2011 o 11:48:53

Sledujem túto diskusiu a odhodlala som sa k reakcii.

Je pravda, že je tu veľmi veľa fotiek a veľmi rozdielnej kvality. V štatistike sa je taký postup, že sa škrtajú extrémne hodnoty - najnižšie a najvyššie a vyhodnocuje sa len to, čo zostane. Aj tu sú fotky mimoriadne dobré podľa akýchkoľvek kritérií a mimoriadne zlé. Ak tieto nebudeme brať do úvahy - tak u väčšiny ostatných fotiek je to vec názoru, či je dobrá alebo nie - ak nie je po technickej stránke - môže mať zaujímavú pointu alebo naopak.

Môžete to nazvať nedostatkom sebareflexie - ale myslím, že každý kto sem dáva fotku si buď myslí, že je dobrá alebo (a to je aj môj prípad) rád by sa niečo naučil a inak ako cez odozvu iných to ide ťažko. Nevedela som, že môžem svojou zlou fotkou niekoho obťažovať - lebo nechce byť so mnou - neokresaným amatérom v jednej skupine.

Som vďačná za každý koment a za tie kritické alebo také, čo aj poradia obzvlášť. Je to dobrá vôľa tých ľudí, čo ich dávajú - ich ochota pomôcť a ja si to veľmi vážim - lebo je tu takých minimálne niekoľko. Ak by som bola odkázaná iba na portál, kde tí, ktorí fotiť vedia nie sú, lebo je im to pod úroveň .... nemala by som šancu ... začiatočníci sa neraz medzi sebou utvrdzuju v chybách, ktoré robia. Iné je profi alebo súkromný portál. Ale takýto verejný má svoje poslanie a význam.

Som za obmedzenie počtu vkladaných fotiek - denný limit - to by určite pomohlo, aby sa nestávalo, že dám fotku a do hodiny je na desiatej strane a už sa k nej nikto nevráti - obzvlášť ak nie je mimoriadne dobrá alebo niečim nápadná a nechytí sa v prvých minútach. A je po možnej spätnej väzbe.

Ale akosi mi je ľúto, keď čítam ľudí, ktorých tvorbu obdivujem, že chcú odísť, lebo je tu úpadok, na ktorom mám možno podieľ, lebo tiež nedávam žiadne mimoriadne veci - naopak. Stavia ma to pred neriešiteľný konflikt - buď nebudem kaziť úroveň - ale potom tu nemôžem byť - alebo tu budem a nebudú tu tí, od ktorých sa mám čo naučiť.

Pridal/a LN 24. novembra 2011 o 19:31:29

až teraz som si všimol túto diskusiu...takže mám vypadnúť? ešte stále nemám čas na rozvoj svojich foto schopností, ale páčia sa mi fotky tu...

Pridal/a Damuš Macho 20. novembra 2011 o 17:59:21

Ardea má pravdu..

a obmedzenie vkladania počtu foto je veľmi rozumná a už dlho tu riešená vec-bolo by už na čase, poriešilo by to veľa, aj iných, aj kvôli sebe-budem viac premýšlať čo vložiť, nie hocjakú chu..vinu hockedy, a budeme spokojní iste všetci. :)

Pridal/a Miloš Tepper 22. novembra 2011 o 19:59:12

Úplne postačujúce množstvo bude jedna fotka za 24 hodín...myslím,že aj to je viac ako dosť....

Pridal/a Muro09 22. novembra 2011 o 21:47:28

Miloš, a načo tak často? Stačí jedna za týždeň. Úroveň vkladaných fotiek nevylepší žiadne obmedzenie, kto chce, palicu na psa si nájde:-)

Pridal/a pravencan 22. novembra 2011 o 23:30:26

Dovoľte aj mne komparzistovi z času na čas niečo vyvesiť -sľubujem,že budem po sebe mazať ,aby som príliš nezavadzal hlavným protagonistom.Veľmi pekne ďakujem za porozumenie

Pridal/a LN 24. novembra 2011 o 19:33:00

podpisujem sa

Pridal/a xyz 23. novembra 2011 o 19:27:38

podpisujem sa. .)

Pridal/a du12 24. novembra 2011 o 22:33:34

podpisujem sa :P

Pridal/a ivanv55 20. novembra 2011 o 18:19:50

...samozrejme , že obmedzenie počtu vkladaných fotiek by veci pomohlo. Možno by stálo za úvahu také riešenie, že ak by sa bralo do úvahy , že kvalitu fotografa do istej miery vyjadruje hirschov index, potom by sa podľa dosiahnutého indexu mohlo odstupňovať počet fotiek, ktoré môže fotograf denne zverejniť. Teda napríklad do indexu 5-10 iba jedna fotka, od 10 do 15 dve fotky od 15 do 25 tri fotky atď...         

Pridal/a bianchijan 16. novembra 2011 o 13:08:59

Ardea neblázni!  Tvoje fotky - a hlavne z tej architektúry - sú bezvadné. (Ked muozem povedat za seba a za autora VAT-a).  Hm, ale to denné obmedzenie - mozno nie zlý nápad, ale to by som musel svoje reportáze este viac roztiahnut. Táto momentálna uz má cez 100 fotiek, neviem, ci uz s tým neotravujem, pretoze cím dalej sa menej pozerá a mnohí uz iste stratili aj nit príbehu.  Ardea - este raz: Tvoje fotky sú nadpriemer... 

Pridal/a ardea 16. novembra 2011 o 13:28:34

ďakujem - ale mne ešte pred jeden a pol rokm museli ukázať, čo mám na foťáku stlačiť, keď som mala niečo odfotiť ... obrázky sa mi páčili vždy a vždy som si ich prezerala- ale o technike fotenia som nevedela nič a to doslovne .... preto beriem svoje pokusy s veľkou rezervou - samozrejme som rada, ak sa aj páčia - povzbudzuje ma to, ale poznám svoje limity a niekedy sami "zadarí" (irónia) celkom slušne ................................................................... čo sa týka počtu fotiek, tak na dlhšie reportáže som nepomyslela - tá tvoja by tým určite utrpela a my by sme prišli nielen o tvoje fotky, ale aj info, čo k nim prikladáš ... možno by to mohla byť samostatná kategória a nejaká výnimka :)) ... za také trochu reportážno dokumentačno - náučné beriem aj VATove fotky - obaja pokračujte prosím - toto je určite nejako riešiteľné :)

Pridal/a commandcom 16. novembra 2011 o 13:47:01

Už som o tom veľakrát pisal: chcelo by to kategórie. Žiarivý príklad sa dá nájsť tu: www.fotocommunity.de
Pridal/a ardea 16. novembra 2011 o 15:36:49

to je dobre urobené ... otázka asi znie, ako má tento portál a jeho misiu (a úžitok) zadefinované SME, lebo zmena by niečo stála

Pridal/a brk 27. októbra 2011 o 13:13:00

Haló redakcia !!! Ja ešte dokážem pochopiť reklamu na webe, dokonca tolerujem aj reklamu prekrývajúcu texty a obrázky pokiaľ je vedľa krížik na vypnutie, aj keď ma to rozčuľuje a tieto reklamy ignorujem. Ale ťažko pochopím reklamu, ktorá zakrýva text i fotky a neviem nájsť spôsob ako ju vypnúť. Momentálne mi tam svieti reklama ZUNO...je mi fuk, čo to je, ale píšem a nevidím čo píšem, lebo text mi prekrýva reklama na ZUNO (asi na toaletný papier tuším)...ZUNOval sa mi tento portál, kde užívateľ, vďaka ktorému  portál funguje a tie priblblé reklamy tiež je ignorovaný. Navrhujem, prekryte celú celú stránku fotky.sme.sk reklamami a bude pokoj. Idem sa baviť fotkami ku konkurencii.

Pridal/a M5 27. októbra 2011 o 18:57:07

presne tak, pochopim este reklamu taku, ktoru dokazem vypnut, ale toto...  http://img17.imageshack.us/img17/4935/fotkysme.png to uz je trosku moc :D nastastie Adblock Plus to vyriesil...

Pridal/a brk 27. októbra 2011 o 21:17:14

presne na to som myslel, navyše, keď tá reklama zakrýva text, ktorý práve píšem a tým pádom nevidím, čo som napísal, je to tragikomické kocúrkovo...nejde o to, že to vieme obísť nejakou utilitou, ale pripadá mi to úplne absurdné:

- majiteľ portálu predá miesto na reklamu a je spokojný, že inkasoval pár eur a je mu jedno, že dokonale otrávil užívateľa portálu, ktorý vlastne hýbe jeho biznisom a bez ktorého by miesto pre tú reklamu nepredal...a je spokojný

- firmu, ktorá kúpila reklamný priestor asi nezaujíma, že tých, ktorí sem chodia, zaujímajú fotky a je mizivé percento tých, ktorí vôbec vedia a prečítajú si, o čom tá ich reklama je a tým pádom ju asi ani nezaujíma, že ich reklama je úplne neúčinná a peniaze vyhodili do luftu...a je spokojná

- my užívatelia neprotestujeme dostatočne rázne u redakcie portálu, ale vyriešime si problém tým, že si nainštalujeme jednoduchú utilitku a reklamu aj tak nesledujeme...a sme spokojní

...a karavána ide ďalej 

...ako povedal vojín Kefalín majorovi Terazkimu v Čiernych barónoch - "však je to celé absurdní"... 

Pridal/a brk 28. októbra 2011 o 10:20:25

zrejme nejaký zásah "zhora" :) už sa to správne zobrazuje aj v chrome

Pridal/a adam75335 27. októbra 2011 o 21:39:36

Mne sa reklama zobrazuje po bokoch a nic nezakryva, takze podla toho obrazku to vyzera na technicky problem, ktory bud uz odstranili, alebo sa zobrazuje zle len v niektorych pripadoch.

Pridal/a brk 27. októbra 2011 o 22:12:27

áno, v IO ten problém nie je, ale používam chromu a tam to je domrvené. Myslím, že dosť ľudí funguje pod chromou

Pridal/a brk 27. októbra 2011 o 22:33:39

nie IO, ale IE :))

Pridal/a adam75335 27. októbra 2011 o 23:09:06

Som sa trocha divil, co je to to IO, ze to nepoznam :)

Inak ja fungujem tiez na chromom a reklama je po stranach.

Pridal/a brk 28. októbra 2011 o 07:34:48

hm...chromu mám aj v práci, aj doma a rovnaký problém v oboch prípadoch

Pridal/a mkonik (Milan) 27. októbra 2011 o 14:32:10

Tá reklama mi lezie na nervy ale nainštaloval som si doplnok na Firefox a mám pokoj :-) tu je odkaz : https://addons.mozilla.org/sk/firefox/addon/adblock-plus/?src=search

Pridal/a avaata 27. októbra 2011 o 15:04:59

tiez mam nainstalovane blokovanie a teraz je to uz v pohode...

Pridal/a brk 27. októbra 2011 o 14:44:27

používam chromu...už som si nainštaloval utilitku, ktorá mi filtruje reklamy pod fotkami...btw nie je to trochu na hlavu postavené, aby sme ako užívatelia museli hľadať spôsoby ako prejsť redakcii cez rozum a obísť reklamy? Keď už tam tie reklamy musia byť, tak nech ich dajú menej vtieravo....nech trebars blikajú niekde na okraji monitora, ale nie prekrývať text a obrázky

Pridal/a Janet 27. októbra 2011 o 14:42:13

mne tam chlabohu nič nenakakovalo ani neskáče.. včera som si preinštalovala mozillu verziu 7 a v mám to v pohode...

Pridal/a Michal Legutký (leguan) 7. októbra 2011 o 08:54:26

Nie som nejaký odborník ohľadom stratégie alebo marketingu, ale ako na to pozerám, celkom som nepochopil zámer toho, kto prišiel s týmto nápadom. Myslím si, že aj napriek tomu, že je tu xy zaregistrovaných užívateľov, aktívnych je tu možno 1/3. Pre mnohých trvá to čudo obligátne 3 dni a po prvom schladení ega to vzdajú alebo odídu na "priateľskejší" konkurenčný flog. Cieľová skupina, ktorú tvoríme, si myslím je tak vyprofilovaná, že dokáže zareagovať adekvátne (napr. inštaláciou anti programu). Zase sa asi niekto nabalil na úplne zbytočnej práci, bez patričného efektu. Dokázal by som pochopiť keby si túto reklamu zaplatil nejaký výrobca, poťažmo predajca fototechniky, ale toto... asi by som si mal urobiť ten propagovaný IQ test.

Pridal/a brk 7. októbra 2011 o 10:21:49

Mišo, myslím, že si to vystihol...

Pridal/a commandcom 7. októbra 2011 o 10:36:43

Ach jaj... Mišo, máš stopercentný "recht"...

Keby tí programátori aspoň ťahali ten e-Target podľa kľúčových slov fotky a ponúkali maximálne dva linky, tak by to bolo ešte znesiteľné... Ale takto si kaźdý akurát zahromží a stránku zavrie, alebo tí skalní si nainštalujú filter...

Ale, čo keď je to zámer a SME chce prečistiť "pozeračvov" aby ostali iba tí skalní? :-)

Pridal/a paavuk 7. októbra 2011 o 11:37:55

posledna veta mi pripomenula vtip o dietati optimistovi, ktore dostalo na vianoce kopu hnoja "jej, tu musi byt niekde konik" :)

Pridal/a J84 9. októbra 2011 o 00:00:46

No, ja som prave okrem pridania reklamy nasla dalsiu skvelu inovaciu suvisiacu s poctom uzivatelov. Pred chvilkou som bola pozerat moj "archivny" mail na poste, ci mi tam nahodou niekto omylom nenapisal - a zistila som, ze ako novinku mi aktivizovali aj konto na fotky.sme.sk ako pouzivatelovi 10--- nepamatam presne...

