Sme.sk » fotky.sme.sk » Diskusné fórum » Fotoškola (tipy a triky) » Zásuvné moduly Nik Collection

Zásuvné moduly Nik Collection

Google uvoľnil tieto, pôvodne relatívne drahé zásuvné moduly, k voľnému používaniu, nuž skúste čo všetko dokážu.

Diskusné príspevky:

Pridal/a hoja 5. októbra 2016 o 19:53:26

 

Zásuvné moduly Nik Collection sú od 24. marca tohto roku voľne dostupné na stiahnutie z oficiálnej stránky https://www.google.com/nikcollection/ a na voľné používanie. Samozrejme to potešilo nielen „fotoprofíkov“, ale aj nás – fotografov amatérov. Moduly sa totiž dajú používať aj samostatne, nemusia byť totiž iba súčasťou drahého „profifoto“ programu. Pre tých, ktorí ich nevedia, alebo zatiaľ ešte neskúšali „rozchodiť“ samostatne, ponúkam tento stručný návod.

Takže najprv zájdeme na oficiálnu stránku: https://www.google.com/nikcollection/ a stiahneme si celú sadu zásuvných modulov, pozostávajúcu z:

 1. Analog Efex Pro
 2. Color Efex Pro
 3. Silver Efex Pro
 4. Viveza
 5. HDR Efex Pro
 6. Sharpener Pro
 7. Dfine
 • Klikneme na tlačidlo DOWNLOAD v pravom hornom rohu stránky. Po kliknutí na toto tlačidlo sa nám rozbalí roletka s možnosťou výberu operačného systému – Windows alebo Mac. Klikneme na tlačidlo s OS, ktorý používame a následne sa nám do priečinka sťahovania na PC uloží súbor Nikcollection-full-1.2.11.exe.
 • Kliknutím na stiahnutý súbor začne klasická inštalácia zásuvných modulov, slovenčinu alebo češtinu neobsahuje, takže z ponúknutého zoznamu vyberieme nám najbližší jazyk a počkáme do skončenia inštalácie. Aplikácia si vyberie miesto inštalácie do zložky Program Files/Google.
 • Po dokončení inštalácie prejdeme cez Tento počítač/Lokálny disk (C:) do zložky Program Files/Google/Nik Collection.
 • Otvoríme zložku Nik Collection, zobrazia sa zložky 7 zásuvných modulov a aplikácia Uninstall Nik Collection.exe, ktorú si samozrejme nebudeme všímať, kým sa nerozhodneme o odinštalovaní modulov.

  Keďže ani jeden z modulov nemá po inštalácii spúšťaciu ikonu na ploche, bolo by veľmi nepraktické spúšťať moduly týmto pracným postupom. Urobme som si preto na ploche nový priečinok s názvom napríklad Nik Collection, do ktorého si presunieme spúšťacích zástupcov jednotlivých modulov, aby sme ich neskôr nemuseli „naháňať“ po preplnenej ploche:

 • Sme v zložke Nik Collection/Go­ogle/Program Files. Klikneme na zložku Analog Efex2 Pro. Rozbalí sa nám na dve zložky: Analog Efex Pro 2.8bf – súbor 8BF a Analog Efex Pro 2.exe – aplikácia. Klikneme pravým myšítkom na Analog Efex Pro 2.exe – aplikácia a z rozbalenej roletky príkazov zájdeme kurzorom na „Odoslať kam“ a ľavým myšítkom klikneme na „Pracovná plocha – vytvoriť odkaz“. Tým sa nám spúšťací odkaz pre Analog Efex Pro 2 prekopíruje na plochu. Odtiaľ ho neskôr pretiahneme do novovytvoreného priečinka Nik Collection, alebo necháme na ploche – podľa toho čo je pre nás praktickejšie.

Takto budeme postupovať aj pri ostatných 6 zástupných moduloch.

Jednotlivé moduly potom ľahko spustíme kliknutím na prekopírovaný odkaz príslušnej aplikácie na ploche a nemusíme sa k nemu pracne „dobýjať“ cez Program Files.

POZOR!
Je rozdiel pri práci s modulmi z hľadiska prvotného vloženia obrázku. Moduly: Analog Efex Pro, Silver Efex Pro, Color Efex Pro a HDR Efex Pro majú po spustení v ľavom hornom rohu tlačidlo File, kliknutím naň môžeme vybrať medzi Open File (Otvor obrázok), Save image As (Ulož obrázok ako) a Quit (Ukončiť). V týchto moduloch vložíme obrázok na spracovanie príkazom Open File a následným výberom z príslušnej zložky nášho PC.

Opäť POZOR!
Po ukončení práce obrázok uložte zásadne príkazom Save Image As, ak ho totiž uložíte cez tlačidlo vpravo dole SAVE, pôvodný obrázok nenávratne prepíšete a stratíte originál (ak ste samozrejme nemali záložný).**

No a 3 zostávajúce moduly Dfine, Sharpener a Viveza túto možnosť importu obrázku nemajú. Tu musíme postupovať tak, že najprv v príslušnej zložke nášho PC vyberieme žiadaný obrázok, klikneme naň pravým myšítkom, v rozbalenej roletke zájdeme kurzorom na „Otvoriť v programe“/„Vybrať predvolený program“/„Prehľ­adávať“/, cez toto nájdeme na ploche (v novom priečinku Nik Collection) prekopírovaný spúšťací odkaz na Viveza, Sharpener alebo Dfine (podľa toho, ktorý chceme použiť) a klikneme naň ľavým myšítkom.

POZOR! Pred konečným odkliknutím dbajte, aby ste nemali označený štvorček vľavo „Na otvorenie týchto súborov vždy použiť vybratý program“, inak sa Vám budú neskôr všetky obrázky otvárať napr. vo Viveza!

No a to by malo byť o spustení modulov všetko. Moduly fungujú aj cez ZONER, postup zavedenia (po ich nainštalovaní do počítača) je opísaný tu: https://www.milujemefotografii.cz/…photo-studio.

Želám Vám príjemné chvíle strávené úpravou fotografií v Nik Collection moduloch.