Sme.sk » fotky.sme.sk » Diskusné fórum » Voľná diskusia » Fotografia ako obraz doby

Fotografia ako obraz doby

Fotografia má schopnosť uchovať obraz doby, v ktorej bola vytvorená.

Diskusné príspevky:

Pridal/a Evla 27. júla 2016 o 11:32:53

alebo pieseň ako obraz doby, báseň ako obraz doby, literatúra ako obraz doby .... 

Som za to, aby si ľudia fotili, čo si fotiť chcú a nech si fotky zbierajú a publikujú, keď majú takú možnosť. Je to ako spievanie. Každý si občas zanôti, či už v sprche, pri poháriku, alebo len tak v lese a všetci dobre vieme, že nie každý, kto dokáže vydávať ústami zvuk, je spevák.

Niekto sa so svojím spevom odváži až na televíznu obrazovku, niekto má v hrdle zlato a ostatní sa o tom nikdy nedozvedia ....

Prosím, berte to tak aj s fotkou. Je na každom divákovi, aby si vybral, na čo sa dívať chce a čo už vidieť nemusí. Netreba odsudzovať a hľadať vo všetkom akademické odkazy a umeleckú hodnotu. Občas stačí aj číra radosť zo života a z možnosti podeliť sa.

Pridal/a jozef sjekel 21. augusta 2016 o 02:03:37

Podobenka "ako obraz doby." Podľa niektorých veľmi primitívnych, zaujatých, zakomplexovaných trenčianskych "policajtov" je fotografovanie na verejnosti trestný čin a dokážu LEN kvôli fotografovaniu veľmi primitívne šikanovať fotografa aj za cenu porušenia zákona  a zneužitia právomoci! No v tom "porušovaní zákona" som veľmi opatrný, lebo títo veľmi primitívni úbožiaci zákon preukázateľne nepoznajú, čo ale nie je vôbec prekážkou úpešnej "policajnej" kariéry v Meste mafijánskom a štáte darebáckom!  

Pridal/a julianus 28. júla 2016 o 00:53:08

čo dodať .......výstižné.........príspevok sa mi veľmi páči

Pridal/a commandcom 2. augusta 2010 o 16:07:49

Fotografia je obrazom doby. Niečo na túto tému so môžete prečítať aj tu: http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/237004/Proti-prudu.html
Pridal/a sk 2. augusta 2010 o 23:34:48

No veru máš pravdu a je to škoda. Veľa ľudí akoby prestalo zaujímať čo fotia, ale hlavne ich zaujíma ,že majú 20Mpx a spravia si krásne hdr niečoho nezmyselného. Ja i keď som mladý, som zástanca aj tradičnej analógovej fotografie a hlavne fotografie ,ktorá má čo povedať , má myšlienku .. Ale to je omnoho ťažšie ako len HDR Eurovea, a preto sa veľa ľudí uberá tou druhou cestou. Kto vie kde to všetko ešte skončí,..

Pridal/a brk 3. augusta 2010 o 20:40:40

absolútny súhlas...aj keď stále ešte je dosť ľudí, aj na tomto portáli, ktorí vyhľadávajú a sami sa pokúšajú zachytiť myšlienku, alebo atmosféru...myslím, že nie je podstatné, či to je analóg, alebo digitál. To sú len rôzne technológie prenosu obrazu. Keď som na výstave, alebo pozerám fotky na webe, v prvom, druhom...desiatom momente vnímam obsah fotky, jej emocionálnu silu...až potom sa zaujímam o to, akou technikou autor dosiahol emocionálnu silu fotky. Keď som prvýkrát videl HDR, pozeral som s otvorenou hubou. Dnes keď vidím HDR, ani sa pri fotke nezastavím. Iné je, pokiaľ HDR a podobné metódy použije autor tak, že to nie je vidieť.  