Nie som sice v tomto expert, ale myslim, ze to vyzera, ze pocet fotiek rozneho charakteru sa moze zistenim pouzivatelov postu este zvysovat...

Pridal/a Peter Blahak 9. októbra 2011 o 23:06:09

neupadaju len fotky.sme

tyka sa to vsetkych fotoportalov. par rokov dozadu bola situacia ina. fotografovanie sa len pomalicky dostavalo medzi siroke masy, zrkadlovkami fotilo len par ludi a ti uz boli povacsine skusenejsi. zacinajuci fotili na kompakty...

vtedy sa este dalo pod fotkou docitat co ej nanej zle, konstruktivnej kritiky bolo dost. no dnes v dobe, ked su zrkadlovky a fototechnika omnoho dostupnejsia, ludia si hned myslia, ze spolu so zrkadlovkou prichadza aj zrucnost fotit. "fotky sice nestoja za vela ale ved mam tu zrkadlovku, tak to musi byt predsa super..." a ked sa takemuto majitelovi fotaku nieco vytkne, tak jeho prvy protiargument je utok na kritikove fotky.

necudo potom, ze ti skusenejsi uz nemaju chut zastavit sa pod fotky a pisat kazdemu stale to iste dookola... ono totizto s rozsirenim fototechniky sa rozsirili aj informacie o tom co a ako fotit. ak ma o fotenie niekto naozaj zaujem, tak si tieto informacie vyhlada a snazi sa podla toho aj fotit. tie fotky potom aj tak vypadaju.dolezite je to samostudium a naberanie zakladnej fotogramotnosti a rozhladu. nech nikto necaka ze ho ludia pod jeho fotkami naucia ako fotit.

dalsia vec je uz spomenuty povoleny limit nahravania fotiek na server. niekde je to len jedna fotka raz za den, inde mozte nahrat fotiek kolko chcete ale do kritiky dat len jednu za tri dni... nie je ziaden dokonaly system.
Pridal/a Janet 10. októbra 2011 o 13:17:36

Peter Blahak presne si vystihol krízu na fotoportáloch...ale podľa porovnania na tých, kde sem tam nakuknem ešte fotky.sme je najaktívnejší, hoc fotky sú slabé !!

Pridal/a Martuschka 10. októbra 2011 o 15:54:03

kde  len pozreš  kríza.... :)

Pridal/a Janet 10. októbra 2011 o 19:11:00

no veru, už je je toľko, že si začínam na ňu zvykať !!

Pridal/a commandcom 10. októbra 2011 o 09:02:25

Vsimli ste si dalsie vylepsenie portalu? EDITOR!!! Umoznuje boldy aj kurzivu atd... To je fajn! Dakujeme!!

Pridal/a otto [ogl68] 6. októbra 2011 o 20:43:13

AdBlock funguje perfektne aj v Mozille Firefox...
Pridal/a Michal Legutký (leguan) 5. októbra 2011 o 21:14:28

Veľmi zaujímavé. Letnú super fotografickú súťaž doteraz nikto nevyhodnotil, teraz tu drbnú tento paškvil. Mám pocit, že dozrel čas na revoltu. Alebo sa mýlim?

Pridal/a Daniela Q. 6. októbra 2011 o 08:21:09

vieš, ako dopadla revolta na Pravde pred rokom ? Nielenže sa nič nezmenilo, ale zrušili jednoducho niektorých autorov a tak isto tam ešte potom pribudla reklama...

Pridal/a Martuschka 5. októbra 2011 o 21:24:56

Asi to chápu opačne... :) , traba žiadať viacej reklam.

Ja navrhujem.

1, Viacej reklam , prosim vas,  aspon na celu stranu ,  4 riadky..tak malo.

Ved my chceme citat o tom aky je vyhodny pausal a zaroven ze som schudla o 5 kg za tyzden co ine hovadiny.

Prosím dajte toho viac.

Velmi ma zaujimaju aj samoumývatene okna s dodavkou zdarma. 

Ale sak len dotoho treba viecej odvahy.

Nebudte v tom sme taký makky. KUA

Virtualizácie serverovBalík nástrojov pre správu VMware serverov a dát. Zadaj dopyt!Liposukcia bez skalpelaSexi postava pomocou new kryolipolýzy alebo laserovej liposukcieSchudla som 15kg za 4 týždneUspela som! Schudla som bez diét a cvičenia. Prečítajte si viacej tuNudíš sa? Skús IQ TestOtestujte svoju inteligenciu v spoľahlivom a overenom IQ teste.domové čistiarne vôd - AQUATEC

výhodná cena a vysoká kvalita čistiarní testovaných a certifikovaných v Nemecku 

Pridal/a Rudolf Baranovič 5. októbra 2011 o 22:16:58

mne sa zatial bohudik ziadna reklama nezobrazila.

Pridal/a brk 5. októbra 2011 o 22:42:40

Rudo, Ty máš asi protekciu :)

Pridal/a Rudolf Baranovič 5. októbra 2011 o 23:04:37

no je to mozne, len neviem komu dakovat :). Ale zas prichadzam o tie uzasne ponuky, ktore mate vy a co ked mi nieco z toho bude chybat :(

Pridal/a brk 5. októbra 2011 o 23:21:31

napríklad by si mohol za 4 týždne schudnúť o 15 kg :)...alebo "našiel som spôsob ako bieliť zuby" ...úžasné informácie...Ty nemáš protekciu, naopak, žiadaj nápravu !!!

Pridal/a bezokolkov 6. októbra 2011 o 10:23:42

brki, náhodou to s tým bielením zubov je OK, niekedy na fotke treba... mimochodom, urobím si rovno reklamu aj ja - ak by niekoho zaujímalo, ako sa robí "dentálna hygiena" cez photoshop, rád sa podelím o postup....

Pridal/a byron (Rado Mikuš) 6. októbra 2011 o 10:43:47

no a netreba zabudnúť na poistenie hrobov a ... :) ... reklama je všade, ľudia kupujte, kupujte, kupujte .... za čo ? za čo ? za čo ?

Pridal/a Janet 6. októbra 2011 o 18:16:00

brk ty si zhodil 12 kg ? :)

Pridal/a byron (Rado Mikuš) 6. októbra 2011 o 14:06:50

pod fotografie sa to nehodí

Pridal/a Rudolf Baranovič 5. októbra 2011 o 23:25:47

tak tak, idem pisat! stazovat sa BUDEM!

Pridal/a commandcom 6. októbra 2011 o 08:00:08

SME, preboha, zruste tu reklamu!!! Inak, doplnilo sa do podmienok, ze NASE fotky mozu byt ZNEUZITE na zvysenost citania REKLAM???

Pred minutou som rozkliokol fotku matky a dietata tesne po podrode do vody... A hla - vyrolovala mi rreklama na vychytene RESTAURACIE priamo pod fotku... VED JE TO SKANDAL!!!

Pridal/a bobaz 6. októbra 2011 o 15:16:05

Tibor, stačilo mi 10 sekúnd a doplnil som do Opery plugin na odfiltrovanie reklamy a je to čisté celé.

Mrkni sem:

https://addons.opera.com/en/addons/extensions/details/opera-adblock/0.52/?display=en

pekný deň bez reklamy prajem ;-) 

Pridal/a Daniela Q. 7. októbra 2011 o 15:23:17

u6 sa stalo bobaz :-) díky

Pridal/a bobaz 8. októbra 2011 o 08:43:52

..rado sa stalo ;-)

Pridal/a paavuk 6. októbra 2011 o 20:06:21

Pridal/a Palorco 6. októbra 2011 o 22:47:29

Paráda funguje to. A je po reklame. Ďakujem

Pridal/a Palorco 6. októbra 2011 o 23:02:34

Tu je link na Adblock pre Internet explorer:

http://simple-adblock.com/

http://simple-adblock.com/downloadpage/

Pridal/a Martuschka 7. októbra 2011 o 15:01:31

ďakujem. dobra rada nad zlato!!!

Pridal/a brk 6. októbra 2011 o 21:29:06

vďaka, a je po reklame :)

Pridal/a PetraVoska 6. októbra 2011 o 21:54:44

za toto sa body nedaju dat? nainstalovane :)

Pridal/a golconda 6. októbra 2011 o 20:05:55

a tu je rozsirenie pre google chrome - mne stacilo asi 5 sekund na naistalovanie .-)))) 

http://adblockplus.org/en/chrome

Pridal/a Muro09 6. októbra 2011 o 19:23:12

bobaz, ja som to nainštaloval a tiež pohoda, už mi nič nepredajú :-)

Pridal/a bobaz 6. októbra 2011 o 19:56:38

Ako to je fajn. Ja tie reklamy naozaj nemusím, stačí, že masírujú v TV, to mi stačí nie ešte aj tu :)

Pridal/a J84 6. októbra 2011 o 08:52:11

To nie je skandal, to je nechutne...

ale ja som si rozklikla fotku pasucich sa koni, a tam sa ta reklama na restauracie tematicky aspon hodila...

V kazdom pripade, PROSIM, aby som nemusela citat este aj tu rozne vyplody medialnych magov ...

Pridal/a commandcom 6. októbra 2011 o 10:08:11

Pridam jeden stary vtip"

Chystala sa vernisaz vyznamneho autora. Ustrednym dielom bolo metrove platno zobrazujuce zenu a muza v posteli. Kurator si pred otvorenim vystavy zavola autora bokom a pyta sa ho: "Majstre, kazdy z Vasich obrazov ma nejaky nazov, iba tento nie.." Majster odveti: "A naco, ved aj male dieta dnes uz vie, co ti dvaja v posteli robia... Ale ked mermo-mocou chcete nejaky nazov, vystrihnite tam hociaký titulok z hociktorych novin..."

Staci si predstavit :-))

Pridal/a Muro09 5. októbra 2011 o 20:15:56

denník SME vnútenou reklamou medzi hodnotením a príspevkom pozorovateľa urobil užívateľom tohto portálu poriadnu medvediu službu, ale ako sa spieva: prachy sú prachy...

Pridal/a Michal Legutký (leguan) 30. septembra 2011 o 20:45:40

Priatelia, možno sa mýlim, ale debata pod touto fotkou http://fotky.sme.sk/fotka/228350/sniperka

presne vystihuje problém tohto portálu. "Je mi z toho špatne, velebnosti. Jdu blejt..."

Pridal/a Janet 30. septembra 2011 o 21:28:30

Mišo a čo tam píšu ? ja som to nečítala pre nedostatok času ... a zrejmä sa ani neoplatí

Pridal/a Janet 30. septembra 2011 o 21:29:21

jooj chyba ..zrejme...

Pridal/a podbet 1. októbra 2011 o 11:04:11

.....ak nie sú pravidlá, o úrovni portálu je zbytočné hovoriť. Ale stanoviť nejaké pravidlá na hodnotenie takýchto portálov je vôbec možné?......Podľa mňa, ak porovnám fotky z minulosti s terajšími, zdá sa mi, že úroveń portálu stúpa......Zaujímavé je porovnanie fotiek tých istých autorov z minulosti a teraz..... a tak by sme mohli ísť ďalej.

Hodnotenie, je zasa kapitola sama o sebe.......Lepší systém navrhúť neviem, ale je vôbec zapotreby?  Ja zo zásady hodnotím anonymne. Iste ak ma fotka zaujme nad rámec, tak sa snažím napísať niečo zmysluplné, ale rozhodne som proti hodnoteniam +++, auuuu dávam ti bod atď.... lebo zase naopak, ak sa naozaj chcem dozvedieť pravdu o svojej fotke a o to mi ide, je to najlepší spôsob. Pri mojich fotkách má tiež zaujímajú iba zmysluplné hodnotenia.......iné sú zbytočné.  

Pridal/a Miloš Tepper 1. októbra 2011 o 12:18:15

Úpadok,neúpadok,nezmyselné slová...Dobrá fotka sa ukáže,okrem toho je to len prezentácia,nejde o život..Koho to baví,nech vkladá,hodnotí,kritizuje,je to portál na prezentáciu fotiek a názorov aj na ne...Treba brať veci s nadhľadom

Pridal/a Janet 3. októbra 2011 o 11:08:59

Miloš Tepper zdieľam tento tvoj názor a týka sa to všetkých fotoportálov !!

Pridal/a PetraVoska 1. októbra 2011 o 19:55:51

Súhlasím s tebou v tom, že najlepšie fotky, ktoré často získavajú aj viac ako 60 bodov (čím nehovorim o kvalite, ale o vkuse pozerajúcich) sa vyšvihnú aj bez tu stále prepieraného kamarátenia sa fotografov... a 60 bodov za kamarátstvo určite nikto nenazbiera...

a konieckoncov, kto to robí iba pre body, tak s ním asi nie je všetko v poriadku :)

Pridal/a byron (Rado Mikuš) 3. októbra 2011 o 09:21:38

na tomto portaly, (a asi ani na žiadnom inom), ani 60 bodov nemusi znamenat, ze je fotka dobra ...

Pridal/a commandcom 3. októbra 2011 o 09:39:21

Ja sa pomaly obavam sem pridat nejaku fotku. Pravdepodobne tu coskoro budem "enfant terrible". Niektori ludia totiz akukolvek kritiku, poznamku, ci hodnotenie fotografie povazuju za osobny utok. Ak vsak prestaneme fotky hodnotit, co z toho bude? Ostane to tu nieco ako nepodareny fejsbuk.

Chapem, ze niektori autori su dost zahladeni do svojich "dielok" a siloumocou chcu, aby ich ludia chvalili, ale je toto cesta? Fotim od svojich desiatich rokov a vzdy som bol rad, ked ma niekto skusenejsi posunul dalej. Dodnes chodievam na rozne hodnotenia svojich fotiek inymi fotografmi alebo kuratormi a posuva ma to dalej. Som rad za kazdy nazor, avsak osobne invektivy su mi protivne... To potom radsej fotky zmazem.

