Sme.sk » fotky.sme.sk » Diskusné fórum » Fotoporadňa » Čiernobiela fotografia.

Čiernobiela fotografia.

Spracovanie digitálnej fotografie na čiernobielu.

Diskusné príspevky:

Pridal/a Michal Legutký (leguan) 18. augusta 2019 o 19:36:45

V poslednej dobe sa tu akokeby roztrhlo vrece s úpravou fotografií do čiernobielého variantu. Trochu som nespokojný z výsledkom väčšiny úprav. Sú to akési sivo/sivé obrázky. Apeloval by som na fotografov, aby sa nespoliehali len na monochromatický mód svojho fotoaparátu. Ten nikdy čiernobielu fotografiu neurobí. Viac by som sa zameral na fotenie do RAWu a následne pri spracovaní urobil variant čiernobielej fotografie. Tu opäť nestačí len stiahnuť sýtosť a farebnosť ale treba sa povenovať sa trochu krivkám, kontrastu jasu a podobne. Ako inšpiráciu by som odporučil pozrieť si publikácie autorov fotiacich čiernobielo na film ako napr Karol Plicka, Vilém Heckel. Pretože dnes už len pár fotografov pamätá vyvolávanie fotografií vo fotokomore a vie ako sa takáto fotografia spracovávala od vyvolania filmu  cez výber fotopapiera po samotný osvit a dĺžky časov vyvolania vo vývojke a podobne. Nechcem byť za múdreho a rád by som trochu rozvíril stojaté vody tohto portálu a trochu aj prispel k akémusi skvalitnenia fotenia. A zároveň poprosil skúsenejších kolegov k akémusi tútorovaniu.

Michal

Pridal/a commandcom 20. augusta 2019 o 13:42:13

Veru tak...

© Copyright 1997-2019 | Petit Press, a.s.