Pridal/a sk 3. augusta 2010 o 22:14:53

No veď samozrejme, ani ja sa nesnažím rozdelovať ľudí podľa techniky. Podstatné je nech fotka zaujme a niečo povie. Len o to krajšie je keď to človek dokáže analógom , na jeden pokus, bez 30Mpx,.. 

A keď ide o HDR, tak asi platí všeobecne známe, všetko s mierou.

Pridal/a byron (Rado Mikuš) 7. marca 2011 o 08:41:51

Dostal som skvelú knihu: "Smrť Kriváňa", je to kniha, ktorá v sebe spája krásnu poéziu velikána Slovenskej literatúry P.O.Hviezdoslava a fotografie velikána Slovenskej fotografickej tvorby Karola Kállaya. Kniha o symbole našej krajiny, majestánom Kriváni. Ako píše Karol Kállay: "Kriváň je totiž ako krásna žena, nikdy jej nemáte dosť", nuž neostáva mi iné ako súhlasiť :). Odporúčam.

Pridal/a Janet 13. februára 2011 o 13:15:35

http://www.wolframkastl.com/content/detroit.html

Dokument zachytený na fotografiach, ktorý ma zaujal !!

Pridal/a julianus 28. júla 2016 o 01:10:54

všetky fotky vypovedajú vlastne o kedysi prosperujúcom Detroite, a vlastne o páde automobilového giganta .........dúfajme, že niečo podobné nestihne Slovensko. 

Je to ozaj obraz doby podaný fotkou. 

Pridal/a Daniela Q. 13. februára 2011 o 16:52:50

zopar dobrych sa tam našlo

Zakázaný príspevok 13. februára 2011 o 13:38:43

Pridal/a Janet 13. februára 2011 o 16:58:37

Karlíku ja ako analfabet vo fotografickej brandži vôbec neviem kto je autorom fotiek, teda toho Kastla vôbec nepoznám !!!  zatiaľ ...:)

Pridal/a Brendy 13. februára 2011 o 13:43:04

Karlik tolerancia nie je tvoja silna stranka-netrufam si komplexne sa vyjadrovat proti nabozenstvu ci narodu...

Zakázaný príspevok 13. februára 2011 o 13:48:25

Pridal/a Janet 31. júla 2010 o 21:58:13

byron podľa mňa to môže byť celkom zaujímavá kniha...ono vlastne každý okamih zachytený fotografiou je obrazom tej ktorej doby, najmä fotky s ľuďmi..

Pridal/a byron (Rado Mikuš) 31. júla 2010 o 21:40:38

... vidím, že téma vás zaujlala ...

Pridal/a commandcom 11. októbra 2010 o 13:00:55

Ľudia, hlavne tí, čo nemajú do BA ďaleko. Centrum starej Bratislavy: Foťťe, kým to nespadne. A fotky zverejňujte. Snáď sa toho niekto kompetentný chytí. Tu je jeden fotoblog na túto tému: http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/243903/Ftacnik-Hlina-kde-ste.html

Pridal/a commandcom 29. septembra 2010 o 18:34:05

Pridal/a commandcom 30. septembra 2010 o 19:19:39

Ludia, ak si chcete nieco precitat, teda ako sa sporim s jednym clenom, ci clenkou tohoto sajtu, tak kuknite na diskusiu pod tymto blogom: http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/242885/Som-analogovy-blazon-Kontroverzny-text-o-foteni.html Celkom zaujimava argumentacia...
Zakázaný príspevok 30. septembra 2010 o 23:59:17

Pridal/a commandcom 1. októbra 2010 o 07:23:36

A comu sa mam venovat, KBC II, ked nie fotografii? Tak tam napis svoje nazory a ich formuluj do Blogu, ved nick mas. Uvidis, ze to nie je sranda ist s kozou na trh ako bloger. Je to niekedy iba pre silne nervy. Tam to nie je "len tak pindat". Tam musis aj argumentovat, inak ta v diskusii splachnu ako tsunami...