Skoda, ze sa to tu takto vyvija. Naozaj na tomto portali chyba kvalifikovany moderator, ktory sa vo fotkach vyzna. Chyba tu "guru" portalu v pozadi. Ak vsak to takto vydavatel SME chce mat, tak to asi nikto nezmeni... Dobre svetlo vsetkym!

Tibor

Pridal/a bosorka11 3. októbra 2011 o 23:07:47

commandcom, ani žiadny guru ľudí nezmení, ak sú samoľúbi, jedine oni sami :-(

Pridal/a LuMaX 3. októbra 2011 o 16:06:12

Zacnem asi tym, ze som sem prednedavnom vlozil fotky len kvoli tomu, aby som mohol nieco napisat. Precital som si prispevky od vsetkych pozorne... Da sa s vela vyslovenym/napisanym suhlasit, trochu oponovat, trochu nesuhlasit :) Zovseobecnil by som to na dva body:

1) Portal fotky.sme.sk nema snahu nieco vylepsit

2) Mnohi vnimaju negativne napisanu kritiku ako utok na osobu, co je scestne, zvratene, chore.

Pekny den vsetkym ;)

Pridal/a Rudolf Baranovič 3. októbra 2011 o 20:41:31

bohuzial k bodu dva pridam opat nieco aj ja. Dal som pred par dnami negativnu kritiku jednemu autorovi, ktory robi celkom dobre fotografie, vidno proste skusenosti. Aky som vsak zostal prekvapeny, ked som mu na fotku pridal komentar nie lichotivy, skor taky dotaz do diskusie a moj nazor na fotku prejaveny. Dostal som sice slusnym sposobom odpoved, ale raznu, ze ked sa tomu nerozumiem, nemam v podstate pravo nieco komentovat, ci kritizovat. Proste podla neho najprv musim mat prakticke skusenosti a az potom mozem sa k fotke vyjadrovat. Nastastie nie som z tych, co sa ma to dotkne :). Skor mi je z toho smutno.

Pridal/a foksamater 5. októbra 2011 o 07:09:23

Rudo neboj sa len kritizuj dalej. Len spravnou kritikou tych ludi posunies (alebo odsunies) :-D, do lepsich fotiek. Pre mna bola tvoja kritika vzdy prinosom. A, podobne ma vedel skritizovat aj commandcom a janet a dalsi dlhofotiaci borci. Takze nenechaj sa odradit (samozrejme si premysli co na pises). Este raz vam dakujem za kritiku ktorou ste obsypavali moje portrety, dost mi to pomohlo. Raz boli fotky neostre v ociach - tak som sa proste naucil ostrit na okale. Potom boli zle orezane - prestal som orezavat. Potom boli opat malo ostre - kupil som objektiv. Potom tam bolo malo svetla - tak som sa naucil pouzivat blesk. (a cuduj sa svete prisli aj kladne komentare). A len vdaka kritike, pretoze nemam cas chodit po workshopoch. Nechcem vraviet ze moje portrety su nejaka slava ale urcite ked sa pozriem na svoje prve pokusy tak sa tiez cudujem ako som to tak mohol pred tym odfotit. A len a len vdaka tvojej a dalsich kritike.

Pridal/a bianchijan 5. októbra 2011 o 09:03:40

Pridávam, sa k obsahu aj ja. Este je vela co zlepsovat - práve som dostal krásne pozitívne skolenie od commandcoma aj s návodom ako na to. A teraz aj na svojich reportáznych záberoch vidím a vsímam si chyby, ktoré som predtým nevidel. A pokúsam sa ich eliminovat.

Pridal/a brjuk 4. októbra 2011 o 20:09:36

Ja osobne som sa sem pridal asi pred rokom, aby som sa mohol zlepšovať. Som úplný amatér, ale mám s fotenia radosť. Nezbieram body, ani pluska, ale rád by som si občas prečítal od skúsenejších nejakú radu, aj "nelichotivú", na profesionálneho učiteľa nemám, tak som myslel, že sa naučím niečo tu. 

Týmto dávam oficiálne povolenie na "kritizovanie" mojich fotiek, ďakujem :) 

Pridal/a brk 5. októbra 2011 o 09:11:33

pekne si to napísal...to je to, na čo sa často zabúda, že človek musí mať v prvom rade radosť z fotenia a je fuk, či dostane 50 hlasov, alebo 5. V prvom rade musíš byť sám spokojný so svojou fotkou aj keď sa na ňu pozrieš po roku. Pretože Ty ňou niečo vyjadruješ. Veľmi často mám pocit, že sa fotoamatéri snažia produkovať to, čo na fotoportáli letí, za čo sú body a nie to, čo ich baví.  To, že Ti možno nekomentuje fotky až toľko ľudí ako by si mal predstavu a bolo by užitočné je výsledkom príliš veľkého počtu vkladaných fotiek.  Aj ja si tu prezerám fotky skôr náhodne a sporadicky...a stále menej. Keď sa zníži limit na vkladanie fotiek, ako sľúbila redakcia, bude myslím aj viac priestoru na komentáre ku každej fotke. A každý autor bude pozornejšie vyberať, čo vloží. 

Pridal/a commandcom 5. októbra 2011 o 16:07:43

Všimol som si prvú zásadnú zmenu na portáli fotky.SME: Kontextová reklama priamo pod fotkou pri písaní komentu. No sláva! Tak to sme vsetci cakali!!!

Pridal/a Palorco 5. októbra 2011 o 17:34:50

Aspoň sme konečne všetci pochopili o čo tu ide.

Pridal/a Palorco 5. októbra 2011 o 22:23:54

Možno trochu bojkotovania by neuškodilo. Stačí, že by sme sa prestali prihlasovať a dávať fotky. Klesla by návštevnosť a niekto by možno pochopil, že to prešvihol.

Pridal/a DeusExMachina 5. októbra 2011 o 17:18:22

no ale aspon netreba cakat do vianoc ci zaciatku roku 2012, to je plus ze tak promptne zareagovali

Pridal/a katarína. 5. októbra 2011 o 17:05:11

Reklama uprostred?Zobrazuje sa pod každou fotkou!!! Vyzývam kompetentných, ak už tam musí byť, umiestniť ju tak, aby sa nezobrazovala po každom kliknutí na novú fotografiu a nútila ma hľadať kde sa to vlastne môžem vyjadriť. Zmeny áno - ale nie zlé a horšie!!!!!!!

Pridal/a Janet 5. októbra 2011 o 20:10:32

ja mám všetko po starom !! hmm..nikde žiadna reklama mi nenaskakuje..

Pridal/a Nikita 3. októbra 2011 o 18:51:37

To je holý fakt... Kritika sice nikoho netěší, ale je třeba se poučit a příště jinak/lépe. ;)

Pridal/a byron (Rado Mikuš) 3. októbra 2011 o 19:50:49

... z vlastnej skusenosti môžem povedať, že na fotky.sme.sk je kritika veľmi mierna v porovnaní s inými fotoportálmi ... v minulosti (tak dva roky dozadu to bolo iné) ...

Pridal/a commandcom 3. októbra 2011 o 20:00:16

Ale je tu ovela viac trollov, ktori si hladkaju vlastne ego... To je ten problem...

Pridal/a Tatiana Cocherova 8. októbra 2011 o 16:44:10

commandcom, ja si myslim, ze kazdy si tak trosku hladka ego, niekto viac, niekto menej, kto tvrdi, ze nie, tak klame (alebo ja mu neverim, nedaval by sem fotky)... smutne je ak je to prvy a jediny ciel, potom suhlasim s tebou

to je ale len tak BTW

Ja to tu mam rada, som vdacna, ze som sem zacala davat fotky a som aj vdacna za kritiku. Prijemna, neprijemna, precitam, prehltnem, porozmyslam, skusim, zistim ano-nie, ojedinely nazor ci nie, porovnam s inymi nazormi a idem dalej. Tiez si rada pozeram fotky druhych a necham sa inspirovat pripadne sa "iba" ucim, vsimam komenty, detailiky atd. 

Osobne, moc nekritizujem a to z dvoch dovodov: a) radsej pochvalim a vypichnem, co sa mi paci; negativna kritika je pre mna proste total nezaujem b) necitim sa dostatocne vzdelana a skusena, aby som druhym rozdavala rady, v tom zmysle, ze co robia zle.

V poslednej dobe moc fotky nevkladam, ani neviem preco, neplanujem ale odist ani nie som sklamana. 

Takze suma sumarum, som rada, ze som tu, ze ste tu vy vsetci, VELKA VDAKA, snad len trosku vela kvetiniek, chrobacikov a krajiniek na moj vkus :) ale to asi preto, ze to sama neviem odfotit :D 

Pridal/a commandcom 3. októbra 2011 o 16:40:38

LuMaX,absolutny suhlas... A to znizuje potencial tohoto portalu...

Pridal/a commandcom 3. októbra 2011 o 16:46:28

Inak a odľahčene: Úpadok je už to, že nadpis je "Úpadek..."

Pridal/a Daniela Q. 5. októbra 2011 o 09:06:59

to vieš, niekedy treba pohľad zvonka, aby bola reflexia

Pridal/a vigis 2. októbra 2011 o 20:42:13

Na tomto portáli som už dosť dlho a zapojil som sa aj do tzv, revolúcii na zmenu.V poslednom čase som tu bol menej často a odradzuje ma hlavne jedna vec-POČET VKLADANých foto je neobmedzené a po dvojtýždňovej pauze hladať a orientovať sa ma nakoniec odradilo od toho aby som tu bol pravidelne.

Podla mňa 1 foto denne a hneď to bude lepšie po všetkých stránkach.Každý si rozmyslí,ktoré foto vloží a pre nás,ktorí si pozrú fotá po pár dňoch to bude úľava

Pridal/a J84 28. septembra 2011 o 15:34:22

Celkom fajn diskusia, v kazdom pripade si myslim, ze mam aj ja na to skromny nazor, ktory by mohol byt pripadne nametom, ako to tu vylepsit.

Ja sa priznam, ze som dost velky amater, co sa tyka fotenia. Rovnako nemam ani brutalne kvalitny najnovsi fotakv (skor oproti inym na fotke silny podpriemer), a foteniu nevenujem vsetok volny cas. Cize je samozrejme, ze konkurencia mojich fotiek k fotkam "profikov" je cisty non-sens. Na fotke som vsak preto, ze chcem robit pekne zabery a chcem na ne vediet nazor, ako ich este zlepsit. Priznam sa, ze vdaka fotke sa mi uz par chyb podarilo vychytat.

Rovnako ako je to v pripade uprav obrazkov. Ked si pozriem niektore fotky, tak na nich rovno vidim, ze z originalu maju tak 20%. Vsetko upravene. Je kazdeho pravo fotky takto upravovat, ale normalna fotka resp. vyumelkovane upravena fotka su paradne ine kategorie a tiez spolu nemozu "sutazit". A ja napriklad nechcem vidiet to, co si niekto vie upravit v PC, ale co zachytil svojim objektivom.

Myslim si vsak, ze by sme mali vyhoviet vsetkym - a to jednak zaradit kategoriu pre digitalne upravovane fotky (ako ich vyberat neviem, v kazdom pripade moznost nahlasit tuto fotku ak by nebola v spravnej kategorii by bol zaklad), a jednak, ako bolo spominane nizsie, zaviest zaradenie ludi na profik, poloprofik, amater - s tym, ze nech si clovek vyberie kategoriu - ale ked ho budu kritizovat v profikovi, tak to bude jeho zodpovednost, a zas profici nebudu zdrziavani prezeranim "cvakov" zacinajucich nadsencov. Kedze mame Hirschov index, mozno by pre rozdelenie mal sluzit ten.

Na druhej strane Hirschov index - je to pekne vidiet, ked uplne priemerna fotka cloveka, ktory tu ma 20 kamosov ho ma vyssi ako fakt dobra fotka niekoho "neznameho" a to len preto, ze jemu na nu nekliklo 20 kamosov...

Pridal/a bobaz 28. septembra 2011 o 22:43:58

Nezamýšľaj sa nad somarinami, profík, amatér, herec, pornoherec, to je všetko jedno. Každý fotky upravuje, vždy to treba robiť tak ako ti už istvic napísal. Čim viac budeš mať kámošov, tým viac budeš mať bodov a bude z teba lepší fotograf :D

Pridal/a istvic 28. septembra 2011 o 22:06:31

Janka,Janka,,toto je nazor cloveka co nema o digitalnej fotografii ani paru,...tak ako sa kedysi upravovali fotky vo fotolabe,to iste je pre fotografa pocitac. je povinnostou kazdeho fotografa upravovat fotky,a to nepisem o nejakych brutalnych zasahoch.minimalne kontrast,jas,odstarnit spinu ,narovnat horizont,bez toho to proste nejde..robi to kazdy jeden rozumny fotograf,ci amater alebo profesional

Pridal/a J84 28. septembra 2011 o 23:57:25

no, o digitalnej fotografii mam paru, viem co, ako a preco sa upravuje ... na druhej strane, ked si pozriem niektore fotky, tak to podla mna fotky nie su - pretoze ak vezmem ähruby priklad) dom z jednej fotky, travu z druhej, slnko z tretej a oblohu zo stvrtej, spojime to do jednej fotky, kde tomu vypalime kontrast a upravime farby - je to sice pekny obrazok, ale fotka to, zial, podla mna nie je...

ja ak chcem vidiet fotku, tak chcem vidiet zaber zachyteny v jednom obraze a samozrejme viem, ze orezanie a odstranenie toho, co prevysuje, uprava jasu, kontrastu a farebneho tonu je pre pekne vyzerajucu fotku zaklad ... ale nieco uz je navyse a asi by stalo za zvazenie zaradenie osobitnej kategorie prave pre tieto typy obrazkov vytvorenych digitalnou upravou viacerych fotiek... kazdy ma mozno na to iny pohlad, ja svoj nikomu nevnucujem, len ho vyjadrujem...

Pridal/a bobaz 29. septembra 2011 o 00:32:08

Janka, ja ti rozumiem. Tie kategórie tu na SME určite nespravia. Ono, v podstate, fotky bez efektov a podobným čačiek vieš rozoznať na prvý pohľad viac menej sa to dá. Páči sa mi, že si za čistú foto bez efektov. 

Pridal/a commandcom 29. septembra 2011 o 08:51:13

Priatelia fotiči!

Nedá mi nezapojiť sa do diskusie. Je to aj moja častá téma, ale teraz iba niekoľko poznámok:

- Profesionál je ten, kto sa fotografiou živí, je to jeho profesia. To ale naozaj sa nedá spájať s výtvarnou hodnotou fotky ani s jej technickým prevedením (úmyselne nepoužívam slovo "kvalita", pretože technické prevedenie fotografie ak je v súlade s umeleckým zámerom môže často viesť aj k "nekvalite")

- Amatérski fotografi, teda tí, ktorí sa fotkou neživia, nie sú viazaní dopytom trhu a môžu teda "voľne tvoriť". A často sú ich fotky na vyššej výtvarnej úrovni, ako fotky "profesionálov".

-Otázkou však ostáva vkus a výtvarné cítenie fotogtafujúceho. Tí, čo majú za sebou odborné vzdelanie (umelecká škola) to majú ľahšie. Tí, ktorí sa fotke venujú ako záľube a chcú sa dostať na vyššiu výtvarnú úroveň, MUSIA siahnuť po knihe. Ale po knihe nie "technickej", lež po knihe o výtvarných pravidlách fotografie. Musia navštévovať výstavy a zúčastňovať sa prinajmenšom hodnotení fotiek umenovedcami (portfolio review a pod.). Pozeranie fotiek na webe nestačí, je to skôr kontraproduktívne. Tak isto ani komerčné kurzy nestačia...

- Webové fotoportály vkus skôr kazia a následne sa znižuje aj ich vlastná úroveň. Je to spôsobené tým, že sú to portály verejné a prisôsobené požiadavkám "masovky". A verejnosť, priznajme si, k estetickému cíteniu má ďaleko. Veď je vychovávaná audiovizuálnymi dielami á la "panelák", alebo maximálne reklamou na zubnú pastu či mobil.

- Kategórie takýmto fotopoprtálom môžu veľmi pomôcť. Ale musia byť nastavené veľmi odborne a citlivo. Totiž, ak sa niekto sám má zaradiť do kategórie, vedie to jednoznačne ihneď k sebareflexii. Kategórie však by nemali byť "profesionál", "amatér" a pod. Mali by to byť kategórie žánrové. Napríklad hory, voda, domáci miláčikovia, ale aj umelecká fotka, alebo fotomontáž, či foto-grafika.

- No a čo by pomohlo zvýšiť kvalitu portálu je jeho spoplatnenie. SME má predsa na  to najlepšiu možnosť: Spoplatniť "prémiové" kategórie cez systém Piano. Teda napríklad kto by chcel dávať fotky trebárs do kategórie "výtvarná fotografia", musel by mať Piano predplatené, kto iba do kategórie "domáci miláčikovia" mal by to gratis.

- Záverom pridávam dva linky na moje obľúbené portály, ktoré podobným spôsobom fungujú. Prvý je portál www.faps.sk . Ten je však po smrti jeho zakladateľa (nemeckého fotografa Rolfa Rocka) zakonzervovaný a nových členov neprijíma. Viacero ľudí (vrátane mňa) z fotky.SME má fotky aj tam. Druhým výborným portálom je  nemecký portál www.fotocommunity.de . Taktiež je spoplatnený, aj keď existuje aj možnosť "trial memberchip", ktorá je zadarmo.

Dobré svetlo všetkým

Tibor Javor alias Commandcom

Pridal/a Janet 29. septembra 2011 o 11:43:20

Nooo a spoplatniť každu vloženú fotku, ktorá sa obecenstvu páči !!?? A tie bez hodnotení by boli automaticky vymazané napr. po 14 dňoch ? Len tak snívam !!

Pridal/a commandcom 29. septembra 2011 o 11:44:40

Napis to aj do diskusie pod mojim blogom http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/276600/Upadok-portalu-fotkySME.html Redakcia pise, ze bude tam citat podnetne nazory...
Pridal/a Rudolf Baranovič 29. septembra 2011 o 19:39:51

ja som vlozil pod blog tento prispevok, pridajte pod blog aj vy svoje navrhy :

Po dvoch rokoch na tom to portali som uz aj ja realne zvazoval odchod. Prestalo ma to tu inspirovat a posuvat dalej. Tak naco tu ostat. Aj autori, k torych som si vazil za tie dva roky odislo pozehnane.

Co by mohlo portal zachranit, su naozaj vyrazne zmeny.
Napr.:
1. Zaviest limit na pocet vkladanych fotiek
2. Zaviest limit na velkost fotiek (resp. objem dat), podla mna bohate staci aj 500 kb
3. Zmenit system hodnotenia. I ked koniec koncov ten nie je az tak podstatny, ovela viac by prospelo hodnotenie odbornikmi. Celkom zaujimave bolo vyhlasovanie najlepsich fotiek za mesiac, toto keby sa vylepsilo napr. tym, zeby fotky do vyberu vyberal aj nejaky kurator.
4. Zaviest kategorie fotografii
5. Zlepsit priehliadanie fotografii v galerii autora tak, aby sa dalo jednoducho galeriou postupne prechadzat
6. Hodnotenie vkladanych fotiek bez moznosti vidiet kto je autor, nick by som videl az po ohodnoteni fotografie.
7. Moznost zakliknut ci chcem len textove hodnotenie (komentar) a ci chcem aj bodovanie
8. Ja by som videl spoplatnenie na iny ucel a to konkretne: moznost za poplatok si vlozit jednorazovo ucelenu seriu fotografii, aby autor mohol prezentovat ako vyzera jeho uceleny koncept, ci seria.
9. Pri zmenach som za zachovanie zobrazovania komentarov pod fotografiami na uvodnej stranke, to je jedna z veci co ma tu este drzi. Proste hned mam prehlad, ktora fotografia sa komentuje a mam moznost sa rozhodnut, ci sa zapojim do diskusie. To je vyborna vec, ktora mi chyba na inych fotoportaloch. Velmi by ma mrzelo, keby toto zaniklo.

Pridal/a PetraVoska 29. septembra 2011 o 19:57:32

Súhlasím s tebou Rudo, v tom, ze by nemalo byt vidno, kto je autor pred hodnotenim... zobjektivizoval by sa system hodnotenia fotografii. taky system uz davno funguje napr. na portali varecha.sk, kde sa zobrazuju na titulke recepty bez mena autora a tak si kazdy otvori len recept, ktory ho zaujme, az potom zisti, kto ho tam pridal... cize, nemozne to nie je! a takisto by mohla byt kategoria fotografii na diskusiu bez moznosti hodnotit bodmi, kde by sa autori mohli poradit o svojich fotkach, nechat ich skritizovat ostatnymi, co takisto funguje aj na blogu. sme.sk, kde si autor moze vybrat moznost neklikat na karmu...
Pridal/a brk 29. septembra 2011 o 20:10:25

ja by som bol skôr za to, aby nebolo vidieť, kto hodnotil fotku...fotka sa dá ľahko identifikovať podľa rámiku, podpisu, iniciálov, štýlu...

Pridal/a Rudolf Baranovič 29. septembra 2011 o 20:23:42

ale ano da sa casto identifikovat autor, ale nie vzdy a so 100% istotou. Osobne mi je fuk, ci niekto vidi, ze som mu hodnotil fotku. Za svoj nazor sa nehanbim, nikoho neurazam (preto som si nick zmenil aj na moje vlastne meno).

Pridal/a brk 30. septembra 2011 o 09:47:41

Rudo, súhlasím, patríš medzi ľudí, ktorým môžem napísať, že sa mi fotka nepáči a viem, že sa neurazíš a zoberieš to úplne vecne...rovnako vieš Ty, že ja sa nikdy po negatívnej kritike neurazím. Neznášam akurát aroganciu. A je tu veľa podobných ľudí so záujmom o fotografiu a s podobnými ľudskými vlastnosťami. Ale myslím si, že tak ako keď kamoši hrajú mariáš, dodržiavajú pravidlá hry platné pre každého, neukazujú si karty a neprezrádzajú taktiku. Ináč by hra nemala zmysel. Ja vnímam tie hodnotenia na takomto portáli ako hru... Nezakrývajme si to, bodovanie fotiek do veľkej miery závisí od aktivity autora, a jeho kamarátskych vzťahov. A tento jav je dosť masový aj na iných fotoportáloch.  Tak čo sa vlastne hodnotí - fotky, alebo autori ? Ja o takéto hodnotenie svojich fotiek nemám záujem, preto som za anonymitu pri hodnotení. Pokiaľ má byť nejaké bodovanie, tak nech má také pravidlá, aby sa hodnotenie maximálne objektivizovalo a to bez anonymity myslím nepôjde. 

Pridal/a Muro09 29. septembra 2011 o 20:38:42

Rudybáči, konečne výborný príspevok

Pridal/a Muro09 29. septembra 2011 o 21:06:42

Vážení priatelia amatérskej fotografie, kamaráti, osobné známi, s ktorými mi bolo česť sa stretnúť na fotostretkách, ktorých som bol jeden zo zakladateľov. Viktor DaHoMe si svoju česť prešustroval, ale každý má svoje problémy, mne  by však svedomie nedovolilo odísť od kamarátov takýmto spôsobom. Jeho vec. Blíži sa ďalší polročník fotostretka v krásnej lokalite Terchová. Čas plynie pre každého trochu inak, každý má iné priority, problémy. Krásne na tom je, že v tejto dobe uponáhľaného života sa ešte dokážeme stretnúť nadšenci zapálení pre fotografovanie, kde na týchto fotostretkách okrem rozdávania info: kto, kedy, ako, ale už podvečer vládne celou sálou človečina, najkrajšie to vie popísať naša kolegyňa Golconda. Takže nepísal by som o úpadkoch, ale o poruzemní, však Karlík...

Pridal/a DeusExMachina 30. septembra 2011 o 11:18:39

Hodnotit ludi, ktori nie su pritomni a nemozu sa branit...to robia stare drbny na dedinach.

Takze k teme nieco nemas? Mas pocit ze fotky.sme.sk neupadaju?

doporucujem otvorit oci...

inac vsetkym, ktori na zaklade tunajsich kamaratskych hodnoteni (popripade ucastou na bezvyznamnych lokalnych, prepytujem "sutaziach") dospeli k presvedceniu ze su velmajstri, doporucujem nech svoje diela zavesia na tolkokrat spominane serioznejsie a hlavne fungujuce fotoservery a potom nech sa pochvalia. Asi vsak nebude cim...

Pridal/a brk 30. septembra 2011 o 13:14:08

Mimochodom....Viktorovi Dahome by som sa tiež rád pozrel do očí, keby sa objavil...ale pre niektorých ľudí je čestnosť cudzie slovo.  Určite aj Muro09 by mu čosi rád povedal medzi 4 očami, keby bolo ako. 

Pridal/a DeusExMachina 30. septembra 2011 o 13:30:14

Ked ho tu v jeho nepritomnosti pretriasate na verejnom fore, mozno by bolo vhodne od vas, ako cestnych ludi, objasnit preco. Co vam spravil.

Pridal/a brk 30. septembra 2011 o 13:59:28

Nechcel som to rozvíjať, ale keď sa pýtaš odpoviem. Spomenul som to len preto, že aj Muro09 (aj ja a možno aj ďalší) mu kamarátsky pomohol, aj keď viem v akej bol sám situácii, za čo si ho vážim. Pre Viktora to tým skončilo, zmizol. To stačí, ja už Viktora tu spomínať nebudem, u mňa skončil.  Len by sme si mali všetci tu uvedomiť, že za každou fotkou a nickom sa skrývajú ľudia, osudy, príbehy ktoré sú o reálnych ľudoch, ktorí majú svoje virtuálne nicky a podľa ich fotiek a nejakých písaných myšlienok ich možno vnímame veľmi skreslene. A to v negatívnom i pozitívnom slova zmysle.

Poďme sa baviť radšej o fotkách :)

Pridal/a commandcom 30. septembra 2011 o 11:46:57

Ja teda ponúkam linky na fungujúce fotoservery, kde nájdete moje fotky. Aby bolo vidno, že viem čo hovorim o iných portáloch...

http://www.faps.sk/f_index.php?idmember=588 

http://www.fotocommunity.de/pc/pc/mypics/606188

http://www.fotografie.at/index.php?page=Galerie&fatUserID=26035

http://www.ephoto.sk/uzivatel/uzivatel-151721792140924/fotografie/

Tibor Javor alias Commandcom

Pridal/a brk 29. septembra 2011 o 10:28:32

Vďaka Tibor, súhlasím so všetkým, mal som na jazyku niečo podobné, nemusím aspoň ja písať. Aj o spoplatnení som už dávnejšie uvažoval ako o niečom, čo by pomohlo zvýšiť úroveň a atraktivitu portálu a oddelilo by tých, ktorí sa venujú foteniu ako vážnemu koníčku a tých, ktorí si fotky.sme zamieňajú s facebookom.  To spoplatnenie nevidím ako nejakú sumu, ktorú si málokto môže dovoliť, ale niečo ako Piano. Myslím, že tí, ktorí sem dávajú fotky domácich miláčikov nedajú mesačne za možnosť ich sem uverejniť ani 1 € a budú hľadať iné portály, alebo to šuchnú do podpalubia, ktoré by malo byť zadarmo. 