Pridal/a Brendy 30. septembra 2010 o 20:00:21

ano, celkom sa tam diskusia rozprudila....

Pridal/a Igor 30. septembra 2010 o 00:21:42

commandcom aký máš názor na Super Dollina (1938) xenon 5cm/2 ?

Pridal/a commandcom 30. septembra 2010 o 07:30:25

Prekrasny a robustny fotak. Plus spriahnuty dialkomer. Nadhera. Urcite lepsi, ako moje HAPO 66E... Ak ho mas, tak gratulujem, ak ho chses kupit, tak nevahaj!! http://www.camerapedia.org/wiki/Dollina
Pridal/a Igor 30. septembra 2010 o 09:52:08

Ďakujem za odpoveď. Mám možnosť ho kúpiť, čo bolo dostupné na nete som si už prečítal. Potreboval som však počuť aj názor fajnšmekra. Idem do toho.

Pridal/a commandcom 30. septembra 2010 o 10:05:15

Igor Ko, hlavne kukni, ci nie je deravy alebo poskodeny mech, ci sanky chodia hladko, ci pantograf, alebo predna stena (kde je objektiv) nie je vykriveny a ci previjacie kolieska nejdu prilis tazko. Taktiez je dobre skontrolovat, ci clona nie je zkorodovana, ci na sosovkach nie su nanosy a plesne a ci zavierka chodi na vsetkych casoch, rovnako ako samospust. Par skusobnach cvakov na rozlicnych clonach a casoch iste pomoze (dobre vyvolat a precizne naskenovat). Ak je vbsetko OK, tak by cena mala sa pohubovat max okolo 100 Euro, je to predsa len seriovka. Iste to vsetko vies, pisem ale aj perto, aby si to mozno aj ini precitali :-) Vala stastia!!

Pridal/a Igor 30. septembra 2010 o 10:30:27

dík za rady Tibor. Dám vedieť ako som dopadol.

Pridal/a commandcom 28. septembra 2010 o 14:31:08

Priatelia, niečo o fotení atmosféry v kaviarňach nájdete v mojom krátkom blogu tu: http://tiborjavor.blog.sme.sk/c/242777/Osamele-vone-kaviarni-a-pubov.html Kto chce, nech klikne...
Pridal/a b0baz 28. septembra 2010 o 22:58:37

Pekne napísané Tibor, dobrá práca +

Pridal/a Rudolf Baranovič 30. septembra 2010 o 18:57:50

suhlasim, zaujimavy clanok

Pridal/a byron (Rado Mikuš) 21. júla 2010 o 23:12:10

Dnes som si kúpil knihu. Je to knižka fotogafií z obdobia Slovenského štátu, spolu s textom autorky Bohunky Koklesovej " V tieni tretej ríše" s podnázvom "oficiálne fotografie Slovenského štátu". Sú to fotografie, ktoré sú v uložené v archíve STK (Slovenskej tlačovej kancelárie). Niektoré fotky sú výborné svojou kvalitou a niektoré aj menej esteticky príťažlivé zas svojou veľkou vypovedacou hodnotou, každopáde sa mi tá kniha páči. Fotografia ako obraz doby v ktorej vznikla, však môže obdobie vykresliť v rôznych podobách, pravdivých, mistifikačných, romantizujúcich atď. Fotografia ako obraz a svedok doby v ktorej vznikla. Ak máte chuť, kľudne vyjadrite názor.

Podrobné údaje o téme

Téma: Fotografia ako obraz doby
Stav témy: otvorená
Založil/a: byron (Rado Mikuš)
Založené: 21. júla 2010 o 22:58:47

Podrobné údaje o fóre

Fórum: Voľná diskusia
Stav fóra: otvorené
Založil/a:
Založené: 27. októbra 2009 o 07:40:21

Ďalšie témy

© Copyright 1997-2020 | Petit Press, a.s.