Pridal/a commandcom 29. septembra 2011 o 11:10:23

Môj ostatný diskusný príspevok som uverejnil aj na mojom blogu na SME. Prvým diskutérom pod článkom je redakcia SME a vyzýva na ponuku názorov na zlepšenie portálu. Tak si myslím, že by sme mali svoje názory do diskusie pod blogom ponúknuť. Tu je link: http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/276600/Upadok-portalu-fotkySME.html 
Pridal/a Janet 28. septembra 2011 o 17:25:22

možno by boli vhodné trebars 3 stupne amaterizmu !! a odlíšení by mohli byť autori trebars farebným nickom !!?? no technicky neviem či by sa to dalo spraviť nie som informatik ..hmmm

Pridal/a Janet 28. septembra 2011 o 17:26:36

ešte mi napadlo, aký by to malo význam v konečnom dôsledku !?? na kvalitu fotiek asi žiadny !!

Pridal/a J84 28. septembra 2011 o 23:50:08

no,vyssie v diskusii sa pise, ze sa pridava kopec fotiek, co si ludia len-tak cvaknu ... mozno by tie kategorie trosku selektovali ludi, ktorym je jedno, co fotia a v zasade o kvalitu nestoja, a ludi, co stoja o kvalitu (taky je moj dojem a o tomto bola ta diskusia nizsie) ... lebo fotit, to nie je len stlacit spust...mne je to v zasade jedno, a ja sa kludne prekliknem cez tie zabery, ak mam cas,

Na druhej strane ked niekto cloveku na mojej urovni zacne vykladat zlozite technicke pojmy - tak jednak vobec netusim, o com toci a jednak - uprimne - aj keby chcem, tak ja to napriklad nemam cas detailne vsetky technicke aspekty studovat... priznam sa, nie som niekto, kto o tom nema ani paru, ale tie zaklady su velmi hrube zaklady - a myslim, ze takychto ludi je to pozehnane - aj o trochu viac :)

Pridal/a DeusExMachina 28. septembra 2011 o 16:41:39

opat laborujeme s pojmami? vies kto je to profesional? ten, koho dana cinnost zivi. o tom, ci jeho vysledky su kvalitne to absolutne nic nehovori. cvakac na obcianky je profesional, ale tie fotky su vhodne akurat na tie obcianky. a 'poloprofik', to by mal byt kto? nieco ako polotehotna zena?

chapem ze chces nieco zlepsovat, je to chvalihodne, ale ides na to z uplne zleho konca...

Pridal/a J84 28. septembra 2011 o 17:15:13

dobre... tak daj svoj koniec ... kedze asi mas pocit, ze sem chodia len ludia, ktori maju fotak za rocnu vyplatu a pouzivaju ho odkedy sa narodili...

a polotehotny muz neexistuje? Lebo polotehotna zena hej...

Pridal/a DeusExMachina 28. septembra 2011 o 17:29:51

kvalita fotografie suvisi len velmi okrajovo od techniky...skvele diela sa daju spravit aj skatulou od topanok.

keby si poznala nejakeho skutocneho fotografa, tak ti to potrvdi, mnohi nemaju ani paru o technike, nezaujima ich a fotia doslova starymi rachotinami.

ak mas pocit, ze na dobre fotky musis mat drahy fotak, tak si dost vedla a podlahla si marketingu vyrobcov.

ja svoje konce nebudem davat, ja som na tomto portali skoncil a tych par fotiek, ktore tu mam, povazujem viac-menej za odpad (s vynimkou jednej, tu mam rad a povazujem ju za dobru-ku podivu bola spravena fotakom za cca 100 euro). dal si ich sem len preto, aby som mohol komentovat.

takze tak...este mi prosim vysvetli tu polotehotnu, to ma fakt zaujima.

Pridal/a vorec 30. septembra 2011 o 22:24:51

Že vás to ešte baví dokolečka dokola :-) Vidím, že dať si pauzu od všetkých fotoportálov je vynikajúca vec... :-)

Pridal/a Muro09 30. septembra 2011 o 22:34:47

vyzerá to tak, že škoda sa aj vracať :D...

Pridal/a brk 30. septembra 2011 o 22:49:15

skúsme sa znova venovať fotkám...kvôli tomu sme sa sem registrovali...sa mi zdá :)

Pridal/a byron (Rado Mikuš) 13. augusta 2011 o 21:19:21

v júlovom výbere je minimálne jedna fotka pridaná v auguste, presnejšie 1.8.2011, smiešne ...

Pridal/a Rudolf Baranovič 14. augusta 2011 o 00:47:41

holt, chybicka se vloudila....."smiesne".....aspon je vidno ze to nerobi automat a kto nic nerobi, nic nepokazi :)

Pridal/a byron (Rado Mikuš) 14. augusta 2011 o 08:24:16

tak trochu zjednodušený pohľad na vec, ale mne je to v podstate jedno, ja len že keď júlový tal júlový

Pridal/a Rudolf Baranovič 14. augusta 2011 o 13:54:06

veru tak, snazim sa si zivot zjednodusovat, tie komplikovane a neodvratne veci pridu castokrat aj same a obez ohlasenia :)

Pridal/a Palorco 18. júla 2011 o 22:19:54

Myslím si, že by portálu pomohla možnosť vytvoriť akési skupiny fotografov. Mohli by byť zamerané na druh fotografie ale tiež ako začiatočník, pokročilý, skúsený a  pod. Na čele každej skupiny by mohol byť nejaký dobrovoľný "amatérsky kurátor"  alebo "kurátori" akýsi prirodzený uznávaný vodcovia. Pri registrácii by bol nový fotograf ako nezaradený a po čase by sa zaradil. Vychádzam z toho, že zaradiť sa dokáže fotograf, ktorý už nadobudne nejaké vedomosti o fotografii. Veď je to portál pre amatérskych fotografov. To znamená, že by mal pomôcť amatérom v ich tvorbe. Možno sa to bude zdať niektorým ako hlúposť ale možno tento nápad niekto vylepší????

Pridal/a brk 22. júla 2011 o 05:58:47

Tých možností ako tu zmeniť je veľa a aj na Tvojom nápade je niečo racionálne. Aby sa nápad zrealizoval, treba vymyslieť ako a keď vymyslíme ako, stačí už len taká maličkosť - záujem majiteľa tohto portálu. Najdôležitejšie je aj tak - aby bol záujem autorov sa zdokonaľovať, aby sa neuzatvárali do tohto uzavretého portálu, aby sa nepotľapkávali po ramenách akí sú dobrí, lebo tento portál im na to neodpovie...aby si odpovedali na otázku, či chcú mať za fotku veľa bodov, alebo chcú vedieť, či tá fotka je dobrá, lebo to nie je na tomto portáli to isté...aby nepodriaďovali svoju tvorbu módnym trendom, ktoré si vytvára tento portál, aby hodnotili fotky druhých len podľa toho, či tie fotky považujú za dobré a nie podľa kritérií pripomínajúcich detské hry.  

Pridal/a Palorco 20. júla 2011 o 23:52:09

Ospravedlňujem sa pravopisné chyby v slovách "prirodzení uznávaní" vodcovia. Ďakujem za upozornenie.

Pridal/a n.66 19. júla 2011 o 07:29:14

Súhlasím s týmto názorom ...

Pridal/a brk 18. júla 2011 o 13:38:16

Neviem, či dnešnú úroveď tohto portálu považovať za úpadok. Je to ako so zľavami. Všetci predávajú všetko so zľavou, len nikto nevie z čoho je tá zľava. Takže z akej úrovne upadol tento portál? Na tomto portáli sa väčšinou registrujú začiatočníci, málokedy pokročilí fotografi. Je pochopiteľné, že čím viac fotoamatér fotí, čím viac fotiek vidí a ohodnotí a čím viac nasaje informácií o fotení, tým je náročnejší na seba i na fotky iných. Preto sa mu začnú zdať fotky na portáli slabšie "ako kedysi" začína pociťovať ako stratu času prehŕňať sa stovkami dovolenkových a rodinných cvakov kým narazí na niečo zaujímavé, kreatívne. Podobne ho prestáva zaujímať hodnotenie vlastných fotiek, keďže ho to už neposúva ďalej. Tento portál sa uzavrel do seba, vytvoril si vlastný svet, vlastné kritériá kvality fotografie.  Užívatelia majú na výber spomedzi slovenských i zahraničných fotoportálov. Pokiaľ vlastník portálu nechce, užívatelia ho nezmenia. 

Pridal/a commandcom 18. júla 2011 o 15:08:19

Ja si myslim, ze nenastava upadok tohoto portalu. Myslim si, ze nastala uz davnejsie inflacia fotografie ako umenia. Je to dane stale lacnejsimi a kvalitnejsimi digitalnymi fotoaparatmi, vsakovakymi softvermi na "upravy", internetom a najma tym, ze kazdy, co ma nejake to fotitko si mysli, ze vie fotit. Vie, ale nie je fotka ako fotka. Dobrych fotografov s dobrymi fotkami stale jesto, ale hladat ihlu v kope sena je stale tazsie. Tento portal je masovka, a to zrejme noviny potrebuju. Som si toho vedomy a nebudem plakat, ze moje "filozofujuce" fotky nebudu mat tolko bodov ako lienka na steble travy, poripade banalne portretiky deticiek, ci frajerok...

Pridal/a Brendy 18. júla 2011 o 16:36:40

Commandcom,myslim, ze si to dobre vystihol..a ten vyraz fotitko je super....

Pridal/a Miloš Tepper 18. júla 2011 o 18:17:15

Už dlhšie sledujem diskusiu k tejto téme..Myslím si,že úroveň portálu nespadla,pretože prakticky ani nebola vďaka masovému vkladaniu cvakov bez rozmyslu,čo ale nebude problém vkladajúcich,pretože každý má možnosť prezentovať svoju "tvorbu",aj takú,ktorá má ďaleko od kvality.Ja už pred náhľadom určitej fotky viem,že ju nemám otvárať,pretože ma z toho rozbolí hlava,čo sa mi neraz predtým stalo :).Som prekvapený,že ostalo pár verných skvelých fotografov,ktorí úroveň držia ešte mierne nad vodou...Je žiadúce vytvoriť filter,ktorý by tieto cvaky eliminoval,a dobré fotografie sa nestratili v ich záplave.Lenže to zrejme kvôli komerčnosti a ambíciám získať maximum užívateľov ostane zbožným želaním hŕstky kvality...

Pridal/a Martuschka 18. júla 2011 o 18:50:20

Priatelia , ja si myslím že tie cvaky skončia  spolu s prázdninami...

Pridal/a brk 18. júla 2011 o 15:27:22

Tibor, dávam si otázku, čo vedie človeka k uverejneniu fotky ako je táto http://fotky.sme.sk/fotka/210505/slimak-v-slivovici#msg1203605 na verejnom portáli. Toto sa už netýka ani tak úpadku fotografie, umenia, ale úpadku súdnosti ľudí. A takýchto fotiek tu denne pribúdajú desiatky. Už samotné uverejnenie fotky medzi masou takýchto fotiek ju ju degraduje  a body stratili svoju hodnotu. Ešte že je tu pár ľudí, ktorých si vážim a s ktorými rád komunikujem.
Pridal/a commandcom 19. júla 2011 o 08:13:08

Ad: Slimak v slivovici:

Brki, ja som asi 11 rokov pracoval vo firme KODAK Fotoservice, ako Sales manager fotosluzieb pre CR a SR. Sucastou tejto prace bolo aj niekedy riesit zlozitejsie reklamacie, nielen od profesionalov, ale aj beznych amaterov. Pocas toho obdobia som mal moznost vidiet desattisice fotografii vsetkych moznych zanrov a kvalit. Preto si dovolim tvrdit, ze vseobecna uroven zmyslania a nametov beznych amaterskych "cvakacov" sa vobec, ale vobec nezmenila, iba sa ich "tvorba" posunula z rodinnych albumov na web. No a ti, ktori sa zamyslaju nad kompoziciou, technikou svetlom atd., proste skusenejsi amateri, su z toho zufali. Ale tak ako Tvoje vynikajuce fotografie a portrety, moje diptychy, Murove hory... ma aj tento slimak pravo za zivot na portale. A tak isto ale ja aj Ty mame pravo na svoj nazor na takuto fotku.

Ktosi tu v diskusii povedal, ze to nie je ani tak fotoportal, ako skor chat o fotkach. Asi mal pravdu. Lenze problem chatu a internetovych diskusii je v tom, ze ten, co odfotil slimaka v slivovici, ako "maximalne vtipne" a kreativne dielo, je na toto svoje dielo hrdy, a ked mu nieco vytknes, tak sa bude mstit. Tak ako aj v diskusiach pod blogmi (napisal som ich asi dvesto, viem, co hovorim). A Kto by predsa chcel mat svoju fotku zhovadenu "kretenskou" debatou pod nou?

Tento portal je dobry. Prave preto, ze dava moznost sem umiestnit aj cvaky slimakov v slivovici, gycovych zapadov slnka, maciciek, deticiek, cicusiek-pipeniek, ale aj naozaj dobre fotky. Jedine, co mu chyba su - KATEGORIE  FOTIEK a skuseny KURATOR hodnotiaci "vyberovu kategoriu" a robiaci mesacne ci tyzbdnove vybery.

Ako som uz pisal, a vy, ktori ste boli v SD viete, ze som o tomto hovoril aj s Natasou. Vtedy bola "povolna". Urobil som aj nejake kroky kuratora ziskat bartrovanim za nejake reklamne protisluzby zo strany SME. Zatial to cele ale zastalo. Neviem preco, asi vydavatel nema zaujem a nechce svojich citatelov kategorizovat. Niektori by sa asi citili urazeni. Ti, co fotia slimakov v slivovici. Aj takych dennik potrebuje...

Pridal/a brk 19. júla 2011 o 10:25:45

Dobre napísané Tibor, máš pravdu, aj ten slimák v slivovici má právo na slivovicu, aj autor tej fotografie na pocit, že ponúkol niečo vtipné pre stovky cudzích ľudí, ktorí si to pozrú...dokonca aj tá  fotografia má právo na život. Aj trh s fotoportálmi je len trh, ich majitelia sa trhovo správajú. Mne nevadia tony motýľov a slnečníc, len si myslím, že bez nejakého odborného zásahu (napr. to, čo si navrhoval v Španej doline) alebo systémovej zmeny (myslím to obsahovo, nie technicky) ostane tento portál na úrovni najnižšieho levelu fotoportálov. Nepovedal by som, že tento portál je dobrý v dnešnej podobe, ale myslím si, má potenciál. Pokiaľ však je jediným cieľom majiteľa prazentovať počet registrovaných a "dobré" umiestnenie v rebríčku portálov, potenciál ostane len potenciálom. To, že je tu pár ľudí nespokojných s kvalitou, to nikoho nezaujíma.   

Pridal/a gaidheal 19. júla 2011 o 16:03:17

joooj, mojkovia, vy sa tu zbytočne nad kvalitou pozastavujete a návrhy na zlepšenie dávate, tu to máte vysvetlené:"Uvedomte si všetci, že nie som fotograf, že sme.fotky.sk mi vyzvalo aby som dal fotku, inak by som sa sem nehrnul." takže kto chce pozerať fotky šup na iný portál, alebo počkať na koniec prázdnin a dúfať, že sa to vráti aspoň do starých koľají :-)))

Pridal/a Brendy 19. júla 2011 o 08:21:11

no ale ten slimak v tej slivovici zacina byt slavny...

Pridal/a bianchijan 19. júla 2011 o 09:41:33

asi mu dám bod. Uz aspon za slávu!

Pridal/a Rudolf Baranovič 19. júla 2011 o 08:36:06

ja este verim, ze sa komunikacia so Sme prostrednictvom Natasi pohne dalej, uvidime po dovolenkach, myslim ze aj ona je teraz na dovolenke.

Pridal/a gaidheal 16. júla 2011 o 05:28:32

tak úpadok teda poriadny, keď niekto dokonca sa tu zaregistruje pod dvoma rôznymi menami http://fotky.sme.sk/fotograf/104225/freedom?sort=date   http://fotky.sme.sk/fotograf/6583/budapest , dokonca jeden z nich si napíše "Zakladateľ najväčšieho fotoklubu na východnom Slovensku a jeho galérie. Autor, publicista, porotca, lektor a nositeľ čestného titulu AZSF, Autor Zväzu slovenských fotografov."a vkladá tie isté fotky napríklad : http://fotky.sme.sk/fotka/209886/prazdniny   http://fotky.sme.sk/fotka/78141/prazdniny  okrem toho, táto fotka priam hraničí so zneužívaním detí a koleduje si o zahlásanie sociálnemu pracovníkovi!

Pridal/a sandro 17. júla 2011 o 16:47:05

nie dve , ale tri rôzne mená tretie je : http://fotky.sme.sk/fotograf/3513/svetobeznik

Pridal/a gaidheal 18. júla 2011 o 00:10:27

že by dvakrát zabudol heslo? ináč danú fotku som nahlásila adminovi aj tú pred časom, aj tú teraz zverejnenú a nič sa nedeje, zrejme je na čase ju oznámiť orgánom činným v trestnom konaní. Je zvláštne, že inde sa vymaže fotka jeblka (lebo bolo pred odhaleným pupkom) ale tu je toto v poriadku :-(

Pridal/a istvic 28. septembra 2011 o 21:57:51

prosim ta zena ,nebud hystericka..to si asi nevidela fotografie co sa prezentuju na zahranichych portaloch..ta fotografia toho decka  je uplne v poriadku

Pridal/a pravencan 17. júla 2011 o 20:37:19

A.L.

Pridal/a floe13 16. júla 2011 o 21:48:08

gaidheal...uplne s tebou suhlasim...za ten zaber o ktorom sa zmienujues, tuna v Taliansku by uz bola basa ako hrom...to uz nehranici so zneuzivanim...ale razantne prekracuje hranicu detskeho porna...taketo zabery tuna a ani na ziadnom inom fotoportali nemaju co hladat...

Pridal/a gaidheal 17. júla 2011 o 06:23:45

floe13 , ma teší, že to niekto cíti podobne, lebo vystrašiť dieťa k smrti, odfotiť ho a ešte to aj zverejniť je hnusné a ešte sa to chúďa tvári tak, že čo strašné sa s ňou ešte okrem fotenia bude diať (alebo už dialo bŕŕŕ :-( ) bezokolkov , ak zabudol heslo, je tam na to taký odkaz pri prihlasovaní, takže to nie je dôvod na dvojitú registráciu

Pridal/a floe13 17. júla 2011 o 12:02:36

podla mojho nazoru by tento zaber mal byt odstraneny...zo strany admina...lebo sa,moze najst niekto kto zazaluje fotky.sme za propagaciu detskaho porna...

Pridal/a Daniela Q. 17. júla 2011 o 11:58:45

tak ide z toho strach..bezbranné dieťa zatlačené v kúte, stiahnuté z plaviek a zakrývajúce sa, ten pohľad je veľavravný, malo by sa to stiahnuť

Pridal/a sandro 17. júla 2011 o 16:54:54

Podpisujem sa pod tvoj názor . Ak pohľad toho dieťatka vyjadruje jeho pocit s prázdnin, tak potom ho veľni ľutujem.

Pridal/a Muro09 16. júla 2011 o 19:51:31

Pekné odhalenie. Toto je fakt na zváženie, o čo išlo jednému autorovi prihlásiť sa pod dvomi nickmi freedom a budapest.

Pridal/a Brendy 16. júla 2011 o 06:59:43

no ale aspon nazov fotky je ten isty...

Pridal/a bezokolkov 16. júla 2011 o 07:31:37

no, poniektorí vieme, kto to je, ale 2 kontá by som až tak nezatracoval, možno len zabudol prihlasovacie údaje a začal proste odznova...

na tom druhom odkaze jeposledná aktivita niekedy z decembra 2010, ten prvý odkaz začína v júni 2011, je jasné, že nešlo o paralelné publikovanie.

Pridal/a Jaster 11. júla 2011 o 19:43:19

Je to smutné, že portál ide ku dnu, ešte smutnejšie však je, že napriek výzvam užívateľov to nikto z kompetentných neberie do úvahy. Dobrý nápad mala Brendy s tým, že by prípadne aj staršie fotografie mohli rotovať ako hlavná fotka.

Najdôležitejšie je ale aby sa vyberalo objektívne, ak je za výberom človek vždy to bude subjektívne, ak by však do rotácie postupovala iba taká fotka ktorá dosiahne minimálne 20% bodov z počtu náhľadov, plus určitý podiel starších fotografii ktoré majú napríklad viac ako 300, alebo 500 náhľadov, tak by sa tam ťažko dostala slabá fotka.

Ako už bolo zmienené v inej diskusii hlavná fotka je mnohými považovaná za najslabší článok portálu. Jedným z dôvodov môže byť aj to, že ak v hlavnej fotke rotujú ľúbivé krajinky  a kvetinky (nič proti fotkám: krajinky  a kvetinky), akých má každý kto sa vrátil z dovolenky, alebo z výletu, plný disk, tak sa nečudujme, že je tu hromada fotografii, ktoré patria iba do rodinného albumu. 

Pridal/a Janet 11. júla 2011 o 20:24:02

Jaster, keď krajiniek a kvetiniek je tu na tisíce a tie sú hodnotené, tak sa dostávajú do popredia na najviac hodnotené miesta...momentálne je z 2500 záberov hodnotených cca 500 aspoň jedným bodom a na prvých cca 400 miestach sú krajinky a kvetinky !! Keď budú hodnotené užívateľmi iné objekty, tak sa dostanú aj iné fotky na 1. až 400. miesto (nie je reálne v danom momente preklikávať naraz 2 a 2,5 tis. fotiek, z ktorých môžem do titulky vyberať) .. a priznám, že zlýhava aj technika systému okrem mňa !! niektoré fotky mi jednoducho nechce systém zobrať, medzitým uplynie 12 dní a sú fuč ...a potom je tu už z vybraných fotiek (snažím sa, aby ich bolo aspoň 30-40) náhodnosť v zobrazovaní v titulke, ktorú neovplyním..hmmm

Môžem iba navrhnúť mojej adminke Nataši, aby v titulke boli fotky trebárs aj mesačné, ale nech to vyberá systém sám podľa bodového hodnotenia aj v závislosti na počte zobrazení (menej zobrazení s väčším počtom bodov = úspešná fotka. Neviem si predstaviť, aby človek zvládol vyberania najlepších fotiek z takejto hŕby (možno aj 5000 záberov) !No nech zas to nie je ako na vivo, kde koluje 30 fotiek už  rok aj dva !! :) KOnčím, lebo už nejakpo veľa píšem a medzitým už nastali zmeny v bodovom hodnotení fotiek.

Je teda na nás, čo budeme hodnotiť komentármi a čo bodmi, všetko záleží od nás autorov užívateľov, kde sa dostane tá ktorá fotka ! :) Pekný večer prajem všetkým smečkárom ...

Pridal/a Jaster 11. júla 2011 o 20:59:21

Janet, ako som vyššie zmienil nemám nič proti krajinkám a kvetinkám, som tramp a rybár, takže v prírode trávim veľa času a tiež prírodu fotím. Keby som sem začal súkať všetky (podľa mňa pekné) fotky z prírody, tak neskončím ani do Vianoc.

Táto zmienka bola reakciou na podobnú debatu, nedávno, kde niekto práve toto vytýkal portálu foto-SME.

Myslené je to tak, že takéto fotografie sú najčastejším motívom a preto je portál zahltený touto tematikou.

Pridal/a Janet 11. júla 2011 o 19:40:29

Začnem od seba a budem sebakritická !!! Niekedy som mávala lepšie fotozábery ako teraz, no nevivem čím to je,,, najskôr to bude asi úúúnavou materiálu !!! :D

Ale úpadok vidím aj na iných fotoserveroch, kde sa snažím pôsobiť :)  a potvrdzujú to aj ostatní starousadlíci !!! tam sa už skoro vôbec nekomentuje a vlastne ani nekeca !! :) inde sa tiež bezhlavo boduje atď.. takže ešte najživšie sa mi to zdá tu na smepokeci, ale postrádam rady od skúsenejších, hoci vo vlastnom zájme si o fotení môže každý z nás naštudovať !!

Je tu daná určitá forma, ktorá však nie je nemenná( hoci z pozície užívateľov ťažšie presaditeľná), ale obsah dopĺňame my všetci, takže je na nás, akými "perlami" naplníme formu fotky.sme...

Pridal/a maro_ba 12. júla 2011 o 19:52:24

Janet, celkovo system hodnotenia by sa mohol zmenit. Aj ked, mne to je jedno, mna viac ako hodnotenie potesi komentar. hlavne taky, ktory poradi a pomoze mi popremyslat co som mal spravit inak

Pridal/a Janet 12. júla 2011 o 21:13:36

maro-ba bolo tu už dosť návrhov aj na zmenu hodnotení (viď archív fóra), ale osobne ako pomocná sila to veľmi neviem ovplyvniť,, debatili sme o tom aj s adminkou Natašou na stretku v Španej doline, no chce to asi napísať seriózny písomný podnet na vedenie a (programatora - informatika) po vzájomnej rozumnej dohode aktívnych  autorov, alebo neviem ako to riešiť.. hmmm. K tomu by asi skôr mala napísať  stanovisko vedenia sme moja adminka Nataška Holinová, ktorá nás iste po dovolenke navštívi a možno nás aj poteší nejakými fotozábermi ! :)

Pridal/a jozzzo 11. júla 2011 o 16:23:11

mne sa tento portal pacil ked som sa registroval, ale to bolo este fotka.madness.sk a tam mi aj poradili a bola tam taka fajn atmosfera, kedze som vtedy zacinal, pomohlo mi to :)
nechcel by som teraz zacinat na tomto portali ;)
Pridal/a Brendy 11. júla 2011 o 17:00:29

myslim, si, ze mnohe je sposobene celkovym masovym zaujmom o fotografiu-co je sice fajn,ale skor ako zacnem zverejnovat,mal by kazdy co to nastudovat ,aby dokazal ako - tak sam posudit,ci je fotka hodna zverejnenia...ale ja mam pocit, ze castokrat su fotky "bezhlavo " uplodovane ...myslim si, ze ide o pristup...

Pridal/a jozzzo 11. júla 2011 o 17:19:24

pekne napisane, suhlasim

Pridal/a Martuschka 11. júla 2011 o 17:24:25

ano , ide o prístup a o samokontrolu.., portál žial tomu nepomáha, aj tým , že existuje  možnosť uploadovania až 5tich fotiek denne.

Pridal/a M5 11. júla 2011 o 19:00:54

Urcite by pomohlo zavedenie limitu na vkladanie fotiek. Na viacerych fotoserveroch to funguju a clovek si dvakrat rozmysli aku fotku nahra raz za tri dni :) (ale aj pri takomto limite sa najdu experti, co si urobia z verejneho albumu sukromny... :D)

Pridal/a commandcom 15. júla 2011 o 08:17:00

Nuz, mam taky pocit, ze by to asi chcelo nejake stretnutie (mozno aj virtualne) prispievatelov do tejto temy s Natasou... Mozno este cez prazdniny.

Pridal/a Martuschka 11. júla 2011 o 14:00:30

No tiež mám ten pocit. Prázdniny idú tento server pochovať. 

Pridal/a Michal Legutký (leguan) 15. júla 2011 o 07:34:40

V každom prípade by mala byť na prvom mieste súdnosť a nie prehnané sebavedomie. Aspoň si dať tú námahu porovnať si vlastný obrázok s tými, ktoré by tu rotovali povedzme na titulke, a mali by byť práve akýmsi zrkadlom úrovne tohto portálu. Michal

Pridal/a n.66 11. júla 2011 o 14:28:11

Prázdniny sú aj na iných portáloch, ale tento je už dlhší čas v útlme ...

Rád som sem chodil, ale teraz pri množstve tých cvakov už nemám chuť ...

Admin je na vine, mali sa urobiť výrazné zmeny k skvalitneniu portálu a nie úpadku na samé dno, už len Flog pravda je na tejto úrovni ...

Koľko dobrých fotografov odišlo, prečo asi ???

VDH - Naposledy pridaná fotka 14. júna 2010

Dladislav - Naposledy pridaná fotka 25. augusta 2010

Wildcat - Naposledy pridaná fotka 19. augusta 2010

Biker - Naposledy pridaná fotka 9. februára 2010

Vorec - Naposledy pridaná fotka 13. augusta 2010

Du12 - Naposledy pridaná fotka 27. februára 2011

Pridal/a Brendy 11. júla 2011 o 14:44:34

ista fluktuacia je vsade normalna...ale pri mnohych fotkach jednoducho nechapem,cim by mali fotky "divaka" zaujat...skor si myslim, ze kazdy,kto dava fotku na portal by sa mal sebakriticky zamysliet,preco by mala fotka inych oslovit...

Pridal/a Martuschka 11. júla 2011 o 14:38:29

Ludia si tento portál pomýlili s fejsbukom..., žial.

Pridal/a n.66 11. júla 2011 o 14:42:56

Ešte aj tam sa nájdu lepšie fotky ...

Tak nech Admin koná a spravý výrazné zmeny ...

Pridal/a Palorco 14. júla 2011 o 22:58:50

Myslím, že by pomohli kategórie napr, art, street, portrét a tak podobne.

Pridal/a Brendy 15. júla 2011 o 06:58:00

ano kategorie by boli dobre...ale mala by tam byt aj kategoria "cvak"...ta by bola najpopularnesjia...myslim si, ze v dnesnom medialnom svete je privela fotiek a kazdy by sa mal zamysliet,cim ta moja fotka moze uputat...

Pridal/a bianchijan 15. júla 2011 o 07:51:51

Súhlasím. Mám dojem ze tých "cvakov" by tu bolo najviac. V poslednom case ich velká cast bez výpovednej hodnoty. (vid napr. prázdny tenisový kurt - "cvak" a podobne...)

Pridal/a commandcom 12. júla 2011 o 09:30:19

Žiadna panika, žiaden portél neupadá. Má stále tú istú úroveň, ako mal  pred pár rokmi. Niekto odišiel, niekto prišiel, niekto sa nudí, niekto rýpe. A niekto iba chce ukázať svoje pekné detičky, iný dovolenku. Kto má záujem, môže si prečítať zopár mojich (starších) názorov na túto tému: http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/213151/Sedim-si-na-portali-a-je-mi-dobre.html , http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/242885/Som-analogovy-blazon-Kontroverzne-o-foteni.html , http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/243694/Preco-fotografujeme-gyc-Pseudointelektualska-uvaha.html

Pridal/a Janet 13. júla 2011 o 18:29:41

Tibor ten posledný odstavec v článku Sedím si ... je veľmi dobrý, lebo nestratil svoje čaro ani po rokoch !! :)

Pridal/a Rudolf Baranovič 12. júla 2011 o 14:20:59

suhlas, myslim ze sa to deje kazde leto a je to normalne. Jednak je to na serveri verejne oblubenom (sme) a jednak sa chce kazdy pochvalit svojini letnymi foteckami. Ja som dnes prisiel z dovolenky a snad ma neukamenuje nikto, ze poviem, ze aj ja sa zopar dovolenkovymi pochvalim :). Som za akekolvek zlepsenia, ale neberme ludom radost, ved internet je prave na to najidealnejsi, aby sa mohli zadarmo verejne prezentovat.

A kto che vidiet len kvalitny vyber fotiek umeleckeho zamerania, bude prenho najlepsie sa zaregistrovat na inom, cisto fotografickom serveri, kde uz vyber fotiek podlieha inym pravidlam. Tento server na to asi urceny nebol....

Priatelia, krasne leto Vam vsetkym prajem a vela fotiek, z ktorych budete mat radost.

Pridal/a Brendy 12. júla 2011 o 14:36:35

ale ja idem na dovolenku az v januari....

Pridal/a Rudolf Baranovič 12. júla 2011 o 14:40:01

tak na tvoje dovolenkove sa obzvlast tesim, aspon bude dobre dovolenkove foto aj v januari :)

Pridal/a Brendy 12. júla 2011 o 14:45:44

ale opät len ta afrika...

Pridal/a Rudolf Baranovič 12. júla 2011 o 15:03:03

a ja zas len to Bulharsko :).....ha, ze len afrika, co by som za to dal.....pre mna nesplnuitelny sen, ale tvoje fotky mi sen na chvilu sprostredkuju.

Pridal/a Brendy 12. júla 2011 o 15:22:18

no pousilujem sa...hoci pre mna je dovolenka väcsinou-vypnut z kolobehu,alebo pocestovat pre rozsirenie horizontu,a fotim,len ak cas zostane...

Pridal/a Rudolf Baranovič 12. júla 2011 o 15:50:08

oddych je dolezity, fotky uz len pre radost a spomienku treba, nie nasilu samozrejme :)

Pridal/a Brendy 12. júla 2011 o 18:38:14

no ale keby si bol nahodou vo Viedni a chces nico fotit,tak tu je tip:

http://www.einkaufsstrassen.at/gewinnspiele/fotowettbewerb/

sutaz fotiek nakupnych viedenskych ulic,daju sa vyhrat nakupne poukazky v hodnote 500€...presne podmienky si treba nastudovat...

Pridal/a Jaster 13. júla 2011 o 17:24:32

systém hodnotenia asi nebude hlavným problémom

k skvalitneniu portálu vedú podľa mňa efektívnejšie cesty

problémom nie sú ani dovolenkové fotky, pokiaľ sem niekto nesúka foto ktoré by pri prezeraní albumu otrávili aj jeho vlastných rodinných príslušníkov a súhlasím s Rudovým:

neberme ludom radost, ved internet je prave na to najidealnejsi, aby sa mohli zadarmo verejne prezentovat

jednoznačne (aj podľa môjho názoru) však najlepšiu cestou pre skvalitnenie portálu by bolo, ako napísal commandcom:

Spravnost vyberu fotiek na titulku by mohol zabezpecit iba kvalifikovany a studovany kurator s dobrym prehladom (moja poznámka: zaplatiť niekoho fundovaného na pár hodín týždenne by pre SME nemusel byť až taký problém). Viedlo by to totiz jednoznacne k tomu, ze by na titulke boli skor "umelecky hodnotne" fotky a nie krajinky, deti, dovolenky, chrobacikovia a macicky

a tiež: vytvorenie sekcii, napriklad hory, krajina, deti sport atd

a to je vlastne rovnaké stanovisko k akému smerovala aj diskusia na oživme fotky sme:

http://fotky.sme.sk/tema/1180038/ozivme-fotky-sme

fundovaný výber na titulky by s relatívne malými nákladmi odlíšil tento portál od podobných a stal by sa zaujímavým pre ďalších nadšencov fotografie, a nebolo by ani nutné siahať na masovosť portálu zaujímavú pre majiteľov SME, nejakými obmedzeniami pre užívateľov

dobré svetlo všetkým 

Pridal/a bobaz 13. júla 2011 o 18:45:57

Fundovaný kurátor je tiež len človek a to čo sa páči jemu, sa nemusí páčiť 95 % ľuďom. Nemám chuť sledovať nejakého pseudo-intelektuála v akcii, čo si lieči niekde komplexy a nie mu ešte aj platiť. Je tu sloboda, toto zaváňa praktikami minulého režimu. Nechajme slobodu, nech sa zavedie limit na deň a ako Tibor spomínal tie kategórie. Človek keď chce, si tú foto nájde a obmedzením 1 foto / deň zas tých fotiek bude pribúdať predsa len menej. Žánrová pestrosť je dobrá vec.

Pridal/a Jaster 13. júla 2011 o 18:57:32

to sú dve odlišné veci, čo sa páči a čo má aspoň nejakú umeleckú hodnotu

o tom čo sa páči netreba diskutovať na to je hodnotenie

na to, aby sa na titulke zjavovali veci, ktoré doporučí niekto fundovaný, by bol práve ten kurátor

Pridal/a bobaz 13. júla 2011 o 19:00:43

Na to, aby sa zobrazovali tie fotky na titulke, to si kľudne môžu voliť ľudia podľa bodového systému ako to je na  "éčku", napríklad....to je voľba ľudí, pre ľudí...napríklad

Pridal/a Jaster 13. júla 2011 o 23:09:47

asi bude zbytočné opakovať,

že výber na základe voľby ľudí (nehľadiac na to, že tá už tu je -zoradiť podľa najlepšej-)

a výber kolekcie niekým, komu nie je cudzie umelecké cítenie

sú dve úplne rozdielne veci

Pridal/a bobaz 14. júla 2011 o 08:15:48

OK, tak jedine kurátor potom, no čo už.

Pridal/a commandcom 14. júla 2011 o 08:38:38

Asi by bolo dobre naozaj zaviest kategorie a jedna z nich by mohla byt aj "vytvarna fotografie" (fine art photo). Tu by mohol hodnotit kurator (mam nejake kontakty) a moznoze by sa to dalo aj bartrovat (Stredoeuropsky dom fotografie - SME).

Pre zaujimavost pridam jeden dalsi link na stranku Fine Art Photographers Slopvakia, ktoru viedol dnes uz nebohy nemecky fotograf Rolf Rock (po jeho smrti stranka zostala zakonzervovana a pridavaju fotky iba niektori clenovia z nostalgie. Je tam ale na co sa pozerat). Na tej stranke je tiez bodovanie, ale kedze islo o stranku zameranu na art, tak sa nikto nehadal a vsetci si radi precitali komentare. Stranka je celosvetova a su tam aj niektori fotografi, ktori boli, ci su aj na fotky SME. www.faps.sk

Dobre svetlo

Pridal/a Daniela Q. 14. júla 2011 o 20:54:11

predtým som ju pozerala, dobré veci sú tam, mám pocit, že vtedy bola bez novších a teraz naozaj pridávajú...no je to asi uzavretá spoločnosť, nie ?

Pridal/a rolomartini 13. júla 2011 o 17:11:06

nie som tu dlho, takze sa k celkovemu stavu portalu neviem vyajdrit. a kedze tiez len zacinam, chcel som sa dacomu poucit, a tak sa potom stane, ze podla vas na prvy pohlad super fotka je len velmi sedym priemerom. musim uznat ze niektore som si tiez mohol odpustit. len teraz rozmyslam, ci je pre server vhodnejsie ich stiahnut, ak teraz vidim ze to nie je az taka kvalita, alebo to nechat, nakolko si za svojimi fotkami stojim (aj ked asi nie su vsetky super, ale ked uz som ich raz zverejnil, tak by som sa k nim mal aj priznavat, nie?) iba tak nahlas rozmyslam. ale celkom sa mi pozdava napad mozno bez bodovania (resp. aj minusove body) a radsej slovna kritika. mne to dava urcite viac ako len klik na plusko. takze pevne nervy vsetky, mna zatial este drzi moj optimizmus a nadsenie.

Pridal/a Damuš Macho 12. júla 2011 o 20:01:19

Kde si Karlík? Čo sa to udialo? 

Pridal/a bianchijan 12. júla 2011 o 20:39:26

(Uniklo ti, ze ho adminka vymazala?)

Pridal/a Damuš Macho 13. júla 2011 o 08:09:48

Ne neuniklo, ved práve, ale prečo zase?!

Nešiel som sa z Karlíka zblázniť, z nikoho tu, ale mne bude chýbať, stotožnoval som sa s ním v Niektorých veciach, aj ked vyzeralo to niekedy z jeho strany-že ho to akosi viac bralo ako bolo možno zdravé resp. dobré, ale bol to Karlík.. Ale stalo sa - ako sa stalo, aj takto veci fungujú, rozhodnutia nikomu neberiem, ani "rodinky" búrať či narúšať alebo nejak výrazne komentovať nemienim... Veď čo je na tom že sa fotografi a vyznavači fotografie združujú a rozumejú si a poznajú sa a pod... áno aj keď to Občas pod tými fotkami výrazne a zbytočne vidieť, ale tak to zavše chodí...

Veď je to len internet, tam sa občas veci skreslujú...

Pridal/a Janet 12. júla 2011 o 21:29:11

podľa mňa je to škoda aspoň malá ak nie stredná, že tu nie je.. keby sa bol Kajo v niektorých momentoch krotil, ale aj náš muro a vigisko, tak tu mohol byť naďalej a kecať (prepač Kajo), podľa mňa si bol oživením fotky.sme...Je to môj osobný autorský názor ! :)

Pridal/a bianchijan 13. júla 2011 o 06:46:54

ze je to skoda - to súhlasím s tebou Janet. On bol takou stukou medi kaprami...(co nemusí byt vzdy len na skodu)

Pridal/a Janet 12. júla 2011 o 20:07:53

Damuš čítala som pred chvíľkou email..

Pridal/a Damuš Macho 12. júla 2011 o 20:10:42

Alebo to poriešime aj tu?

Pridal/a Janet 12. júla 2011 o 21:15:50

Dami, keby sa do diskúsie zapojili viacerí, tak by to trvalo do rána ! :)

Pridal/a Damuš Macho 13. júla 2011 o 08:11:44

hej hej :) ved je to tu už dosť dlhé, a trochu som aj prispel aj ja kúsok vyššie do diskusie, ale ved sme si toho už povedali dosť včera, takže v poho, je to tak, ako to je, nuž.. :)

Pridal/a Damuš Macho 12. júla 2011 o 20:09:09

OK, idem kuk. na mail..

Pridal/a lyonette 12. júla 2011 o 19:00:44

pre mna bolo inspirativne zapajat sa alebo sledovat nasledovne: http://52tyzdnov.blogspot.com/

len bohuzial, uz sa to po roku skoncilo, a bolo by potrebne niecvo take udrzat pri zivote. Lebo zapajaju sa len vazni zaujemcovia a teda odpadu je malo... 

Pridal/a Damuš Macho 13. júla 2011 o 08:13:39

Ano toto poznám, za týmto je myslím že Kormoško, fajn to fotograf, aj fajn projekt

Pridal/a Daniela Q. 12. júla 2011 o 19:46:39

dala som si do oblúbených, škoda, že to skončilo

Pridal/a Daniela Q. 12. júla 2011 o 19:41:32

rada som si pozrela, vďaka za odkaz

Pridal/a bobaz 12. júla 2011 o 07:43:51

Ako prvé dajte limit 1 foto / 24 hodín. Veľkosť fotky od 500 - 700 KB. Rozmýšľajme ako ďalej...

Pridal/a otto [ogl68] 13. júla 2011 o 00:34:33

Áno, toto je správny návrh, radšej menej fotiek za deň ale kvalitnejších (z hľadiska komprimácie a zmenšovania...).

Bodovanie - hodnotenie fotiek navrhujem následovne: Okrem kladného - plusového hodnotenia (teraz "páči sa mi"), zaviesť aj mínusové body (inšpirované kanadskou NHL). To znamená, že fotka by mohla mať zaroveň aj plusové aj mínusové body. Napr. +32/0 , +12/-3 , +2/-2 , 0/0 , 0/-7 , ... Grafickú úpravu ponechám na adminovi, ale doporučujem farebné rozlíšenie plusových a mínusových bodov.

Takéto bodovanie by môhlo viesť k väčšej sebakritike autorov. Ak fotka získa oveľa viac mínusových bodov (alebo iba), tak ju autor radšej stiahne z webu a druhý krát si dobre rozmyslí, čo na portál zavesí (súdim podľa seba). Momentalne, keď sa nejaká fotka nepáči, je vyslovene zlá alebo skrátka o ničom, málokto k nej napíše komentár. Ak bude možnosť dať mínusový bod, tak ho jednoducho dá a ide "ďaľej". V tejto súvislosti navrhujem zrušiť indikáciu, kto si naposledy fotku prezeral. Zabráni sa tak konaniu typu "ty si mi dal mínus, dám aj ja tebe...".

Čo sa týka celkového hodnotenia - úspešnosti fotiek, brali by sa do úvahy iba plusové body, od ktorých by boli odčítane tie mínusové...

Zatiaľ toľko, snažil som sa byť čo najstručnejší ...

Sorry za prípadné gramatické chyby.

Pridal/a Martuschka 13. júla 2011 o 10:52:01

Akekolvek diskusie za tie 2 roky čo som tu su nanič , hlavne čo sa týka hodnotenia. Ved je to jedno. 95% vkladatelov nema v profile napísané či má zaujem o kritiku tak načo potom body. toto je fotkovy chat.  Tak ako commandcom piše! .Pekný deň.

Pridal/a natalia_vesma 13. júla 2011 o 13:00:25

okolo bodovania fotiek sa viedla už široká diskusia, tiež veľkosť a množstvo fotiek. V zahraničí na niektorých portáloch je limi maximum 3 fotky za týždeň, veľkosť fotky 400-500 KB, ak prekročíte veľkosť, jednoducho vám fotku nezoberie, fotky podľa kategórii sa triedia, sú určené, nové nevytvárate, tak sa fotka dostane na správne miesti a každý si pozrie, čo chce, dokoncy si určíte, či chcete kritiku k fotke, komentáre, hodnotenie, alebo ste len mimo hodnotenia, v tom prípade je tam ručička a môžu vás odporučiť , ďalej hviezdička je výber na titulku a pero, môže sa na vašu fotku aj niekto podpísať. Výber fotiek si určujú užívatelia a rôzne kluby umelcov, nie je to zložité (Klub Foto ru... ak si chce niekto pozrieť. Viete ako je to na západe a ja som sa na východ pozrela). Ale sú aj tam rozbroje ako aj u nás, myslím, že vzťahy ľudí sú všade rovnaké; závisť, neobjektívnosť, .... nemusím ďalej písať. To už všetci poznáte

Pridal/a natalia_vesma 13. júla 2011 o 14:36:15

pokračovanie: čo sa mi páči na stránke spomínaného fotoklubu je, že ak vám nejaký autor odporučí druhým vašu fotku, nemôžete po dobu 7 dni vy odporúčať jeho fotky, jednoducho sa takto chcú vyhnúť nahrávaniu si.  Ale chodníčky si ľudia nachádzajú aj tak.  Fotky si prezeráte ako nestranný užívateľ, nemusíte dať o sebe vedieť a taktiež ako registrovaný, vtedy sa na tabuľke hodnoteného ukáže, kto si vašu fotku pozrel, hodnotil a ako. Ale ako som písala, všetko je len a len o ľuďoch ako v každom systéme, či takom, politickom, alebo inom.  Je ľahké bviniť druhých, ale skúsme obviniť aj seba, nadávame, že nekbalitných fotiek je veľa, že sú slabé, nestoja za nič, majú mnoho nedostatkov, .... ale nikto pod fotku to nenapíše, že fotka je slabá a treba odznova sa pokúsiť, aby fotograf sa zamyslel a skúsil odznova a ak to niekto napíše, tak dotyčná osoba sa urazí, česť výnimkám... Je tu pár fotografov, ktorí aj poradia a to je všetko, takže treba sa pozrieť aj na seba, tiež sa nad sebou zamýšľam a chystám sa k určitým zmenám, tak nejakú pauzu budem na stránke mať. Dobré svetlo želám...

Pridal/a Brendy 13. júla 2011 o 11:49:53

Ja osobne so myslim, ze stale sa bavit okolo hodnotenia je o niecom uplne inom,ako bavit sa o fotografii...myslim,si, ze celkovy obraz o danej fatke sa ziska na zaklade publikovania na viacerych strankach,ohlasov,nahliadnuti atd...ale ani vtedy este uplne objektivne,len sa to priblizuje k tomu,ako zaujem fotka vyvolala...

mne tie hodnotenia pripadaju ako riesenie niecoho ineho,ako fotografie...preto uprednostnujem stranky,kde sa tomu nepriklada vaha...hodnotenia a zaujem ziskat body mozu fotografa zaviest aj na nie najlepsiu cestu...

a este dodam, ze temu "upadek fotky.sme" zalozi prave vyluceny clen tiez o comsi hovori...

Pridal/a Palorco 13. júla 2011 o 12:55:57

Páči sa mi tento názor. Tiež si myslím, že najväčšie zlo na tomto serveri je hodnotenie. Potom sa často robia fotky pre hodnotenie a nie pre radosť. 

Pridal/a Brendy 13. júla 2011 o 06:50:14

no ale na hokeji sa aj bije a vylucuje,radsej sa neinspirujme NHL...

Pridal/a Igor 12. júla 2011 o 00:09:56

Dobre už bolo :-/ tak ako všade vôkol nás... 

V diskusii k téme som si všimol, že záchranu by priniesli "objektívne" vybraté rotujúce fotky na titulke. Podľa mňa ani omylom, ale ich výber si viem predstaviť objektívnejší aj bez zložitých vzorcov, výpočtov a strojového výberu. Stačí vybrať-určiť, napríklad hlasovaním (vedel by som ich vybrať aj bez hlasovania) 4-5 členov s rozdielnym zameraním a požiadať ich o pravidelné vyberanie najlepších-najzaujímavejších fotiek podľa ich uváženia. Logicky by s tým najprv museli súhlasiť. Objektívnejšie vyberanie rotujúcich fotiek asi nie je cieľom majiteľa stránky. Ak by bolo, už by to dávno nejako urobil.

Obmedzenie počtu vkladaných fotiek aspoň na 1ks/deň je samozrejmosť na väčšine fotoportálov, mohlo by to prispieť ku skvalitneniu, Minimálne by sa znížil počet nekvalitných...  Dramatické znižovanie počtu vkladaných fotiek asi nie je cieľom majiteľa stránky. Ak by bolo, už by to dávno urobil.

Jednou z najväčších príčin úpadku stránky je vlastne jej jedinečnosť - živá diskusia a tým možnosť hádok, napádaní, invektív v priamom prenose. Každý, kto je práve na stránke to má hneď na očiach a človeka, ktorý si sem príde oddýchnuť to unavuje. Na iných stránkach ak vôbec spory sú, vedia o nich len zúčastnení...  Tu boli/sú zámerne vyvolávané práve pre ich publicitu. Ak by majiteľ stránky zrušil diskusiu - zrušil by stránku...

Pekný deň prajem :-)

Pridal/a commandcom 13. júla 2011 o 08:22:01

Spravnost vyberu fotiek na titulku by mohol zabezpecit iba kvalifikovany a studovany kurator s dobrym prehladom. Bavili sme sa o tom aj s Natasou v Spanej Doline. Vtedy bola tomu navrhu pristupna, a aj som podnikol nejake kroky cez Stredoeuropsky dom fotografie v BA. Zatial je to ale "u ladu" a je otazne, ci vlastnik SME ma na takomto niecom zaujem. Viedlo by to totiz jednoznacne k tomu, ze by na titulke boli skor "umelecky hodnotne" fotky a nie krajinky, deti, dovolenky, chrobacikovia a macicky. Vysledok by zrejme bol pokles zaujmu vseobecneho publika o tento portal, co z pohladu novin zrejme nebude ziaduce. Tie maju pochopitelne zaujem o "masovku", ktora pritahuje citatelov dennika. V minulosti som navrhoval aj ine riesenie, teda vytvorenie sekcii, napriklad hory, krajina, deti sport atd a za priklad som daval nemecky www.fotocommunity.de . Tam sa vsak neboduje, iba verbalne hodnoti.

Akekolvek bodovanie bez zanrovych sekcii vedie, podla mna, k nespokojnosti. Osobne som sa uz s tym zmieril. Jedine, co neznasam je, ked niektori "rychlokvaseni odbornici" su prilis mudri...

Dobre svetlo!

Pridal/a Igor 14. júla 2011 o 20:59:55

Kvalifikovaný kurátor by bolo asi najlepšie riešenie, hodné kvalitného fotoportálu. Otázka je či je tento niečoho takého hodný ;-) Umelecky hodnotné fotky na titulke, by podľa mňa vôbec neboli na škodu.

Páči sa mi tvoje "triezve" nazeranie na problémy tohto portálu, nie vzdialené od môjho ;-)

Pridal/a Jaster 12. júla 2011 o 07:09:58

súhlasím, dobre už bolo.

Teraz by sme sa mali snažiť tí ktorí si portál obľúbili, s tými, ktorí portál spravujú, aby tak rapídne nestrácal úroveň. Viem, že hlavná fotka a jej objektívny výber sama o sebe portál nezachráni, ale ak tam beží slabá fotka a navyše objektom bude práve to, čoho má každý vo svojom archíve najviac, tak je to samozrejme signál k zahlcovanie portálu podobnými fotkami, zahlcovanie portálu slabými fotkami zas vedie k tomu, že tie ktoré by stáli za nahliadnutie, komentovanie a zaslúžia si bod, rýchlo odchádzajú do histórie, kde ich už nájde (vyhľadá) iba máloktorý z užívateľov.

Toto je hlavný problém podľa mňa. Aby sa nestávalo, že slabé foto bude rotovať v hlavnej a udržať tie fotografie čo najdlhšie na očiach užívateľov.

Jednou z možností je práve zmieňovaný, objektívny výber do sady rotujúcich fotografii,

ďalej zvýšiť 5 najnovších a prípadne aj 5 najlepších na 10, čím by sa iba odsunula diskusia o pár riadkov.

Pridal/a Igor 12. júla 2011 o 23:53:08

Jaster, nieco na tom je. Treba si však uvedomiť, že niekto ten web vlastní a ten niekto pravdepodobne určuje aj stratégiu jeho smerovania a obsahu. Všimol som si, že je vyhlásená súťaž "leto2011" Vychádza mi z toho, že sa treba do súťaže masovo zapojiť.

Viem opakujem sa...

Pridal/a Jaster 14. júla 2011 o 21:11:42

tak dajako to bude, ale to čo navrhujeme nie je až tak nákladné a pracné,

pritom kvalitatívne by portál stúpol na "cene"

a stal by sa zaujímavým aj pre tých ktorí to s fotografovaním myslia vážne ešte svoj portál iba hľadajú, alebo odišli

Pridal/a Daniela Q. 15. júla 2011 o 09:08:55

súhlasím, kreatívne pohľady budú obohatením pre všetkých a nestratili by sa..

Pridal/a fotopuška 15. júla 2011 o 22:31:36

som za

Pridal/a Brendy 13. júla 2011 o 06:36:30

Igor,davam ti pravdu,je to tu taka mala reality show,kde fotografia je len cast.....

Podrobné údaje o téme

Téma: Úpadek fotky.sme
Stav témy: otvorená
Založil/a: Karlíkbezčokolády
Založené: 11. júla 2011 o 11:10:59

Podrobné údaje o fóre

Fórum: Voľná diskusia
Stav fóra: otvorené
Založil/a:
Založené: 27. októbra 2009 o 07:40:21

Ďalšie témy

© Copyright 1997-2020 | Petit Press, a.s.